شورای پناهندگان نروژ اعلام کرد محدودیت‌های اقتصادی وضع شده علیه کابل سبب بروز مشکلات در انتقال پول از طریق بانک‌ها از خارج به افغانستان شده که در نتیجه کمک‌رسانی به میلیون‌ها تن در این کشور را با مشکل روبه‌رو کرده است.

بر اساس گزارش شورای پناهندگان نروژ، محدودیت‌ های اقتصادی موجب شده‌ است نهادهای کمک رسان نتوانند از خارج به افغانستان پول انتقال دهند و حتی نمی‌توانند در داخل کشور پول را از یکجا به جای دیگر منتقل کنند.

در این گزارش آمده است، کمک به میلیون‌ها نفر در افغانستان مستلزم آن است که وزارت خزانه داری آمریکا و دیگر نهادهای تامین کننده بخشی از محدودیت‌ها را لغو کنند.

جان ایگلند مسئول شورای پناهندگان نروژ در این باره گفت: مشکل نقدینگی یکی از عوامل اصلی بحران انسانی در افغانستان است، ما نمی‌توانیم به افرادی که شدیدا نیازمند هستند کمک کنیم مگر اینکه وزارت خزانه ‌داری آمریکا و دیگر نهادهای مالی غربی در انتقال پول به ما کمک کنند.

در گزارش شورای پناهندگان نروژ همچنین از ایالات متحده و دیگر نهادهای مالی خواسته شده است که به بانک مرکزی افغانستان کمک کنند تا فعالیت‌های اساسی‌ خود را از سر بگیرد.

به گفته شورای پناهندگان نروژ، ۲۳ میلیون نفر در افغانستان با گرسنگی شدید روبه‌رو هستند و خدمات بهداشتی و عمومی در شرایط بحرانی قرار گرفته، اگرچه مجوزهای صادر شده از سوی وزارت خزانه ‌داری آمریکا و معاف سازی کمک‌های بشردوستانه از تحریم‌ها اقدامات خوب برای کمک به مردم افغانستان به حساب می‌آیند، اما این اقدامات به تنهایی کافی نیستند.

شورای پناهندگان نروژ از آمریکا و کشورهای اروپایی خواسته است محدودیت‌های وضع شده در انتقال پول از طریق بانک به افغانستان و برداشت پول از بانک در این کشور را نیز کاهش دهند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۸:۱۷ ,۰۹ بهمن ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در مقابل استدلال موافقان خروج مبنی‌ بر امکان تمرکز هرچه بیشتر منابع در منطقه آسیا ـ اقیانوسیه، مخالفان خروج استدلال می‌کنند که مزایای خروج، ...

تسلط طالبان بر افغانستان، بیش و پیش از هر چیز یک تراژدی برای مردم این کشور است؛ اما این اتفاق و این وابستگی اروپا به تصمیمات گرفته‌شده در آن ...

وزارت خارجه طالبان در نامه به کنگره آمریکا با اعلام نسبت به شرایط اقتصادی داخل افغانستان، خواستار آزادی دارایی‌های مسدودشده این کشور توسط ...

بیزینس اینسایدر در گزارشی می گوید که امیدهای طالبان برای دستیابی به حدود هفت میلیارد دلار ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده ...

نظر خود را ثبت کنید