متهم شدن امارات به پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم

سایه فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی (FATF) بر سر امارات

احتمال قرار گرفتن نام امارات متحده عربی در فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی، به واسطه متهم شدن این کشور به پول‌شویی و تامین ملی تروریسم، وجود دارد.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: احتمال قرار گرفتن نام امارات متحده عربی ذیل فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی (FATF) قوت گرفته است. در این رابطه، این گروه به تازگی اعلام کرده است که در نشست آتی خود که در ماه فوریه برگزار خواهد شد، موضوع متهم شدن امارات متحده عربی به پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را بررسی خواهد کرد. لازم به ذکر است که فهرست خاکستری FATF، شامل کشورهایی می شود که که نقص‌هایی راهبردی در خط مشی های آن ها برای مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، وجود دارد.

اگر چه گروه ویژه اقدام مالی، پیشتر نیز هشدارهایی  به امارات داده بود، اما به نظر می­آید که این بار این گروه مصمم به انجام اقدام علیه این کشور است. این گروه بر این باور است که ابوظبی اقدامات کافی برای جلوگیری از پول‌شویی انجام نمی دهد و این موضوع، تردیدها نسبت به جدیت این کشور در مبارزه با تأمین مالی تروریسم را افزایش داده است. در این رابطه، اشکالات زیادی به قوانین امارات وارد شده و استدلال می شود که شکاف ها در سیستم تجاری و قضایی این کشور، به ویژه در بخش های املاک و معادن، تسهیل کننده امر پول‌شویی است. در این راستا، این نگرانی جهانی وجود دارد که با توجه به افزایش شدید حجم نقدینگی غیر قانونی در امارات، این کشور به مافیای مالی جهانی تبدیل شود. همه این ها در شرایطی است که مقامات امارات متحده عربی  مدعی اند که در یک سال اخیر، اقدامات زیادی را برای تقویت قوانین و اجرای درست آنها در حوزه شفافیت مالی انجام داده اند. از جمله این اقدامات، به تشکیل دادگاه‌های متمرکز بر جرایم مالی و مشخصا تأسیس دفتر مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم اشاره می شود. به رغم این اقدامات اما، گزارش ها نشان از آن دارند که امارات و  به ویژه دبی، به مرکزی برای پول‌شویی تبدیل شده است. دبی همچنین میزبان دفتر مرکزی شرکت صرافی «وال استریت» است، شرکتی که یکی از بزرگترین شرکت‌های انتقال پول در خاورمیانه بوده و از مراکز عمده پول‌شویی کارتل  های جهانی مواد مخدر و گروه‌های تروریستی به شمار می رود. این شرکت متهم به پول‌شویی 14 تا 16 میلیارد دلاری در سال است.

البته قرار گرفتن نام امارات در فهرست خاکستری، باید به تائید اکثریت اعضای FATF برسد. از دیگر کشورهای خاورمیانه که در این فهرست قرار دارند، می توان به سوریه، یمن، سودان جنوبی، اردن و همچنین ترکیه اشاره کرد. قرار گرفتن در فهرست خاکستری، تبعات منفی بسیاری برای اقتصاد امارات آ خواهد داشت و تأثیر منفی قابل توجهی بر جریان سرمایه گذاری کوتاه‌مدت در این کشور می گذارد. این امر بویژه در شرایط رقابت امارات با عربستان بر سر جذب سرمایه خارجی، برای سران امارات متحده عربی بسیار مهم است.

۱۰:۱۳ ,۲۴ دی ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


ائتلاف سعودی مدعی انهدام یک فروند هواپیمای بدون سرنشین نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جنوب عربستان شد.

نخست وزیر عراق دیروز دوشنبه با وزیر تجارت عربستان و هیئت همراه وی دیدار و بر اهمیت تقویت روابط دوجانبه در جهت منافع دو کشور و منطقه تاکید کرد. ...

جلسه اخیر اوپک‌پلاس با توافق‌نامه‌ای به پایان رسید که تولید ماهانه این کارتل را به تدریج افزایش می‌دهد تا این که در اواخر سال 2022 تمام 9.7 میلیون ...

حساب‌های کاربری سعودی در توییتر امروز، سه‌شنبه از مرگ مبلغ سعودی در یکی از زندان‌های عربستان بعد از تحمل ۱۴ سال حبس خبر دادند.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی