رییس اتحادیه شالیکوبی داران مازندران خاطر نشان کرد: در سال جاری برنج 40 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. در حال حاضر بخش قابل توجهی از برنج تولید شده از سوی دلال‌ها دپو شده است و آنها با هر نرخی که بخواهند این محصول را عرضه می‌کنند.

تقی جعفریان ، با اشاره به افزایش قیمت روزانه برنج ایرانی، گفت: دولت می‌تواند بازار برنج را سامان بدهد اما متاسفانه بنا به دلایلی که هنوز برای ما روشن نیست دولت در زمینه رصد انبارها ورود نمی‌کند.

وی با بیان اینکه برنج در حجم قابل توجهی در انبارها دپو شده است، خاطر نشان کرد: اتحادیه نماینده قانونی دولت نیست و همچنین ابزار قانونی ندارد که بخواهد به کارخانه‌داران و انبارداران حکم کند که بار خود را در انبارها دپو نکنند و در بازار عرضه کنند. همین  مسئله باعث شده  یک عده دلال، مشخص می‌کنند برنج با چه قیمتی و در چه میزانی در بازار عرضه شود.

این فعال اقتصادی کاهش تولید برنج ایرانی در سال جاری را 40 درصد عنوان کرد و افزود: مرکز آمار کاهش تولید را 30 درصد و وزارت کشاورزی 20 درصد اعلام می‌کند این در حالیست که بنا به آمار اتحادیه برنج 40 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. به نظر می‌رسد آمار ما به واقعیت‌تر باشد چرا که ما کم و کیف این بازار را لمس می‌کنیم و خسارت‌های فعالان این بخش را از نزدیک مشاهده کردیم.

تولید کشت دوم برنج به 10 درصد سال‌های گذشته هم نرسید

 به گفته جعفریان، اگر در سال آینده بارندگی خوبی داشته باشیم و محصول آفتاب شدید نخورد می‌توان پیش‌بینی کرد که تولید برنج به حد نصاب برسد.

وی با اشاره به کاهش کشت دوم برنج، گفت: تولید کشت دوم برنج به 10 درصد سال‌های گذشته هم نرسید. همچنین آفتاب شدید باعث شد که کشت برنج طارم آسیب جدی ببیند و این برنج از کیفیت بیفتد.

رییس اتحادیه شالیکوبی داران مازندران تصریح کرد: اگر دولت می‌خواهد بازار برنج را مدیریت کند باید برنج خارجی با نرخ مناسب در بازار عرضه کند تا قیمت‌ها شکسته شوند. اگر این شرایط ادامه داشته باشد کشاورزان و مصرف‌کنندگان آسیب جدی خواهند دید.

وی فرآیند مکانیزاسیون شالیزارهای برنج را کند عنوان کرد و افزود: دولت در این زمینه به ما وعده می‌دهد و اما در عمل ما شاهد هیچ تغییری در نحوه کاشت و برداشت برنج نیستم وهمچنان برنج به‌صورت سنتی کشت و برداشت می‌شود.

جعفریان افزایش دستمزد کارگر شالیزارها را تایید کرد و خاطر نشان کرد: به نظر من افزایش دستمزد کارگران تاثیر چندانی در نرخ برنج ایرانی نگذاشت افزایش قیمت برنج را علاوه بر دپو برنج از سوی دلالان باید در افزایش قیمت نهاده‌های دولتی سم و کود جست‌وجو کرد.

افزایش 20 درصدی قیمت برنج در یک هفته

همچنین در این رابطه حسن تقی‌زاده رییس اتحادیه برنج فروشان بابل، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به افزایش قیمت 10 تا 20 درصدی برنج درهفته‌ گذشته، گفت: قیمت برنج طارم هفته پیش 55 هزار تومان بود این در حالیست که در هفته جاری قیمت این برنج به کیلویی 60 هزار تومان رسید.

وی با اشاره به انواع قیمت برنج ایرانی، گفت: برنج هاشمی کیلویی 63 هزار تومان، امراللهی کیلویی 65 هزار تومان، شیرودی کیلویی 42 هزار تومان، فجر کیلویی 50 هزار تومان و برنج ندا کیلویی 40 هزار تومان رسید.

این فعال اقتصادی در پایان بیان کرد: با افزایش قیمت برنج عرضه این محصول نیز کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر تولیدکنندگان و کشاورزان تولیدات خود را فروخته‌اند و 80 درصد برنج تولید شده در دست دلال‌ها و فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای است آنها هستند که مانع عرضه به موقع برنج در کشور می‌شوند.

منبع: خبرگزاری ایلنا

۰۸:۲۶ ,۱۴ دی ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


طبق گزارش‌ها روند افزایشی اقلام خوراکی ضروری مردم در ماه‌های اخیر ادامه یافته و در صورتی‌ که عواملی مانند نرخ ارز و انتظارات تورمی ناشی از ...

به دنبال افزایشی که در رابطه با قیمت شکر اتفاق افتاده این کالا بیش از ۷۰ درصد نسبت به سال گذشته گران شده است.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در خصوص ورود تعزیرات به موضوع کمبود اقلام ضروری از جمله دارو، توضیحاتی ارائه داد.

داوود سوری، اقتصاددان به این پرسش پاسخ می‌دهد که در صورت محقق شدن پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران، وضعیت ...

نظر خود را ثبت کنید