در شرایطی که خبر آزادسازی دارایی هفت میلیارد دلاری ایران توسط سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تکذیب شده و ابهامات پیرامون مذاکرات وین و حذف نام سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریسی افزایش یافته، قیمت دلار از روز گذشته روندی افزایشی در پیش گرفت؛ به‌طوری‌که تا این لحظه معادل ۲۸ هزار و صد تومان خرید و فروش می‌شود.

قیمت دلار روز گذشته تحت‌ِتأثیر تکذیب خبر آزادسازی دارایی هفت میلیارد دلاری ایران توسط سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا و همچنین افزایش ابهامات مربوط به مذاکرات وین، ضمن انتشار اخباری درباره حذف نام سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی جهش یافت و معاملات را با قیمت ٢٧ هزار و نهصد تومان به پایان برد. این اسکناس صبح امروز را ضمن ورود مجدد به کانال ۲۸ هزار تومان با اندکی افزایش‌ با نرخ ۲۸ هزار و پنجاه تومان آغار کرد و در ادامه معاملات، روندی افزایشی در پیش گرفت؛ به‌طوری‌که تا لحظه نگارش این گزارش معادل ۲۸ هزار و صد تومان معامله می‌شود.

کانون صرافان نیز دلار را ٢۵ هزار و ۲۲۰ تومان برای خرید و ۲۵ هزار و ۵۱۰ تومان برای فروش قیمت‌گذاری کرده است. این کانون در روز گذشته، قیمت دلار را ۲۵ هزار و ۲۰۷ تومان برای خرید و ۲۵ هزار و ۵۰۹ تومان برای فروش اعلام کرده بود که در معاملات امروز افزایش اندکی را نشان می‌دهد.

یورو نیز در صرافی‌ها ۲۸ هزار و ۳۶۲ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۷۲۴ تومان برای فروش قیمت خورده است. روز گذشته یورو در صرافی‌ها ۲۸ هزار و ۱۹۵ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۵۷۲ تومان برای فروش قیمت خورده بود که افزایشی در حدود ۱۷۰ تومان را در قیمت خرید آن نشان می‌دهد.

همچنین در صرافی ملی، دلار با قیمت ۲۵ هزار و ۴۳۳ تومان برای فروش و ٢۵ هزار و ۱۸۰ تومان برای خرید معامله می‌شود. روز گذشته دلار در این صرافی ۲۵ هزار و ۳۱۸ تومان برای فروش و ۲۵ هزار و ۶۶ تومان برای خرید قیمت خورده بود که اندکی افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

یورو نیز در این صرافی، ۲۸ هزار و ۶۴۲ تومان برای فروش و ٢٨ هزار و ۳۵۷ تومان برای خرید قیمت خورده که نسبت به قیمت آن در روز گذشته معادل ۲۸ هزار و ۳۸۱ برای فروش و ۲۸ هزار و ۹۹ برای خرید افزایش قیمتی در حدود ۲۵۰ تومان را نشان می‌دهد.

این تحولات درحالی است که  مدیر امور بین‌الملل بانک مرکزی درباره وضعیت اخیر مذاکرات پیرامون آزادسازی وجوه مسدودی ایران گفته است: مذاکرات با هدف آزادسازی منابع ارزی ایران که به صورت غیرقانونی در سایر کشورها مسدود شده، از چندی قبل به صورت جدی در دستورکار قرار گرفته و درهمیـن‌راستـا نیز اخیراً بخشی از این منابع معادل حدود ۳۹۰ میلیون پوند که بیش از چهل سـال، توسط انگلیـس مسـدود شده بود، به‌طور قطعی وصول شد.

باوجوداینکه آزادسازی بخش قابل‌توجهی از منابع مسدودی ایران در سایر کشورها ضمن تزریق پول به بازار ارز می‌تواند قیمت ‌دلار را در بازار آزاد به صورت مقطعی کاهش دهد و یا سبب ایجاد ثبات نسبی شود اما کارشناسان معتقدند نتیجه مذاکرات وین سهم بیشتری از تأثیرگذاری در بازار ارز را به خود اختصاص داده و سرنوشت‌سازتر خواهد بود.

5965
 

۱۴:۲۷ ,۲۸ فروردین ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


ایران در هفت ماهه سال ۹۹ به عنوان صادرکننده فعال بنزین در منطقه حضور داشته و در این مدت از محل صادرات بنزین درآمدی حدود ۱.۴ میلیارد دلار به دست ...

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاح خطوط تولید جدید مجموعه شیرین عسل، از صادرات ۵ میلیارد دلاری صنایع غذایی در کشور خبر داد.

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این مبلغ از محل توقیف دارایی های حاصل از نقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران به دست آمده ...

قیمت دلار امروز در صرافی‌های بانکی با نوسانی اندک به قیمت 26 هزار و 859 تومان معامله شد.

نظر خود را ثبت کنید