کارشناسان طرح مخفی را زیر یکی از تابلوهای نقاشی مشهور «ساندرو بوتیچلی» کشف کرده‌اند.

تابلو نقاشی «مرد اندوه و غم» اثر «ساندرو بوتیچلی» که قرار است در 27 ژانویه با قیمت حدودی چهل میلیون دلار به حراج گذاشته شود به دلیل اینکه از قرن نوزدهم تاکنون در مجموعه‌های خصوصی نگهداری شده، چندان مورد بررسی قرار نگرفته است. با این همه، بررسی‌های اخیری که توسط کارشناسان حراجی ساتبیز قرار گرفته، نشان می‌دهد یک طرح مخفی از مریم مقدس (س) و مسیح (ع) در زیر لایه‌های رنگ این نقاشی وجود دارد.

سی‌ان‌ان اعلام کرده «کریس آپوستل» که مدیر بخش آثار استادان قدیم نقاشی حراجی ساتبیز در نیویورک است این فرصت را در اختیار داشت که با دقت این تابلو نقاشی را مورد بررسی قرار دهد. او معتقد است در زیر لایه‌های رنگ این نقاشی، طرحی از مریم مقدس (س) که در آن مسیح (ع) را در آغوش گرفته و صورت او را به صورت خود نزدیک کرده وجود دارد که اگر وارونه و با کمک اشعه مادون قرمز به آن نگاه کنیم کاملاً واضح است.

اما آیا کشف چنین طرح مخفی غیرمعمول است؟ «آپوستل» پیش از این با چنین موارد مشابهی مواجه شده است. به گفته او، با توجه به اینکه بوم نقاشی در دوران رنسانس کالای ارزشمندی محسوب می‌شده، هنرمندی که طرح را ناتمام رها می‌کرد تمایل چندانی نداشت که تابلو را دور بیندازد.

گمان می‌رود نقاشی دومی که بر روی این تابلو توسط «بوتیچلی» خلق شده به حوالی ۱۵۰۰ میلادی بازگردد.

«مرد اندوه و غم» پرتره‌ای است که در آن مسیح درحالی‌که تاجی از جنس خار بر سر دارد به تصویر کشیده شده است. در این نقاشی فرشتگان به‌نحوی دور سر مسیح نقاشی‌ شده‌اند که هاله‌ای از نور بالای سر مسیح دیده شود. در اواخر قرن پانزدهم میلادی و اوایل قرن شانزدهم میلادی، یعنی در سال‌های پایانی عمرش، «بوتیچلی» به خلق تابلوهای نقاشی با موضوعات مذهبی روی آورد؛ این درحالی است که او در ابتدا بیشتر نقاشی‌هایی از اشراف‌زادگان فلورانسی خلق می‌کرد.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۹:۵۸ ,۲۴ دی ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


یک کتاب راهنمای متعلق به رایانه Apple II که امضا و دست‌نوشته استیو جابز را در خود دارد در حراجی به قیمت ۸۰۰ هزار دلار فروخته شد.

کلت محبوب کالیبر ۴۵ آل کاپون به همراه اقلام دیگر مربوط به این گانگستر حراج می‌شود.

مجموع فروش آثار در پانزدهمین حراج تهران به رقم ۱۵۸ میلیارد و و ۸۹۰ میلیون تومان رسید.

مسعود فراستی منتقد سینما از حراج تهران که هفته گذشته برگزار شده بود، انتقاد کرد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی