صنعت ارتباطات در دنیا دلایل زیادی دارد که به سال ۲۰۲۰ خوش‌بین باشد و امیدوار باشد تا دنیا در سال جدید با قدرت به وضعیت قبل خود یعنی دوران بدون ویروس کرونا برگردد.

قرن نو – گروه فناوری اطلاعات: درحال حاضر بسیاری از نقاط دنیا با آخرین سویه ویروس کووید 19 یعنی اومیکرون درگیر هستند و به نظر می‌رسد تاکنون مسری‌ترین واریانت این ویروس محسوب می‌شود. خبر خوب این است که به نظر می‌رسد این سویه کمتر از انواع قبلی آن خطرناک باشد و همزمان با سطوح بالای واکسیناسیون افراد، با ورود به سال جدید میلادی بسیاری از افراد ایمنی طبیعی تقویت شده‌ای خواهند داشت.

این درحالیست که صنعت ارتباطات توانسته به خوبی از پس این شرایط استثنایی بربیاد. البته باید درک کنیم در یک فضای سرمایه‌گذاری با احتیاط کمتر چقدر اوضاع بهتر می‌شد. علاوه بر این همه مردم از بسیاری از موقعیت‎‌های معمولی برای دورهم جمع شدن، گفتگو کردن و بطور کلی جشن گرفتن آنچه که برای یک زندگی معمولی انجام می‌دهند، دور شده‌اند.

تا زمانی که نمایشگاه CES (نمایشگاه بین‌المللی لوازم الکترونیکی مصرفی) از شیوع اومیکرون زیان می‌بیند، تمام صنعت مخابرات آرزو خواهد کرد و امیدوار است تا زمان برگزاری همایش جهانی تلفن همراه (MWC) یعنی اواخر ماه فوریه، این پاندمی فروکش کند.

حتی اگر این چنین نشده باشد، مطمئنا باید مقدار زیادی تقاضای مطرح نشده و انرژی در اقتصاد جهانی باشد که احتمال نوعی بازگشت وجود دارد. جهشی که با اعلام اولین واکسن‌ها همراه بود، در طول سال 2021 متوقف شد، چون مشخص شد این واکسن‌ها یک نوش‌دارو و درمان قطعی نیستند اما به نظر می‌رسد که بخش فزاینده‌ای از مردم اکنون می‌خواهند به زندگی خود ادامه دهند.

در بعد فناوری، صنعت ارتباطات هیچ‌گاه به این اندازه در نحوه اداره دنیا نقش محوری نداشته است. شبکه‌های 5G علیرغم همه بحران‌‌ها درحال گسترش و رونق هستند و نشانه‌های فزاینده‌ای از شروع تحقق بزرگ‌ترین وعده آن یعنی ادغام اتصال بی‌سیم به بقیه صنایع، وجود دارد.

در همین حال قرنطینه‌های جهانی روند فعالیت‌های وابسته به ارتباطات مانند کارکردن از راه دور، کنفرانس از راه دور و اتوماسیون را تسریع کرده است.

سال گذشته، سال چالش‌برانگیزی برای همه مردم بوده است اما دلایل زیادی وجود دارد که خیلی محتاطانه به سال جدید خوش‌بین باشیم. سال جدید ۲۰۲۲ به تاب‌آوری ما و قدرت تحمل ما پاداش داده خواهد شد.

۱۱:۳۰ ,۱۱ دی ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید