پس از ماه‌ها سکوت، گروه تروریستی موسوم به «داعش خراسان» حملات تروریستی‌اش را از سر گرفته است.

قرن نو - گروه بین‌الملل: افزایش حملات تروریستی گروه موسوم به «داعش خراسان» در خاک افغانستان و پاکستان، نگرانی‌های امنیتی جدی برای طالبان و دولت پاکستان ایجاد کرده است. دراین‌رابطه، این گروه مسئولیت حملات تروریستی مرگبار هفته‌های اخیر علیه شیعیان در افغانستان را برعهده گرفته و پاکستان نیز نسبت به تهدیدات داعش در استان پنجاب در شرق این کشور، هشدار داده است. مرگبارترین این حملات، روز پنجشنبه در مسجد شیعیان در مزار شریف صورت گرفت که  به کشته شدن حداقل دوازده نفر و زخمی شدن چهل نفر انجامید. 

طالبان از زمان به قدرت رسیدن در ماه اوت سال گذشته، در حال نبرد با داعش خراسان به عنوان مهم‌ترین چالش امنیتی پیش‌روی حکومتش است و حملات گسترده‌ای را علیه مخفیگاه‌های احتمالی این گروه در ولایت ننگرهار انجام داده است. دراین‌راستا، ذبیح‌الله منصوری، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ، مدعی شده که یک عضوِ این گروه با نام «عبدالحمید سنگریار» به اتهام دست داشتن در بمب‌گذاری‌های اخیر، دستگیر شده است.

داعش در چند ماه گذشته در افغانستان، حمله تروریستی انجام نداده بود؛ اما در هفته‌های اخیر، حملات خود را از سر گرفته است. این تحول، نگرانی‌ها درباره اینکه ضعف طالبان در حکمرانی، می‌رود تا یک بار دیگر افغانستان را به بهشت گروه‌های تروریستی چه در داخل افغانستان، چه در کشورهای همسایه چون پاکستان و چه در سطح جهان تبدیل کند را شدت بخشیده است.

5965

منبع: وب‌سایت خبری ـ تحلیلی دیپلمات

۱۰:۴۶ ,۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


به دنبال اعلام خروج و شروع روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، گروه تحریک طالبان پاکستانی، فعالیت های خود را شدت بخشیده است.

همزمان با تلاش دولت اسلام‌آباد برای مذاکرات صلح با گروه غیرقانونی «تحریک طالبان پاکستان»، شورشیان این گروه از برقراری آتش‌بس برای پیشبرد ...

منابع خبری پاکستان با اشاره به تماس تلفنی روز گذشته سران تاجیکستان و پاکستان، گفتند: عمران‌خان در تلاش برای تنش‌زدایی میان دوشنبه و دولت ...

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، حملات گروه‌های شبه‌نظامی و به‌ویژه گروه «تحریک طالبان پاکستان» در ...

نظر خود را ثبت کنید