فدرال رزرو اولین گام خود را به سمت بررسی جدی تر صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی برداشت و روز پنجشنبه گزارشی را منتشر کرد که هزینه ها و مزایای احتمالی این ایده را بررسی می کند و در را بر روی اظهار نظر عمومی باز کرده است.

قرن نو_ گروه اقتصادی: پس از مدت ها انتظار فدرال رزرو گزارش خود را مبنی بر ارز دیجیتال بانک مرکزی منتشر کرد؛ در گزارشی که مدت ها مورد انتظار بود، فدرال رزرو از جانبداری اجتناب کرد و فهرستی از استدلال های موافق و مخالف یک ارز دیجیتال را ارائه کرد.
جروم اچ پاول، رئیس فدرال رزرو، در بیانیه‌ای گفت: «ما مشتاقانه منتظر تعامل با مردم، نمایندگان منتخب و طیف گسترده‌ای از ذینفعان هستیم و به بررسی نقاط مثبت و منفی یک ارز دیجیتال بانک مرکزی در ایالات متحده می‌پردازیم.» 
بانک‌های مرکزی از باهاما گرفته تا سوئد و چین و حتی ایران در حال آزمایش ارزهای دیجیتال هستند و این نگرانی‌ها را در کاپیتال هیل افزایش می‌دهد که فدرال رزرو ممکن است از رقبا عقب بماند. نوآوری سرسام آور در بخش خصوصی نشان می دهد که فدرال رزرو، یک تنظیم کننده کلیدی مالی، نیاز به درک فناوری های نوظهور پرداخت دیجیتال دارد.
ارز دیجیتال بانک مرکزی اساساً پول نقد الکترونیک است مانند حال حاضر که مصرف کنندگان هنگام کشیدن کارت اعتباری یا خرید آنلاین از پول دیجیتال استفاده می کنند، این پول نیز در واقع توسط بخش بانکی پشتیبانی می شود. نسخه فدرال رزرو توسط بانک مرکزی آمریکا حمایت می شود، درست مانند اسکناس دلار آمریکا.
با توجه به موقعیت مسلط ارز ایالات متحده در امور مالی جهانی، واضح است که فدرال رزرو به آرامی و با دقت حرکت می کند و مقامات آمریکایی نیز تاکید کرده اند که بدون تایید کنگره پیش نخواهند رفت.
فدرال رزرو قصد ندارد بدون حمایت روشن از سوی قوه مجریه و کنگره به صدور C.B.D.C بپردازد؛ در این بین محققان بانک مرکزی نشان دادند که چگونه یک ارز دیجیتال می تواند مزایا و خطراتی را به همراه داشته باشد.
در بیانیه فدرال رزرو ضمیمه مقاله بحث آمده است، چنین ارزی «می‌تواند یک گزینه پرداخت دیجیتالی امن برای خانوارها و مشاغل فراهم کند، زیرا سیستم پرداخت همچنان در حال تکامل است و ممکن است به گزینه‌های پرداخت سریع‌تر بین کشورها منجر شود».
در ایران نیز معاون فناوری نوین بانک مرکزی گفت: رمز پول بانک مرکزی با نام رمز ریال به صورت آزمایشی به‌زودی اجرا می‌شود.
مهران محرمیان در این خصوص گفت: : موضوع رمز ارز در کشور ذی‌نفعان و متولیان متعددی دارد هم اکنون این موضوع به معاونت اقتصادی رئیس جمهوری سپرده شده و جلسات متعددی در این خصوص برگزار و پیشرفت خوبی هم داشته است و امیدوارم در هفته‌های آینده خبرهای خوبی را بشنویم.
به گفته این مسوول، به زودی فاز آزمایشی رمز پول بانک مرکزی با نام رمز ریال اجرا می‌شود و استفاده عمومی دارد و به صورت اسکناس است، اما در فضای دیجیتال منتشر و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی درباره استفاده از رمز ارز در واردات کالا گفت: مصوبه مرداد ماه هیات وزیران بود که در واردات از رمز ارز استفاده کنیم که آیین‌نامه‌های اجرایی آن در حال تدوین است و به زودی اجرا و جزییات این موضوع اعلام می‌شود ‌و هدف این است که افرادی که می‌خواهند در واردات از رمز ارز استفاده کنند مشکلی نداشته باشند.
 

۱۴:۳۰ ,۰۱ بهمن ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس کل بانک مرکزی گفت: با فروکش کردن انتظارات و هیجانات سیاسی و رشد صادرات نفت و فرآورده در ماه‌های اخیر از یک طرف و گشایش‌های آغاز شده در ...

کریستین لاگارد ، رئیس بانک مرکزی اروپا سه روز پیش خواستار تنظیم مقررات جهانی برای بیت‌کوین شد.

رئیس کل بانک مرکزی برای کمک به صنعت خودرو که آن را فشل نامید، اقدام به پرداخت وام ۱۵ هزار میلیاردی کرده است.

سه اسکناس جدید هزار تومانی، ۲ هزار تومانی و پنج هزار تومانی صبح امروز در بانک مرکزی رونمایی شدند.

دارایی خالص ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۲۲ به طور بالقوه ۴۲ میلیارد دلار است. این تخمین بر اساس کیف‌پول‌های اولیه بیت‌کوین است که گمان می‌رود ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی