در حالی که نرخ تورم بی‌توقف در اقتصاد ایران پیشروی می‌کند، بررسی‌ها نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران بازارهای مهم و چهارگانه ایران در سومین هفته دی نیز به سیاق هفته‌های اخیر زیان را نصیب خود کردند.

 قرن‌نو- گروه اقتصادی: مهمترین عاملی که بازارهای ایران را تحت‌تاثیر قرار داده است، روند مذاکراتی است که در وین پیگیری می‌شود و سیگنال‌های مثبتی از آن به تهران مخابره می‌شود . سیگنال مثبت رسیده ، قیمت دلار را در بازار دستخوش کاهش اندکی کرده است و البته همین امر سبب شده است چشم‌انداز آتی بازار در صورت حصول نتیجه، کاهشی ارزیابی شود از این رو بسیاری از معامله گران در شرایط کنونی دست از خریدهای بزرگ کشیده‌اند و منتظر مشخص شدن نتیجه در این میان هستند .
 کاهش قیمت دلار در بازار آزاد  در صرافی‌های بانکی، بازار همسو با ان یعنی بازار طلا و سکه را نیز با کاهش قیمت مواجه کرد.

دلار چقدر زیان داد؟

بازار ارز در هفته اخیر بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاران نبود. عقب نشینی کانالی دلار سبب شد روند ریزش قیمت‌ها تا حدی سرعت بگیرد. قیمت هر دلار بازدهی منفی در محدوده 1.3 دلار را به سرمایه‌گذاران داد و به تبع آن سایر ارزها در بازار تهران دستخوش کاهش شدند.
قیمت دلار در چهارشنبه هفته گذشته ۲۶ هزار و ۹۹۰ تومان قیمت داشت که در جریان این هفته با افزایش اخبار مثبت مذاکرات و کاهش معاملات در بازار ارز با کاهش قیمت همراه شد. قیمت دلار در آخرین روز معاملاتی هفته به ۲۶ هزار و ۶۶۲ تومان رسید.
قیمت هر دلار در بازار آزاد نیز تا مرز 27 هزار و دویست تومان عقب نشینی کرد.

سکه چقدر قیمت خورد؟

قیمت سکه در پایان معاملات هفته گذشته ۱۲ میلیون و ۸۸۶ هزار تومان اعلام شد. در جریان این هفته با کاهش نرخ ارز و سیگنال‌های مثبت از مذاکرات کاهش قیمت داشت. قیمت سکه با ۳٫۷ درصد کاهش قیمت به ۱۲ میلیون و ۴۰۳ هزار تومان رسید.
به این ترتیب بازار سکه منفی ترین بازار در میان بازارهای چهارگانه ایران بود. عقب نشینی سکه در کانال حساس 12 میلیون تومان، در صورت تداوم این روند قابل انتظار است.

طلا چگونه به پایان دی نزدیک شد؟

قیمت طلا در روزهای پایانی هفته گذشته یک میلیون و ۲۶۵ هزار تومان اعلام شده بود که در جریان این هفته با سه درصد کاهش قیمت به یک میلیون و ۲۲۷ هزار تومان رسید.
طلا و سکه در بازار هفته سوم دی ماه با کاهش سه درصدی بدترین بازدهی بازارها را ثبت کردند.

تداوم وضعیت قرمز در بازار سرمایه

شاخص کل بورس در پایان معاملات هفته گذشته در کانال یک میلیون و ۳۶۳ هزار واحد قرار داشت. شاخص کل بورس روند نزولی هفته‌های گذشته خود را ادامه داد و به شاخص یک میلیون و ۳۳۴ هزار واحد رسید. بورس در یک هفته گذشته حدود دو درصد افت شاخص را ثبت کرد. بازار سرمایه ایران از مرداد ماه سال 1399 با بحرانی شدید روبروست و هر چند وعده های متعددی درباره بهبود وضعیت بورس از سوی مقامات دولتی داده شده است، هنوز این مهم تحقق نیافته است.
 

 

۱۵:۰۲ ,۲۴ دی ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


قیمت دلار امروز افزایش یافت و به ۲۶,۰۲۰ (بیست و شش هزار و بیست ) تومان رسید. در مقابل طلا و سکه کاهش قیمت را تجربه کردند.

ریزش 4 هزار و 812 واحدی شاخص هم‌وزن در روز چهارشنبه، پس از افت 8 هزار و 539 واحدی روز شنبه دومین ریزش بزرگ در 17 روز کاری گذشته از 25 آذر به این سو بوده ...

بازارهای سهام ایالات متحده روز گذشته پس از سه روز افت متوالی، با مشاهده علائم تازه بهبود اقتصادی روند صعودی در پیش گرفت.

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز دوشنبه (۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰) اعلام کرد بر اساس آن، نرخ ۱۹ ارز افزایش و ۱۹ ارز کاهش یافت. نرخ ۸ ارز نیز ثابت ...

بازارهای حافظ و فردوسی برای دومین روز پیاپی با ریزش مواجه شدند؛ به‌طوری‌که شاخص بورس در کانال یک میلیون و چهارصد هزار عقب‌تر رفته و دلار ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی