جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از رسیدن به یک توافق هسته‌ای ایران ظرف چند هفته آینده ابراز خوش‌بینی کرد.

بورل افزود که مذاکرات اخیر پیشرفت‌هایی داشته است.

او پس از نشست غیررسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در شهر برست فرانسه به خبرنگاران گفت: از کریسمس فضای بهتری بر مذاکرات حاکم شده است. من پیش از این به (مذاکرات) بدبین بودم اما اکنون فکر می‌کنم می‌توانیم به توافق برسیم. 

وی افزود که «در چند هفته آینده، امیدوارم بتوانم همه را از نتایج نهایی یک توافق مطلع کنم. امیدوارم بتوانیم به توافق دست یابیم.»

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که در کنار بورل صحبت می‌کرد، گفت که «موفقیت» در مذاکرات «حیاتی» است؛ بااین‌حال او مدعی شد سرعت مذاکرات کافی نیست.

وزیر خارجه فرانسه که در این مذاکرات در نقش پلیس بد ظاهر شده است، بدون اشاره به تعلل‌های اروپا و همسویی با آمریکا در پی نقض برجام مدعی شد: «مذاکرات بسیار کُند پیش می‌رود. انتخاب این است که خیلی سریع به برجام بازگردیم؛ در غیر این صورت با یک بحران جدید اشاعه [هسته‌ای] ایران مواجه می‌شویم.»

لودریان هشدار داد: «برای رسیدن به یک نتیجه همه چیز خیلی کُند پیش می‌رود و اگر به همین رویه ادامه پیدا کند، چیزی برای مذاکره باقی نمی‌ماند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: «فکر می‌کنم ما باید به کارها سرعت ببخشیم؛ همان‌طور که وزیر خارجه فرانسه گفت، اگر ایران به قدرت هسته‌ای تبدیل شود، هیچ دستاوردی نخواهیم داشت. ما باید آمریکا را به توافق برگردانیم و ایرانی‌ها نیز باید به آن پایبند باشند.»

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۹:۳۳ ,۲۵ دی ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تیم مذاکره اگر از آقای عراقچی استفاده کند، ضرر نمی‌کند و به نظر من الان هم از تجربیات و مشورت‌های ایشان استفاده ...

منابع ایرانی نزدیک به مذاکرات در وین، روند گفت‌وگوها را "آرام" و "رو به جلو" ارزیابی کرده و اعلام کردند که مذاکرات در مسیر درست ادامه دارد.

این منبع مطلع روز شنبه به ایرنا گفت: این گزارش تائید نمی‌شود. توافق موقت هیچ وقت در دستور کار ایران نبوده و ایران فقط یک توافق قابل اتکا و پایدار ...

پولیتیکو به نقل از منابع غربی مدعی شد که ایران هنوز از درخواستی که مذاکرات را دچار وقفه کرده، منصرف نشده است.

نظر خود را ثبت کنید