در انتظار تصمیم سیاسی لحظه آخری واشنگتن

ایران، ایالات متحده و توافق هسته ای: تا دیر نشده تمامش کنید

در حالی که تهران و واشنگتن به احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بسیار نزدیک هستند، دولت بایدن باید با حذف نام «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» از فهرست گروه های تروریستی، آخرین مانع سیاسی پیش روی توافق را از سر راه بردارد.

قرن نو-گروه بین الملل: یک سال پیش، آمریکا و ایران تلاش های دیپلماتیک برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ را آغاز کردند و در طول این ۱۲ ماه، دیپلماسی دولت های اروپایی به تهران و واشنگتن کمک کرد تا در مورد مراحل فنی احیای برجام به توافق برسند. با این حال، بن بست سیاسی میان آمریکا و ایران کماکان حل نشده باقی مانده است. در این رابطه، آخرین مانع پیش روی احیای توافق، مقاومت ایالات متحده در مقابل پذیرش درخواست ایران برای خارج کردن نام سپاه پاسدران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های تروریستی است. 

توافق هسته ای با ایران، توافق خوبی است، چرا که مسیری قابل راستی آزمایی برای کنترل برنامه هسته ای ایران فراهم می کند. البته این توافق کامل نیست و تردیدی وجود ندارد که تصمیم گیرندگان در تهران و واشنگتن با انتقادهایی روبرو خواهند شد. بنابراین، عاقلانه نیست که ایالات متحده فرصت دست یابی به توافق با ایران را به دلیل اصرار بر حفظ یک اقدام نمادین، از دست بدهد. در این رابطه، مقامات آمریکایی ادعا می کنند که قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی، نه تنها مانع فعالیت های منطقه ای این سازمان نشده است، بلکه سپاه حضورش در منطقه را گسترش نیز داده است. 

گزارش ها حاکی از آن است که ایران از دو خواسته مهم اش یعنی تضمین عدم خروج دولت بعدی آمریکا از برجام و گرفتن غرامت، کوتاه آمده است و اکنون نوبت آمریکا است تا درخواست ایران را بپذیرد. همچنین، بایدن در هر صورت با مخالفت هایی جدی در کنگره روبرو خواهد شد و هر چه به انتخابات میان دوره ای نزدیک تر شود، ملاحظه راضی نگه داشتن برخی هم حزبی های جنگ طلب و مخالف برجامش، دست او را برای رسیدن به توافق با ایران بیشتر خواهد بست. افزون بر این ها، هر گونه تأخیر در امضای توافق به معنای پیشرفت بیشتر در دانش هسته ای ایران است و دیگر آنکه، در شرایط تجاوز روسیه علیه اوکراین، برای دولت بایدن بهتر است تا پرونده باز دیگری در خاورمیانه نداشته باشد. در سوی دیگر، از دست رفتن فرصت برجام برای ایران به معنای از دست رفتن فرصت های اقتصادی است که دولت محافظه کار رئیسی برای اثبات خود به آنها چشم دوخته است.
بنابراین، امضای برجام به نظر مأموریتی است که باید هر چه زودتر انجام شود و در کنار آن، میتوان تعهداتی را در سطح شورای امنیت با موضوع «کاهش تنش ها در منطقه خاورمیانه» با حضور ایران پذیرفت. 

منبع: ترجمه مطلب منتشره در وب سایت شورای اروپایی روابط خارجی

۰۷:۰۰ ,۲۵ فروردین ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


در حالی که مذاکرات هسته ای میان ایران و ایالات متحده به منظور احیای برجام به نقطه پایانی نزدیک شده است، قطر تلاش های خود به منظور رفع موانع ...

در حالی که به نظر می رسد توافق هسته ای با ایران به نقطه پایان خود نزدیک می شود، رقبای منطقه ای ایران نظیر: مصر، امارات متحده عربی، اسرائیل و ...

یک دیپلمات ارشد روس در توییتی پیش‌بینی کرد که تحریم های ضد ایرانی به زودی رفع شوند.

ریچارد گلدربرگ در مطلبی در مجله «فارین پالیسی»، ضمن مطرح‌کردن ادعاهایی علیه ایران، به اروپایی‌ها توصیه می‌کند تا اهرم اسنپ بگ را علیه ایران ...

نظر خود را ثبت کنید