دولت بایدن در حال تنظیم یک استراتژی برای واکسینه کردن مردم سراسر جهان در برابر بیماری کووید19 است. اما مشکل اصلی این برنامه این است که درحال‌حاضر بودجه کافی در اختیار ندارد.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: دولت جو بایدن در حال شکل دادن به برنامه‌ای است تا با سرعت زیاد شهروندان کشورهای فقیر را در برابر بیماری کووید19 واکسینه کند تا از ادامه گسترش این بیماری و همچنین ظهور سویه‌های جدید مرگبار که شاید در برابر واکسن‌های موجود مقاوم باشند جلوگیری کند. اما دولت بایدن در این مسیر به مانع بزرگی برخورده است: بودجه این برنامه در حال اتمام است و مذاکره با کنگره برای افزایش بودجه آن نیز به بن‌بست برخورده است.

بدون افزایش بودجه، دولت بایدن ممکن است به هدف خود در واکسینه کردن تعداد کافی افراد در سال 2022 نرسد. این امر شامل کمک‌های آمریکا به COVAX نیز می‌شود. COVAX برنامه‌ای بین‌المللی است که قصد دارد سی کشور را که آمار واکسیناسیونشان هنوز زیر ده درصد است از وضعیت بحرانی خارج کند. اکثر واکسن‌های اهدایی به COVAX از آمریکا هستند و در صورت قطع یا کاهش کمک آمریکا به این برنامه، کل آن با بحران مواجه خواهد شد و ممکن است در گذار از وضعیت پاندمی به اندمی اخلال ایجاد کند.

دولت بایدن به کنگره اعلام کرده که برای ادامه برنامه واکسیناسیون جهانی خود و همچنین ادامه کمک به COVAX نیاز به نوزده میلیارد دلار بودجه اضافی در سال 2022 دارد. این علاوه‌بر سی میلیارد دلاری است که برای مقابله با شیوع بیماری کووید19 در داخل آمریکا درخواست داده است. در داخل کنگره مقاومت زیادی برای افزایش بودجه وجود دارد، ولی دولت بایدن استدلال می‌کند که این رقم دربرابر تریلیون‌ها دلاری که آمریکا در بودجه خود خرج می‌کند و با توجه به اهمیت همکاری‌های بین‌المللی برای مهار بیماری کووید19 رقم ناچیزی است.

دولت آمریکا همزمان ازسوی‌ دیگر دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نیز تحت فشار است که باید بیشتر همکاری و کمک کند. آمریکا در سال 2021 تا حدی بر سیاست اهدای مستقیم 25 درصد از واکسن‌های اهدایی خود عمل می‌کرد و از دیگر کشورها انتقاد می‌کرد که سهم خود را ادا نمی‌کنند. ولی در سال 2022 تصمیم گرفته است که همه واکسن‌های اهدایی خود را در اختیار COVAX قرار دهد و با این سازمان همکاری کامل کند. اما سؤالی که باید پاسخ آن معلوم شود این است که آیا کنگره مانع همکاری همه‌جانبه دولت بایدن با COVAX دراین‌زمینه خواهد شد یا خیر.

5965

منبع: پولیتیکو. متن تلخیص شده است.

۰۷:۳۰ ,۳۰ بهمن ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران با اعلام این خبر گفت: با توجه به درخواست کمیته ملی مبارزه با کرونا مبنی‌بر مشارکت ...

پدیدار شدن سویه‌های جدید بیماری کووید19 تا حدی نتیجه احتکار واکسن توسط کشورهای غربی است.

منتقدین می‌گویند که دولت آمریکا به‌رغم وعده درباره اینکه تنها براساس نیاز مردم به صادرات واکسن اقدام کند، مذاکره با تایوان و میانمار نشان ...

نتایج یک پژوهش علمی بسیار معتبر نشان می‌دهد بهترین روش برای متقاعد کردن افراد مردد به واکسیناسیون اشاره به سلامت عمومی جامعه و وضعیت اقتصاد ...

نظر خود را ثبت کنید