زبان‌شناس‌های جهان هنگامی‌که شکلک‌های تصویرشده روی زبان هیروگلیف مصری را روی پاپیروس‌ و دیوارهای مصر باستان بررسی می‌کردند تصورش را هم نمی‌کردند بشر قرن بیست‌ویکم هم برای نوشتن روزی سراغ شکلک‌های شبیه هیروگلیف برود که البته رفت.

حالا پس از گذشت دست‌کم سه تا پنج هزار سال از پدید آمدن زبان تصویری و شکلک‌ها، همین المان‌ها به نام ایموجی Emoji وارد زبان نوشتاری فضای مجازی انسان شده است. جالب اینکه مردمان هر فرهنگی هم طرفدار یکی از آنها است. یکی ایموجی نیش باز دیگری ایموجی قلب در رنگ‌های گوناگون با معانی گوناگون و مردمان مملکتی دیگر اشک و آه و زنجموره.

برای نمونه آنطور که پژوهشگران اعلام کرده‌اند کاربرهای ایرانی فضای مجازی بیش از هر شکلک یا همان ایموجی از چشم‌قلب استفاده کرده‌اند که نماد دوست‌داشتنی بودن و پذیرفتن پست و تصویر است. شکلک‌های قلب و اشاره به (مطلب) پایین هم در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

اما ایموجی از کجا و چرا پدید آمد؟ 

عبارت ایموجی Emoji برگرفته از عبارتی ژاپنی است که در آن حرف E به معنی تصویر و Moji نیز به معنای حرف الفبا است. نخستین‌ نسخه از ایموجی‌های امروزی توسط یک کارمند مخابرات ژاپنی ساخته شدند و حالا شمارشان هر روز در حال افزایش است. آنها به نوعی در ردیف زبان بدن هم قرار می‌گیرند و در زمانه نیاز به سرعت در فضای مجازی این شکلک‌ها به انتقال مفاهیم کمک می‌کنند.

کارشناس‌های فضای مجازی براین‌باورند که کاربرها زمانی‌که نمی‌توانند گفتار کلامی را پیش ببرند از حالات چهره به‌عنوان شیوه‌ای ارتباطی استفاده می‌کنند و با زبان ایما و اشاره صحبت می‌کنند. ایموجی‌ها در واقع همان زبان بدن هستند که ارتباط بین فردی را ساده‌تر کرده و این روزها در ادبیات کاربرهای نسل جدید تبدیل به بخشی از نوشتار آنها شده‌‌اند؛ اما یادمان باشد که هیچ المان و پدیده‌ای جای کلام و نوشتار را نمی‌گیرد. بنابراین تلاش کنیم برای هم بیش‌ازپیش بنویسیم.

5965

منبع: همشهری آنلاین

۱۰:۴۳ ,۲۲ اسفند ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


جلسه شورای‌ عالی فضای مجازی عصر دیروز، به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور برگزار شد و در این جلسه سند صیانت از کودکان ...

جمعی از فعالان فضای مجازی و عامه مردم برای مخالفت با طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» کارزاری اینترنتی تشکیل داده ...

یکی از زیرمجموعه‌های بریتیش تلکام دوره آموزشی آنلاینی برای کودکان طراحی کرده است تا وقنی کودکان اولین تلفن خود را می‌گیرند، به آنها آموزش ...

استفن ویلهیت که به عنوان مبدع فرمت تصویری «گیف» شناخته می‌شد در سن ۷۵ سالگی به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت.

نظر خود را ثبت کنید