قیمت گاز در اروپا روز دوشنبه برای اولین بار در تاریخ قاره سبز به بیش از ۳۹۰۰ دلار در هر ۱۰۰۰ متر مکعب رسید.

 

قیمت گاز در اروپا روز دوشنبه برای اولین بار در تاریخ قاره سبز به بیش از 3900 دلار در هر 1000 متر مکعب رسید.

براساس داده‌های بورس بین قاره‌ای لندن ICE، تا ساعت 10:00 صبح امروز به وقت گرینویچ معاملات آتی ماه آوریل در هاب TTF هلند به شدت جهش کرد و به 3899 دلار در هر 1000 متر مکعب یا نزدیک به 374 دلار در هر مگاوات ساعت بر اساس محاسبات گاز خانگی رسید.

این گزارش حاکی است که قیمت‌ها همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند چرا که بازیگران اصلی بازار به شدت نگران نتیجه تهاجم نظامی روسیه به اوکراین هستند.

این در حالی است که شرکت گازپروم که غول انرژی دولتی روسیه و صادرکننده بزرگ گاز این کشور محسوب می شود، روز دوشنبه اعلام کرد که طبق روال عادی به تامین گاز اروپا از طریق خاک اوکراین ادامه می‌دهد.

سرگئی کوپریانوف، نماینده رسمی گازپروم به خبرنگاران گفت: گازپروم گاز روسیه را برای ترانزیت از طریق خاک اوکراین طبق روال و مطابق با درخواست مصرف کنندگان اروپایی (به میزان) 109.6 میلیون متر مکعب برای 7 مارس تامین می کند.

با این حال، این نگرانی وجود دارد که بحران اوکراین ممکن است یا به دلیل آسیب احتمالی خط لوله یا تاثیر ناشی از تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو توسط کشورهای غربی، به توقف تحویل گاز روسیه به اروپا منجر شود.  

منبع: خبرگزاری تسنیم

۱۶:۲۰ ,۱۶ اسفند ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


خبرگزاری رویترز با اشاره به فرارسیدن زمان سررسید پرداخت برخی بدهی های روسیه، این کشور را در آستانه یک بحران اقتصادی تاریخی ارزیابی کرد.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گزارش داد: تصاویر ماهواره‌ای حاکی از خروج قوای روسیه از فرودگاه آنتانوف واقع در شمال‌غرب کی‌یف پایتخت اوکراین ...

در ششمین هفته از جنگ اوکراین، شبکه سی‌ان‌ان به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد پوتین قصد دارد نهم ماه مه در اوکراین اعلام پیروزی کند.

رئیس‌جمهوری اوکراین در دیدار با سناتورهای آمریکایی خواستار به رسمیت شناختن روسیه به عنوان «کشوری تروریستی» شد.

نظر خود را ثبت کنید