فلاحت‌پیشه گفت: برخی یک تحلیل کهنه‌ای را مطرح می‌کنند که سپاه مخالف برجام است اما، من معتقد هستم مانور اخیر سپاه در رونمایی از دو شهر موشکی و پهپادی، نشان‌دهنده موافقت آنان بود.

قرن نو_ گروه سیاسی - نیلوفر مولایی: در روزهای اخیر حملات زیادی از سوی برخی از مخالفان برجام به دولت رئیسی و تیم مذاکرات ایران در وین صورت می گیرد. 

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم در این باره به قرن نو گفت:« در آینده، جریاناتی شکل خواهند گرفت که برای حفظ قدرت از منافع برجام استفاده می کنند. همچنین برای حفظ بدنه رای خود، چالش های جدیدی را در سیاست خارجی ایجاد می کنند و اسم آن را انقلابی گری می گذارند. این چالش ها را در گذشته در قالب حمله به سفارت خانه ها و موضع گیری های تندی که سیاست منطقه ای ایران را تحت تاثیر قرار داد، مشاهده کردیم. در آینده نیز اگر برجام امضا شود، استفاده دوگانه ای را خواهند داشت. این یک بازی سیاسی جدید است که امیدوارم کشور ما گرفتار آن نشود.»

او همچنین با اشاره به رونمایی سپاه از شهرهای موشکی و پهپادی بیان کرد:« برخی ها یک تحلیل کهنه ای را مطرح می کنند که سپاه مخالف برجام است اما، من معتقد هستم که مانور اخیر سپاه در رونمایی از دو شهر موشکی و پهپادی، نشان دهنده موافقت آنان بود.»

مشروح گفت‌وگوی حشمت‌الله فلاحت‌پیشه را با قرن نو در ادامه می خوانید.

********

  • آقای فلاحت پیشه! اخیرا ادعاهایی از سوی برخی چهره های تندر مطرح می‌شود مبنی براینکه که مذاکرت وین در مسیر درستی پیش نمی رود، آمریکا تضمین نداده و همه تحریم ها را رفع نمی‌کند و ... این اظهارات چقدر مانع رسیدن به توافق می‌شود؟ با توجه به تجربه ای که از این قبیل فضاسازی ها در بحث هسته ای داریم.

متاسفانه کشورما هزینه  دور زدن های روسیه در برجام را به نوعی تحمل کرده است. در حال حاضر، دنیا 2 پرونده باز پیش روی خودش دارد. یکی پرونده پرسروصدای جنگ اوکراین است و دیگری پرونده تحت شعاع قرار گرفته‌ برجام که واقع گرایانه تر است، یعنی مواضع مشخصی دارد. به طور مثال، مشخص شد کشوری مانند  روسیه که ایران آن را به عنوان واسطه قرار داده بود، بیش از هرچیزی به دنبال منافع خودشان هستند.

معتقد هستم واقعی شدن صحنه به سود ما هست. یکی از مباحثی هم که باید واقعی شود این است که ما باید با یک توافق مقبول، کشور را از بحران نجات داده و به واسطه بین قدرت ها تبدیل نکنیم. در این شرایط باید بحث های اصلی مطرح و نهایی شوند. امروز تحریم های جدیدی از سوی آمریکا و انگلستان علیه روسیه اعلام شد و 2 کشور بزرگ غربی نفت و گاز روسیه را تحریم کردند؛ این شروع یک چالش جدی است.

توافق ایران و آمریکا به سود هر دو کشور است

هرچند که پوتین هنوز موضع گیری نکرده است اما، من معتقد هستم که در همین دقایق او نیز موضع جدی و مستقیمی خواهد گرفت. یعنی، چالش خیلی جدی است و اگر ایران و آمریکا توافق کنند، به سود آنان خواهد بود.

ادامه مباحث بعد از احیای برجام فقط به ضرر کشور و منافع ملی است. کمااینکه این بحث ها بعد از امضای برجام در سال 1394 هم منافع ملی را زیر سوال برد. همچنین چند سوال ایجاد می شود که سوال اصلی این است که انتظار می رفت، طیف مخالف برجام در مقابل تیم مذاکره کننده سوالاتی را مطرح کرده و حتی مخالفت هایی داشته باشند اما، این طیف نه تنها مخالفت نکردند بلکه، سعی کردند منافع ملی را تحت نظر بگیرند.

به عنوان کسی هیچ وقت منصب دولتی نداشته و علاقه‌ی به دولت نداشتم،همان گونه که با دید منافع ملی از برجام دفاع کردم، الان نیز با همان دید از احیای آن دفاع می کنم. معقتد هستم که گذر زمان به ضرر ایران است. طرح این سوالات از رساندن مزایای برجام به مردم جلوگیری می کند و این کار زشتی در سیاست خارجی است.

موضوع ایران و اوکراین را مشابه سازی می کنند

در حال حاضر، برخی ابهاماتی مطرح شده است مبنی بر آنکه موضوع ایران با اوکراین که در سال 1994 به غرب اعتماد کرد، مشابه سازی می شود. این سوال وقتی مطرح است که ایران به دنبال بمب هسته ای باشد. اگر کسانی که این سوال را مطرح می کنند، طرفدار این هستند که ایران بمب هسته ای داشته باشد و سیاست دفاع از کشور، سیاست هسته ای باشد، طبیعتا می توانند این موضوع را به سیاست تبدیل کرده و هزینه آن را نیز بپردازند. در صورتی که، علاوه بر موانع فقهی و سیاست هایی که در گذشته وجود داشته است، سفر اخیر گروسی به تهران و توافق بر سر ساز و کار نظارتی در خردادماه نشان دهنده این است که این موضوع رفع شده و ربطی به اوکراین ندارد.

اوکراین ضرابخانه هسته ای خود را تحویل داد و تضمین هایی را از غرب گرفت. غرب عهدشکنی کرد و بر سر اوکراین کلاه گذاشت. من اگر آن زمان به جای مسئولان اوکراین بودم، هیچگاه ضرابخانه هسته ای خودم را تحویل نمی دادم. فدارسیون روسیه هم از طرف اوکراین امضا کرد و ضرابخانه هسته ای را از بین برد.

سپاه موافق برجام است 

بنابراین، سیاست دفاع کشور، سیاست خوداتکایی است. برخی ها یک تحلیل کهنه ای را مطرح می کنند که سپاه مخالف برجام است اما، من معتقد هستم که مانور اخیر سپاه در رونمایی از دو شهر موشکی و پهپادی، نشان دهنده موافقت آنان بود. یعنی به نوعی نیروی نظامی ایران به منتقدان برجام اعلام کرد که امضای برجام تاثیری در توان دفاعی و تهاجمی ایران ندارد. من این موضوع را نشانه ای برای امضای برجام می دانم نه بهم زدن توافق.

تصمیم‌گیرنده پرونده هسته‌ای شورای عالی امنیت ملی است نه باقری

سوال دیگری که درباره مذاکرات مطرح می شود این است که چرا هنوز تیم ظریف روی کار هستند که خود آقای ظریف می تواند در این باره صحبت کند. دولت آقای روحانی یک دولت سستی بود که نتوانست از استدلال ها و مواضع خودش دفاع کند. اما واقعیت این است که تصمیم درباره سیاست خارجی توسط شورای عالی امنیت ملی گرفته می شود. حتی خود آقای باقری نیز تصمیم گیرنده نیست.

کلمه به کلمه مذاکرات در شورای عالی امنیت ملی مطرح می شود و در قالب تصمیم سیاسی پذیرش، عدم پذیرش یا اصلاح به تیم مذاکره کننده انتقال داده می شود. تیم مذاکره کننده هم در بازگشت سعی می کند این خط قرمز ها را دنبال کنند و اگر هم ازخط قرمز عبور نکنند، اعلام می شود.

در برجام نه آمریکایی‌ها به خواسته‌های خود رسیدند نه ایران

به طور مثال، در مذاکرات قبلی چند خط قرمز که در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده بود، تیم مذاکره کننده در زمان آقای ظریف در سفر خود به تهران قبل از امضا توافق اعلام کرد که نمی توانیم چند اصل را به دست بیاوریم. یا توافق بهم می ریزد یا ایران باید در این زمینه کوتاه بیاید. بعد از آن که شورای عالی امنیت ملی مجوز صادر کرد، تیم آقای ظریف توافق کردند. به همین دلیل، من همیشه می گویم که برجام یک حدالمقدور بود. یعنی نه آمریکایی ها به خواسته های خود رسیدند نه ایران.

بزرگ‌ترین مشکل دولت رئیسی خودزنی است

  • با این توضیحات فکر می کنیدچرا این انتقادات از سوی مخالفان برجام یا منتقدان دولت آقای رئیسی مطرح می شود؟

به نظر من بزرگترین مشکل دولت آقای رئیسی و مجلس، خود زنی در نقد و اجرا بود. آنها نقدهایی را مطرح کردند و به واسطه آن رأی گرفتند اما در اجرا همان نقدها را به مرحله اجرا رساندند. 

بسیاری از مردم ایران دلسوزانه منافع کشور را دنبال می کنند و همین افرادی که در حال مذاکره هستند، یک زمانی برجام را به عنوان خیانت می دانستند، اما الان مفاد مورد توافق شبیه همان مفاد برجام است. 

مجلس و دولت باید مسئولت برجام را بپذیرند

 بنابراین، در دل همین جریان یک ظرفیت تازه ای شکل می گیرد که نقش جدید آن انتقاد است. انتقادی که مانع توافق نشود اما سعی می کند بخشی از بدنه را در کنار خودش نگه دارد. اگر در گذشته یک سر برجام آقای ظریف و دوستانشان بودند، سر دیگر هم افرادی که برجام را خیانت می دانستند، الآن دو سر برجام از دل همین مجلس و دولت شکل می گیرد. البته، جناح های مدیریت سیاسی این طیف در خارج از دولت و مجلس است. اما، مجلس و دولت باید مسئولت برجام را بپذیرند و به ریشه دار شدن آن، کمک کنند. با بازی سیاسی منافع برجام عاید مردم نخواهد شد و منافع آن در چالش ها از بین می رود. بعد از احیای برجام گام های دیگری در راه است. اگر جریان ها بخواهند برای نشان دادن انقلابی بودن خود، تهدیدها و چالش هایی را ایجاد کنند، منافع ملت از بین خواهد رفت.

بازی سیاسی تندروها علیه برجام

* می توان این تحلیل را داشت که تندروها می خواهند از آقای رئیسی عبور کنند؟

این را یک تقسیم کار می دانم که به شدت خطرناک است. یعنی یک جملاتی توسط برخی جریان های سیاسی تحت عنوان انقلابی بودن و ...  مطرح شده است. معنای انقلابی بودن حفظ چالش ها نیست. در آینده، جریاناتی شکل خواهند گرفت که برای حفظ قدرت از منافع برجام استفاده می کنند. همچنین برای حفظ بدنه رای خود، چالش های جدیدی را در سیاست خارجی ایجاد می کنند و اسم آن را انقلابی گری می گذارند.

این چالش ها را در گذشته در قالب حمله به سفارت خانه ها و موضع گیری های تندی که سیاست منطقه ای ایران را تحت تاثیر قرار داد، مشاهده کردیم. در آینده نیز اگر برجام امضا شود، استفاده دوگانه ای را خواهند داشت. این یک بازی سیاسی جدید است که امیدوارم کشور ما گرفتار آن نشود.

برجام با توافقنامه‌های اقتصادی محکم شود

* آقای روحانی اخیرا گفتند که مهم نیست چه کسی برجام را احیا می کند و آماده انتقال تجارب خود درباره برجام به دولت سیزدهم هستند، به نظر شما چقدر دولت روحانی در این زمینه و هم در فضای پسابرجامی می تواند کمک بدهد؟

معتقد هستم که عواملی را که منجر به شکست برجام شد را باید کنار زد. در زمان آقای روحانی، پس از امضای برجام، خوش بینی های زیادی شکل گرفت. 70 میلیارد یورو با اروپا قرار داد بسته شد، حدود 40 میلیارد دلار با چین و 12 میلیارد هم با روسیه قرارداد بسته شد که هیچ کدام از این قراردادها پس از خروج ترامپ از برجام، عملیاتی نشد.

با احیای برجام، تابوی سیاست را از روی مناسبات اقتصادی آینده بردارند و برجامی که توافق سیاسی است با ستوان های توافق نامه اقتصادی محکم شود. در دولت گذشته که این توافق امضا شد، منع هایی وجود داشت. دنیا در خطرناک ترین شرایط 33 سال گذشته خود قرار دارد و ایران می تواند با احیای برجام کشور را از محدوده ی خطر دور کند.

دولت آقای روحانی نیز می تواند در این زمینه کمک کند اما، یک سری از موارد که تحت عنوان نقد مطرح می شود، به این دلیل است که احیای برجام را به یک چالش میان نخبگان سیاسی گذشته و حال تبدیل کند و یک تقابل شکل بگیرد. من معتقد هستم که افرادی که به کاستن تحریم ها کمک می کنند، خدمت کرده و افرادی که تنش ایجاد می کنند خیانت می کنند. 

۱۵:۱۰ ,۱۸ اسفند ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مسکو در حالی برای میزبانی رئیس جمهوری ایران آماده می‌شود که سؤالات متعددی درباره اهداف این سفر مطرح است. یکی از این پرسش‌ها، دلیل همزمانی ...

رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که مهم‌ترین دستاوردی که دولت دنبال کرده مسئله خنثی کردن تحریم‌ها است، گفت: رفع تحریم‌ها در یک حرکت عزتمندانه ...

سینگال مثبت دولت رئیسی برای مذاکره مستقیم با آمریکا با استقبال اهالی سیاست رو به رو شد اما، این موضوع انتقادهایی را هم درپی داشت.

یکی از مقامات ارشد آمریکایی به باراک راوید، گزارشگر اکسیوس، گفته که دولت بایدن امیدوار است ایرانی‌ها از خواسته خود در مورد سپاه پاسداران ...

نظر خود را ثبت کنید