نگرانی رقبای منطقه ای ایران از بابت احتمال خارج شدن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه های تروریستی

سپاه پاسداران، محور اصلی گفت و گوها در شرم الشیخ؟

در حالی که به نظر می رسد توافق هسته ای با ایران به نقطه پایان خود نزدیک می شود، رقبای منطقه ای ایران نظیر: مصر، امارات متحده عربی، اسرائیل و عربستان سعودی، نگران احتمال خارج شدن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده هستند.

قرن نو-گروه بین الملل: رفع مانع لحظه آخری مسکو (برخی منابع از تضمین ایالات متحده به روسیه خبر میدهند، ادعایی که البته تأیید شده نیست) و همچنین، آزادی دو تابیعتی هایی چون: نازنین زاغری، نشانه هایی روشن از رسیدن توافق هسته ای به ایستگاه پایانی هستند. در این رابطه، ژوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آماده بودن متن نهایی توافق خبر داد. چالش جدید احیای برجام اما درخواست ایران از ایالات متحده مبنی بر خارج کردن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه های تروریستی است، در خواستی که پذیرش آن از سوی بایدن، با مقاومت های بسیاری در داخل آمریکا و مشخصا در کنگره و همچنین در منطقه و از سوی شرکای ایالات متحده و رقبای منطقه ای ایران مواجه خواهد شد. گفته می شود که ایالات متحده در تلاش است تا راهی برای این چالش بیابد و در ازای گرفتن تضمین هایی از ایران در رابطه با سیاست های منطقه ای اش، این درخواست را بپذیرد.
احتمال قبول این درخواست ایران از سوی بایدن اما نگرانی های جدی را در میان رقبای منطقه ای ایران ایجاد کرده است و گفته میشود که محور اصلی گفتگوها در شرم الشیخ میان سران مصر، امارات و اسرائیل نیز نحوه مواجهه با ایران و تشکیل جبهه مشترکی در مقابل سپاه پاسداران بوده است. در حقیقت، این رقبای منطقه ای ایران که همگی مهم ترین شرکای ایالات متحده در منطقه نیز محسوب می شوند، نگران توسعه هر چه بیشتر شبکه نفوذ ایران در منطقه هستند و دیگر اطمینان چندانی به تضمین های امنیتی ایالات متحده نیز ندارند. 
منبع: فایننشیال تایمز
 

۱۰:۰۶ ,۰۴ فروردین ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


بنی گانتز، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی، تاکید کرد در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران، گزینه فشار حداکثری اقتصادی با محوریت ایالات متحده و ...

درحالی‌که تردیدهای بسیاری درباره احتمال احیای برجام وجود دارد، بخش‌هایی از دستگاه امنیتی اسرائیل از توافق محدود ...

تعمیق روابط ایران و چین در هر سه حوزه اقتصادی، دیپلماتیک و امنیتی، پیامدهای گسترده‌ای برای ایالات متحده و کشورهای منطقه خواهد داشت. دراین‌رابطه، ...

مقاومت کشورهای خلیج فارس در برابر افزایش تولید نفت، دلایلی فراتر از گلایه‌هایشان از دولت بایدن دارد.

نظر خود را ثبت کنید