شمارش معکوس برای ورود دلار به کانال 25 هزار تومان در بازار آزاد آغاز شده است.

 قرن‌ نو ـ گروه اقتصادی: درحالی‌که نرخ دلار در صرافی‌های بانکی به 24 هزار و 840 تومان در اولین روز هفته رسیده است، قیمت دلار در بازار آزاد نیز کف کانال 26 هزار تومان قرار دارد و معامله‌گران ورود دلار به کانال 25 هزار تومان را نزدیک می‌دانند.

گزارش‌های رسیده از بازار ارز تهران نشان می‌دهد خریدهای عمده در اولین روز هفته متوقف شده تا بازار وضعیتی متفاوت را نسبت به هفته گذشته تجربه نماید.

اینچنین است که خریداران عمده در انتظارند، خرید خود را در موقعیتی به ثبت برسانند که دلار به کف خود رسیده باشد.

کف قیمت کجا است؟

بسیاری از ناظران، بازار کف قیمتی دلار را در شرایط کنونی و در آستانه توافقی که گفته می‌شود عن‌قریب حاصل خواهد شد، 24 هزار تومان در بازار آزاد می‌دانند.

فاصله قیمتی دلار در صرافی‌های بانکی و بازار آزاد تحت‌تأثیر اخبار مثبت رسیده از وین به یکی از کمترین میزان خود رسیده است. در این شرایط است که قیمت دلار در صرافی‌های بانکی فاصله‌ای در حدود 1500 تومان رسیده و این فاصله باز هم در حال کم شدن است.

نرخ دلار در بودجه سال آینده برابر با 23 هزار تومان پیش‌بینی شده؛ این بدان‌معنی است که نرخ تسعیر دلار در بودجه برابر با این رقم در نظر گرفته شده است؛ به‌این‌ترتیب نرخ پیش‌بینی‌شده دلار در بودجه، ماندگاری این قیمت در کانال بیست هزار تومان، حتی پس از دستیابی به توافق را محتمل می‌کند.

اقتصاد ایران از سال 1397 با خروج ترامپ از برجام با شوک ارزی روبه‌رو شد.

معامله‌گران چه می‌گویند؟

در روز عجیب بازار ارز، معامله‌گران به این سؤال که عقب‌نشینی دلار تا چه زمانی ادامه می‌یابد پاسخ‌های متفاوتی می‌دهند. یک فعال بازار ارز دراین‌خصوص به خبرنگار ما گفت: بازار ارز هنوز در وضعیتی نامتعادل است. این بدان‌معنی است که شکنندگی قیمت فعلی بسیار بالا است. به عبارتی دلار در صرافی‌های بانکی در سقف کانال 24 هزار تومان و در بازار آزاد در کف کانال 26 هزار تومان قرار دارد.

به گفته وی، هر لحظه با کمترین خبر دلار از سقف کانال 24 هزار تومان به کانال 25 هزار تومان در صرافی‌های بانکی ورود می‌کند و درعین‌حال در بازار آزاد نیز از کف کانال 25 هزار تومان فاصله می‌گیرد.

وی معتقد است بازار در نوعی تردید به‌سر می‌برد؛ تردیدی که تا روشن شدن نتایج مذاکرات ادامه خواهد یافت.

یک صراف در سبزه‌میدان نیز در پاسخ به این سؤال که مسیر حرکتی دلار را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟ گفت: فعلاً بازار چشم انتظار وین است. پس از حصول توافق، این سیاست بانک مرکزی است که روشن می‌کند دلار در چه نقطه‌ای بایستد اما آنچه مسلم است توقف معاملات بزرگ است که نشان از بلاتکلیفی و عدم تمایل افراد به ریسک دارد.

5965

۱۳:۰۹ ,۳۰ بهمن ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


هر دلار آمریکا در صرافی های رسمی به قیمت ۲۶ هزار و ۷۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد می شود .

ایران در هفت ماهه سال ۹۹ به عنوان صادرکننده فعال بنزین در منطقه حضور داشته و در این مدت از محل صادرات بنزین درآمدی حدود ۱.۴ میلیارد دلار به دست ...

رئیس‌کل بانک مرکزی می‌گوید تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه مجلس برای درنظر گرفتن نرخ ارز برمبنای دلار 17هزار و500تومان در بودجه1400 نه‌تنها به نفع ...

قیمت هر دلار امروز در بازار آزاد با کاهشی اندک تغییر کانال داد و بار دیگر در کانال 27 هزار تومان قرار گرفت.

سیدحمید حسینی معتقد است پیش بینی قیمت دلار در بازار به نتیجه مذاکرات وین بستگی مستقیم دارد و احیا یا عدم احیای برجام می‌تواند دو بازه قیمتی ...

نظر خود را ثبت کنید