رؤسای‌جمهور آمریکا و روسیه تلاش کردند از اختلاف بر سر اوکراین فراتر روند و درباره حل مشکلات اساسی بین دو کشور به چارچوبی برای دیپلماسی دست یابند.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: مقام‌های دولت‌های آمریکا و روسیه به رسانه‌ها گفته‌اند که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، هشدار داده است که ادامه رفتار نظامی و تهاجمی روسیه در مرز با اوکراین ممکن است ناتو را مجبور به انتقال نیروهای بیشتری به شرق اروپا کند و تکرار کرد که هرگونه تجاوز بیشتر به خاک این کشور «هزینه‌ها و عواقب جدی» در پی خواهد داشت. اما این مقام‌ها همچنین ابراز امیدواری کردند که «مذاکراتی برای دستیابی به ثبات استراتژیک» به‌شکلی رسمی‌ بین واشنگتن و مسکو در مورد مسائل مختلف برگزار شود و بتواند به راهی برای خروج از بحران کنونی منجر شود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا پس از گفت‌وگوی تلفنی بایدن و پوتین به خبرنگاران گفت: «پرزیدنت بایدن دو گزینه متفاوت از رویکرد ایالات متحده را بیان کرد: اینکه کدام انتخاب شود واقعاً به اقدامات روسیه در دوره پیش‌رو بستگی دارد. یکی مسیر دیپلماسی است که به همکاری و ثبات منتهی می‌شود و دیگری مسیری است که بیشتر بر بازدارندگی متمرکز است که هزینه‌ها و عواقب جدی برای روسیه در پی خواهد داشت». این مقام گفت که چنین هزینه‌هایی شامل «تقویت موقعیت نیروهای ناتو در کشورهای متحد» و همچنین «کمک بیشتر به اوکراین برای قادر ساختن این کشور به دفاع بیشتر از خود و قلمروش» است.

یوری اوشاکوف، مشاور سیاست خارجی پوتین گفته است که «تحریم‌های بی‌سابقه» اعمال‌شده علیه روسیه از سوی ایالات متحده می‌تواند به «جدی‌ترین آسیب» و «قطع کامل روابط» منجر شود؛ اما طرف روسی که در روزهای اخیر تهدید کرده بود که اقدامات برای پیوستن اوکراین به ناتو منجر به یک جنگ بزرگ در اروپا خواهد شد، به نظر می‌رسد که پس از این تماس، لحن مثبتی داشته است. اوشاکوف گفته است که بایدن به رهبر روسیه گفته است که ایالات متحده موشکی در اوکراین مستقر نخواهد کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، همچنین امید رئیس‌جمهور آمریکا برای گسترش گفتگوها بین دو دولت در مورد موضوعات مختلف، از اوکراین گرفته تا تسلیحات هسته‌ای و حملات سایبری را تأیید کرد. ساکی گفت: «پرزیدنت بایدن تکرار کرد که پیشرفت اساسی در این گفت‌وگوها تنها در صورت کاهش تنش به جای تشدید آن می‌تواند رخ دهد.»

5965

منبع: پولیتیکو. متن تلخیص شده است.

۰۷:۳۰ ,۱۱ دی ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


لشکرکشی پوتین به مرز اوکراین بایدن را با این انتقاد مواجه کرده است که به مقدار کافی علیه کرملین سختگیر نیست.

آمریکا سال‌ها است شیوه‌نامه مشخصی درباره مدیریت بحران‌ها با پوتین دارد. بایدن خوشبختانه از این شیوه پیروی می‌کند.

استراتژی جدید دولت بایدن به منظور تضعیف توان و نفوذ روسیه، پوتین را ناگزیر از انتخاب میان دو گزینه می‌کند: یکی تسلیم و دیگری وارد شدن به جنگی ...

تحولات منطقه‌ای نظیر شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران و تحولات بین‌المللی از جمله جنگ روسیه و اوکراین، کنشگری عربستان سعودی در منطقه را به‌شدت ...

نظر خود را ثبت کنید