معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد بر اساس قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیئت دولت در سال ۹۸، مبادله رمزارزها در کشور ممنوع است. رئیس کل بانک مرکزی نیز گفت خرید و فروش رمزارزها فقط برای کسانی است که رسمی تولید می‌کنند و فقط باید برای واردات کالا از آن استفاده شود و مبادله رمزارزها بین یکدیگر مجاز نیست.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد بر اساس قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیئت دولت در سال ۹۸، مبادله رمزارزها در کشور ممنوع است. رییس کل بانک مرکزی نیز گفت که خرید و فروش رمز ارزها فقط برای کسانی است که رسمی تولید می‌کنند و فقط باید برای واردات کالا از آن استفاده شود و مبادله رمز ارزها بین یکدیگر مجاز نیست.

«محمدرضا مانی یکتا» در برنامه گفت و گوی ویژه خبری ۲ شنبه شب شبکه دو سیما با اعلام خطر رمزارزها و وجود پرونده‌های متعدد درباره کلاهبرداری اعلام کرد این موضوع یک پدیده جدید است که دنیا با آن چالش دارد: «هیچ پشتوانه دولتی و حاکمیتی در دنیا برای رمز ارزها وجود ندارد و به این علت مبادلات جهانی آن از سال ۲۰۱۶ افزایش نداشته است.»

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد به دلیل غیر مجاز بودن این حوزه برآورد دقیقی از مبادلات آن در کشور وجود ندارد. از آنسو تاکید کرد میزان مبادلات رمز ارزها قابل مقایسه با بازارهای دیگر مانند سهام و طلا در کشور نیست.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه آینده رمزارزها قابل تحلیل نیست افزود: «حدود سه و نیم درصد از کل قدرت پردازش شبکه بیت کوین جهانی در کشور ماست و چون ملاحظات گسترده‌ای دارد و میزان تولید رمز ارزها بر اساس قدرت شبکه مشخص می‌شود میزان استخراج آن پرنوسان و متغیر است.»

به گفته مانی یکتا دستورالعمل استخراج کنندگان رسمی رمز ارزها و صرافی‌های مجاز این هفته در بانک مرکزی نهایی شده است. او اذعان دارد به زودی نام صرافی‌های مجاز در اختیار استخراج کنندگان رسمی رمز ارزها قرار می‌گیرد.

رییس بانک مرکزی: مبادله رمز ارزها با یکدیگر غیرمجاز است

«عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه‌ای از پیش ضبط شده که در این برنامه پخش شد گفت: «براساس نظر کارگروهی، در مصوبه هیئت وزیران مبنی بر غیر مجاز بودن مبادلات رمز ارزها اصلاحاتی انجام و قرار شد کسانی که رسمی رمز ارز استخراج می‌کنند بتوانند برای واردات از آن استفاده کنند.»

به گفته همتی قرار است مقررات این مهم آماده شده و به زودی چند صرافی مشخص می‌شود تا ثبت سفارش‌هایی که به صرافی‌ها داده می‌شوند بتوانند برای واردات از طریق رمز ارزها، تامین ارز کنند: «خرید و فروش رمز ارزها فقط برای کسانی است که رسمی تولید می‌کنند و فقط باید برای واردات کالا از آن استفاده شود و مبادله رمز ارزها بین یکدیگر مجاز نیست.»

نماینده مجلس: مردم فعلا وارد حوزه رمز ارزها نشوند

«محمدرضا پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: «مجلس از دو سال پیش به موضوع رمز ارزها وارد شد. موضوع رمز ارزها در مجلس یازدهم نیز در دستور کار قرار گرفته است و گزارش جمع بندی نشست‌ها با دستگاه‌های مختلف در صحن علنی مجلس است و تصمیم داریم همه دستگاه‌ها با بستر شفاف و ضابطه‌مند کردن رمز ارزها آن را در اختیار اقتصاد ملی قرار دهند.»

پورابراهیمی گفت در شرایط کنونی این ظرفیت به رفع محدودیت‌های تحریمی و ارزآوری برای کشور با استفاده از ظرفیت انرژی، کمک می‌کند.

با این حال او از مردم خواست مردم وارد حوزه رمز ارزها فعلا نشوند و گفت: «جمع بندی تصمیمات درباره رمزارزها را به زودی در کمیسیون اقتصادی مجلس نهایی می‌کنیم.»

منبع: دیجیاتو

۱۳:۱۶ ,۱۲ اسفند ۱۳۹۹

نظر خود را ثبت کنید