به ائمه جمعه که حکم می‌دهند، بارزترین توصیه این است که در خطبه‌های جمعه، در سخن گفتن با مردم و در رفتار با آنها همواره پدرانه برخورد کنید.

به گزارش قرن نو به  نقل از روزنامه جمهوری اسلامی، پدرانه برخورد کردن با مردم، فقط وظیفه ائمه جمعه نیست. بالاتر از آنها مسئولان نظام هستند که باید تا زمانی که در مسئولیت قرار دارند در گفتار و رفتارشان با مردم از ویژگی‌هائی برخوردار باشند که همه احساس یکسانی نسبت به آنها داشته باشند. رعایت این اصل، نتایج مثبت زیادی خواهد داشت که یکی از آنها وحدت مردم و نگاه امیدوارانه آنها به حکمرانان است.

ارزیابی منصفانه و بی‌طرفانه کارنامه ائمه جمعه و دولتمردان و حکمرانان ما نشان می‌دهد این اصل بسیار مهم توسط آنان رعایت نمی‌شود. تقسیم‌بندی مردم به خودی و غیرخودی، بابصیرت و بی‌بصیرت، انقلابی و غیرانقلابی، ولائی و غیرولائی و... در کلام حکمرانان موج می‌زند و عملکردهایشان نیز همین را نشان می‌دهد.

امروز با اینکه دریای مشکلات، مردم را در خود غرق کرده و اعتماد مردم به مسئولین خدشه‌دار شده، هنوز هم فرصت تجدیدنظر در گفتار و رفتار فراهم است. ائمه جمعه اگر در خطبه‌ها و در سخن گفتن‌ها و رفتارشان با مردم، آنها را شعبه شعبه نکنند، قطعاً نفوذ کلام خود در مردم را بازخواهند یافت و نمازهای جمعه نیز شلوغ خواهند شد.

مسئولان در رده‌های مختلف اگر دست از تقسیم‌بندی‌ها بردارند و عداوت‌های بدریه و خیبریه را کنار بگذارند و به آحاد مردم از ادیان و مذاهب و افکار و سلایق و جناح‌ها و احزاب و گروه‌های مختلف یکسان بنگرند و رفتاری همسان با آنها داشته باشند، قطعاً اعتماد برخواهد گشت و حمایت مردم از حکمرانان که سرمایه اصلی حکمرانی است، روزافزون خواهد شد.

حکمرانان ما قدرت چانه‌زنی با بیگانگان را در حمایت مردم جستجو کنند و به این واقعیت باور داشته باشند که قدرت‌های بیگانه اعم از شرقی و غربی فقط دنبال تأمین منافع خودشان هستند. در چانه ‌زدن با قدرت‌های خارجی نیز باید منافع، خواسته‌ها و اراده عامه مردم را در نظر گرفت. مردم هرگز چیزی برخلاف مصالح خود و کشور خود نمی‌خواهند. حکمرانی اگر براساس خواست و اراده مردم باشد و زبان حکمرانی هم اگر زبان پدرانه باشد، حتماً موفق خواهد بود.

۰۸:۰۵ ,۲۴ بهمن ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که مهم‌ترین دستاوردی که دولت دنبال کرده مسئله خنثی کردن تحریم‌ها است، گفت: رفع تحریم‌ها در یک حرکت عزتمندانه ...

وزیر اطلاعات با بیان این که دشمن در جنگ تحریم و به کارگیری انواع توطئه ها علیه ملت ایران شکست خورده است گفت: گسترش نارضایتی ها و نا امید سازی ...

وزرا و معاونان رییس جمهور به مناسبت هفته دولت با مردم در مساجد ملاقات خواهند کرد.

روشن نیست که در شرایطی که شکاف بین حاکمیت و ملت به بیشترین میزان خود در ۴۳ سال گذشته رسیده است، بانیان این رویکردها برای تحقق چه هدف مطلوبی ...

نظر خود را ثبت کنید