بازار طلا به سیگنال اخیر بانک مرکزی آمریکا برای تعدیل سریعتر تدابیر محرک مالی واکنش خوبی نشان داد و از روز چهارشنبه حدود ۴۰ دلار افزایش پیدا کرد اما به گفته تحلیلگران، آنچه پس از این اتفاق می افتد، اهمیت زیادی خواهد داشت.

پس از این که اونس طلا هفته گذشته از مرز ۱۸۰۰ دلار عبور کرد، سیگنال مهم بعدی این خواهد بود که طلا در این سطح مقاومتی قوی چه رفتاری خواهد داشت.

در معاملات روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا با شش دلار و ۷۰ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش، در ۱۸۰۴ دلار و ۹۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۱.۱ درصد رشد هفتگی به ثبت رساند. طلا روز پنج شنبه ۳۳ دلار و ۷۰ سنت معادل ۱.۹ درصد افزایش داشت و در ۱۷۹۸ دلار و ۲۰ سنت بسته شده بود که بزرگترین رشد قیمت روزانه از ۱۵ اکتبر بود.

قیمت طلا پس از اعلام تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا که اعلام کرد تعدیل تدابیر محرک مالی شتاب بیشتری پیدا می کند و نرخهای بهره احتمالا سه دور در سال ۲۰۲۲ افزایش پیدا می کند، صعود کرد. تحلیلگران می گویند این تصمیمها تا حدودی زیادی در قیمتها تاثیر خود را گذاشته بود.

روند صعودی طلا ادامه پیدا می‌کند؟

اکنون بازار به وضعیت دارایی امن تغییر جهت پیدا کرده و بسیاری متقاعد نشده اند که بانک مرکزی آمریکا می تواند سال میلادی آینده نرخهای بهره را سه دور افزایش دهد.

به گفته اورت میلمان، کارشناس فلزات ارزشمند شرکت گینزویل کوین، در خصوص این که آیا بانک مرکزی آمریکا به آنچه هفته گذشته اعلام کرد، عمل می کند تا اندازه ای بدبینی وجود دارد و سه دور افزایش نرخهای بهره ممکن است بعید باشد. این تفکر وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا به این انتظارات عمل نمی کند.

بازارها همچنین درباره ادامه شیوع واریانت اُمیکرون محتاط هستند. میلمان خاطرنشان کرد ریسکهای زیادی در سال آینده وجود دارد و بانک مرکزی آمریکا ممکن است از موضع خود برای تحکیم سیاست پولی عقب نشینی کند و دلایل کاملا معتبری دارد تا اعلام کرد به اجرای تدابیر محرک مالی ادامه می دهد و نرخهای بهره را افزایش نمی دهد. چنین احتمالی دلیل افزایش قیمت طلا بوده است. همچنین نگرانی رو به رشدی در خصوص میزان قوت احیای اقتصادی در سال میلادی آینده به دلیل شیوع واریانت اُمیکرون و نرخهای بالاتر وجود دارد.

دسامبر یکی از دشوارترین ماه‌ها برای تجارت است و نوسان فوق العاده اندک از هفته جاری شروع می شود و قیمت طلا ممکن است نوسانات غیرمنتظره ای داشته باشد.

میلمان گفت: ما به پایان ماه، پایان سه ماهه و پایان سال نزدیک می شویم. حجم معاملات بسیار اندک در هفته جاری را پیش بینی می کنم. طلا ممکن است به پایان ۱۸۰۰ دلار برگردد زیرا حجم معاملات اندکی وجود خواهد داشت. پس از آغاز ژانویه خوش بینی بیشتری به طلا وجود دارد اما طلا ممکن است در بازه معاملاتی بین ۱۷۵۰ تا ۱۸۵۰ دلار محبوس شود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری آمار تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه سوم، شاخص قیمت تولیدکننده و سفارش کالاهای بادوام آمریکا منتشر می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۰:۵۷ ,۲۸ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


روند قیمت ها امروز در بازار طلا، سکه و ارز کاهشی بوده است.

برخی معتقدند قیمت طلا در سال 2022 تحت فشار برنامه‌های انقباضی فدرال خواهد بود، اما فدرال نمی‌تواند انقباض پولی را بدون آسیب به بازار سهام و ...

نائب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: شوک آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین در بازار ایران تخلیه شده و بازار ارز، طلا و سکه به وضعیت عادی روز سه‌شنبه ...

پس از تعطیلات نیمه خردادماه، ثبات و آرامش در بازار ارز حاکم شده به‌طوری‌که طی امروز و دیروز بیشتر فروشندگان ارز در بازار حضور داشتند و مراجعه ...

با توجه به وضعیت شاخص‌های اقتصادی، چشم‌انداز ایجاد یک پرش قیمت و جهش در بازار ارز دور از ذهن است و سابقه نشان داده، ورود هیجانی به این بازار ...

نظر خود را ثبت کنید