بازار ارز ، روزهای پر افت و خیزی را در آخرین سال قرن چهاردهم پشت سر گذاشت اما تحت تاثیر آغاز مذاکرات ایران و چهار کشور غربی در وین، در سکونی توام با انتظار نیمه دوم سال را به پایان برد .

قرن نو- گروه اقتصادی: آخرین بررسی ها نشان می دهد قیمت دلار در سال گذشته،رشدی نامحسوس در محدوده 4.16 درصدی را تجربه کرد . این رشد محدود در حالی اتفاق افتاد که در برخی ماه های سال ، خصوصا در آذرماه قیمت هر دلار در بازار آزاد حتی از سی و یک هزار تومان نیز فراتر رفت اما این سقف شکنی تداوم چندانی در بازار نداشت و بار دیگر بهای ارز در میانه کانال 25 تا 25 هزار تومان در صرافی بانکی و کانال26 تا 27 هزار تومان در بازار آزاد قرار گرفت.
بر اساس آخرین اعلام صرافی ملی، در سال 1400 نرخ دلار در روز بیست و هشتم اسفندماه برابر با 24 هزار و 994 تومان به ثبت رسید.

این در حالی است که نرخ صرافی ملی در روز 28 اسفند 1399، معادل 23 هزار و 996  تومان بود.
بالاترین قیمت دلار دربازار آزاد  آذرماه 31 هزار تومان و پایین ترین نرخ دلار در اردیبهشت ماه 22 هزار و 500 تومان بود .
با این حال کف و سقف قیمتی دوام چندانی را در بازار نداشتند.

قیمت دلار در مرداد ماه ، موعد تغییر کابینه و همچنین آذرماه تحت تاثیر اخبار منفی منتشر شده در خصوص مذاکره بیشترین رشد را شاهد بود .
 برخی تحلیلگران معتقدند افزایش قابل توجه قیمت دلار در مرداد به واسطه تبلیغات شدید در خصوص عدم تمایل دولت سیزدهم به مذاکره اتفاق افتاد اما در عمل ورود دولت سیزدهم به مذاکره شرایط را دستخوش تغییر کرد .

 

۱۷:۲۰ ,۰۳ فروردین ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


هر دلار آمریکا در صرافی های رسمی به قیمت ۲۶ هزار و ۷۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد می شود .

رییس بانک مرکزی گفت: ما معتقدیم نرخ ارز را بازار تعیین می کند. تجارت و بنیان های اقتصادی در تعیین نرخ ارز تاثیر می گذارند.

در حال حاضر هر مسافر می‌تواند تا سقف ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها وارد و نیز تا سقف ۵۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزهای از مرزهای ...

رئیس ‌کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه وضعیت درآمدهای ارزی کشور و ورود ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور نسبت به قبل بهبود پیدا کرده است، ...

قیمت طلا و سکه امروز در بازار تهران کاهش یافت.

نظر خود را ثبت کنید