مذاکرات بر سر بازیابی توافق هسته‌ای ازهم‌پاشیده ایران با قدرت‌های جهانی، پس از آنکه روسیه خواستار لغو تحریم‌هایی شد که مسکو را به دلیل جنگ با اوکراین مورد هدف قرار داده است، در روز جمعه به تعبیر میزبان‌های اروپایی وارد «وقفه» شد.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: دیپلمات‌ها هیچ جدول زمانی برای ادامه مذاکرات چندین‌ماهه در وین ارائه نکردند. مذاکره‌کنندگان حتی در روز جمعه نیز تأکید کردند که برنامه راهبردی برای پیوستن مجدد ایالات متحده به توافقی که در سال 2018 به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد و محدود کردن مجدد برنامه هسته‌ای در حال پیشرفت سریع توسط ایران، نزدیک است.

درحالی‌که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تنها به «عوامل خارجی» به عنوان عامل این توقف اشاره کرد، به‌نظر می‌رسد که تقاضای روسیه باعث ایجاد این اختلال شده است.

هفته گذشته، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت که او خواهان «ضمانت‌هایی حداقل در سطح وزیر امور خارجه» است که تحریم‌های آمریکا بر روابط مسکو با تهران تأثیری نخواهد گذاشت. درحالی‌که مقامات آمریکایی تلاش کردند این درخواست را نامرتبط با مذاکرات وین توصیف کنند، با ارسال توئیتی از بورل در روز جمعه روند به‌سرعت متوقف شد.

بورل نوشت: «به دلیل عوامل خارجی به توقف مذاکرات وین نیاز است. متن نهایی اساساً آماده و روی میز است. به‌عنوان هماهنگ‌کننده، من به همراه تیمم به ارتباط با همه شرکت‌‌کنندگان برجام و ایالات متحده برای غلبه بر وضعیت فعلی و رسیدن به توافق ادامه خواهم داد.»

انریکه مورا، مذاکره‌‌کننده اتحادیه اروپا، روز جمعه با مقامات ایرانی ملاقات کرد و سپس به خبرنگاران گفت که در خصوص مذاکرات «ما تقریباً به نتیجه رسیده‌ایم.»

مورا گفت: «تقریباً همه چیز انجام شده است. ما تقریباً در حد مذاکره بر سر پاورقی‌ها هستیم.»

5965

منبع: آسوشیتدپرس ـ خبر ترجمه و تلخیص شده است.

۰۹:۵۸ ,۲۱ اسفند ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


کم‌کم شمارش معکوس برای برگزاری مذاکرات احیای برجام در وین آغاز شده و آخرین رایزنی‌ها برای حصول توافق بهتر در جریان است، اما برخی از تحلیلگران ...

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، ایران و روسیه پس از برگزاری اولین مذاکرات بین ایران و قدرت‌های جهانی در پنج ماه اخیر برای حفظ توافق هسته‌ای 2015 ...

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه گفت مذاکرات برای نجات توافق هسته‌ای 2015 ایران روبه‌جلو است و افزود مسائل بزرگ مختلفی هنوز برای توافق بر ...

ان‌بی‌سی در گزارشی به مذاکرات وین پرداخت و مدعی شد روسیه در هفته‌های اخیر درباره توافق موقت احتمالی با ایران شامل کاهش محدود تحریم‌ها در ...

نظر خود را ثبت کنید