برجام برای تبدیل شدن به معاهده نیاز به 67 رأی در سنا دارد که رقمی غیرقابل دسترسی است.

قرن نو _ گروه بین‌الملل _علی نظیف‌پور: از هنگامی که در سال 2018 آمریکا برجام را ترک کرد و تاکنون که مذاکرات احیای برجام ادامه دارند، همواره یک درخواست توسط برخی تحلیل‌گران و سیاستمداران ایرانی تکرار شده است و آن درخواست تبدیل برجام به یک معاهده الزام‌آور است. از نظر این افراد تا هنگامی که برجام در کنگره آمریکا به‌شکل یک معاهده تصویب نشده است و بنابراین پایه حقوقی آن در آمریکا براساس فرمان اجرایی رئیس‌جمهور است از نظر اجرایی الزام‌آور نخواهد بود.

اما مشکل این است که کسانی که این موضع را می‌گیرند قانون و وضعیت سیاسی در آمریکا را نادیده می‌گیرند و درخواستی را مطرح می‌کنند که تحقق آن کاملاً غیرممکن است. درخواست غیرممکنی که مطرح‌ شدن آن توسط مذاکره‌کنندگان ایرانی اتلاف وقت خواهد بود.

در قانون اساسی آمریکا ذکر شده است که برای تأیید یک معاهده در سنا باید دو سوم سناتورها به آن معاهده رأی مثبت دهند. این یعنی باید 67 سناتور به تصویب برجام رأی مثبت بدهند تا برجام به یک معاهده تبدیل شود. این یعنی حتی با این فرض که تمام 50 سناتور دموکرات رأی خواهند داد 17 سناتور جمهوری‌خواه نیز باید به برجام رأی مثبت دهند. این امر کاملاً غیرممکن است: بین جمهوری‌خواهان سنا تنها دو نفر (رند پال سناتور کنتاکی و مایک لی سناتور یوتا) در سیاست خارجی موضعی دارند که ممکن است بتوان تصور کرد که شاید به معاهده برجام رأی دهند. این یعنی در خوشبینانه‌ترین و بهترین سناریوی ممکن برجام فقط 52 رأی در سنا خواهد داشت که با 67 فاصله معناداری دارد.

اما همین سناریوی بسیار خوش‌بینانه نیز تا حدی بعید است که عملاً غیرممکن است. واقعیت این است که جمهوری‌خواهان در دوره اوباما تلاش کردند که برجام را غیرقانونی اعلام کنند که موفق به کسب بیش از 50 رأی نیز شدند و وتوی اوباما مانع شد که برجام غیرقانونی اعلام شود. اما در این زمان چندین سناتور دموکرات علاوه‌بر پال و لی قصد داشتند علیه برجام رأی دهند. رابرت منندز، سناتور نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا، یکی از ضدایران‌ترین سناتورها است که همواره سرسختانه با برجام مخالف بوده است و بسیاری از سناتورهای دست‌راستی دموکرات نیز با او موافق بوده‌اند. با تخمین من از وضعیت فعلی سنا، محتمل‌ترین تعداد رأی موافق به برجام 43 است، و حتی این عدد هم خوش‌بینانه محسوب می‌شود.

یعنی حتی اگر تصویب برجام به‌عنوان یک معاهده نیاز به اکثریت ساده داشت هم تصویب آن تقریباً غیرممکن می‌بود چه رسد به الان که تصویب آن نیاز به دو سوم آرا دارد. نکته جالب در این زمینه این است که این مخالفین و نه موافقین برجام بودند که چندبار تلاش کردند که برجام را مصداق یک معاهده بدانند. دلیل این امر این است که آنان کاملاً آگاه بودند که اگر برجام یک معاهده محسوب شود در مرحله بعد نیاز به تأیید سنا دارد و قطعاً در این مرحله شکست خواهد خورد.

بنابراین سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا در ایران تحلیل‌گران، سیاستمداران، و حتی برخی از اساتید دانشگاه مطالبه‌ای را مطرح می‌کنند که غیرممکن است؟

۰۷:۳۰ ,۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس اتاق بازرگانی تهران در پیامی به مناسبت آغاز سال نو، به اولویت‌های اقتصادی کشور در سال جدید اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با «توقف موقت مذاکرات» ...

مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری با گفتن این که هنوز برخی مسائل در مذاکرات وین باقی مانده‌اند،‌ تاکید کرد که احیای برجام «فرصت اقتصادی ...

انریکه مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای برجام طی توئیتی خبر دادکه فردا به تهران می آید.

سردار علائی گفت: باید روس‌ها و دیگر واسطه‌ها را از مذاکرات برجامی کنار بگذاریم و خود با آمریکا مستقیم مذاکره کنیم. روس‌ها تمایل ندارند مسائل ...

رئیس‌جمهور در دیدار با جمعی از علما و روحانیون استان خراسان رضوی، با ارایه گزارشی از اقدامات دولت و برنامه‌های آینده، امیدآفرینی، تقویت ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی