مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از احتمال حصول توافق با ایران در وین خبر داد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در کنفرانسی خبری پس از نشست غیررسمی شورای روابط خارجه در فرانسه گفت که احتمال حصول توافق بر سر برنامه جامع اقدام مشترک با ایران وجود دارد.

وی ادامه داد: به نظرم ما داریم به پایان فرایند بسیار طولانی می‌رسیم که من و همکارانم را مشغول کرده بود.

بورل افزود: اما جو حال حاضر از زمان پیش از کریسمس بهتر است. قبل از کریسمس من بدبین بودم اما امروز به نظرم حصول توافق امکان‌پذیر است. ما باید به کارمان سرعت ببخشیم؛ زیرا اگر ایران قدرت هسته‌ای شود چیزی برای مذاکره باقی نمی‌ماند چراکه توافق می‌خواهد جلوی همین کار را بگیرد.

بورل تصریح کرد: توافق تا زمانی‌که رئیس‌جمهور ترامپ تصمیم به خروج از آن گرفت خوب کار می‌کرد. پس از آمریکا می‌خواهیم که به توافق بازگردد و ایران آن را اجرا کند.

براساس تفاهم انجام‌شده میان رؤسای هیئت‌ها، مذاکره‌کنندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران و سه کشور اروپایی عصر امروز برای انجام امور مربوط به سمت‌های سیاسی خود و برخی مشورت‌ها، موقتاً به مدت دو روز به پایتخت‌ها بازخواهند گشت.

باوجوداین، مذاکرات کارشناسی همچنان بدون وقفه ادامه خواهد یافت و بازگشت مذاکره‌کنندگان ارشد به معنی توقف دور هشتم مذاکرات نیست.

جلسه رؤسای هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران و سه کشور اروپایی امروز ( جمعه) با حضور انریکه مورا، هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها در وین برگزار شد.

پیش از این دیدار نیز جلسه دوجانبه علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد کشورمان و انریکه مورا، هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها در وین برگزار شد.

روز پنج‌شنبه نیز مذاکرات وین در دو سطح رؤسای هیئت‌ها و کارشناسان ادامه پیدا کرد. در همین چارچوب، علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در دو دیدار دوجانبه با انریکه مورا و میخائیل اولیانوف، رئیس هیئت مذاکره‌کننده روسیه بحث و رایزنی کرد.

همچنین دیداری میان باقری و مذاکره‌کنندگان ارشد سه کشور اروپایی برگزار شد. 

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۲۰:۰۷ ,۲۴ دی ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، ایران و روسیه پس از برگزاری اولین مذاکرات بین ایران و قدرت‌های جهانی در پنج ماه اخیر برای حفظ توافق هسته‌ای 2015 ...

مقام اروپایی تاکید کرد که مذاکرات وین در زمان سرنوشت‌سازی قرار دارد.

جوسپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دنبال گفت‌وگوی روز جمعه با امیر عبداللهیان (وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی) گفت به‌شدت امیدوار ...

دیپلمات‌ها می‌گویند اگر ایران با درخواست امتیاز از امریکا در حوزه دیگری به مذاکرات برگردد، واشنگتن آن را بررسی خواهد کرد. با این حال، دیپلمات‌ها ...

نظر خود را ثبت کنید