تغییر استراتژی دولت بایدن از مقابله با تجاوز روسیه به تلاش برای تضعیف توان این کشور

بازی خطرناک بایدن در اوکراین: صدای پای جنگ جهانی سوم، نزدیک‌تر از همیشه به گوش می‌رسد

استراتژی جدید دولت بایدن به منظور تضعیف توان و نفوذ روسیه، پوتین را ناگزیر از انتخاب میان دو گزینه می‌کند: یکی تسلیم و دیگری وارد شدن به جنگی تمام‌عیار با غرب، جنگ جهانی سومی که این بار هسته‌ای خواهد بود.

قرن نو - گروه بین‌الملل: جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و متحدانش در ناتو، راهبرد خود را از کمک به دفاع اوکراین و مقابله با تجاوز روسیه به سیاست تضعیف قدرت و نفوذ روسیه تغییر داده‌اند. این تغییر جهت، تنها دو گزینه را پیش روی پوتین قرار می‌دهد: یکی تسلیم و دیگری گسترش جنگ به ورای مرزهای اوکراین.

در این رابطه، روز پنج‌شنبه جو بایدن از کنگره درخواست کرد تا کمک‌های نظامی، اقتصادی و بشر دوستانه به اوکراین را دو برابر کند و به سقف 33 میلیارد دلار برساند. این تصمیم، پیامی واضح به مسکو ارسال می‌کند و آن این است که آمریکا رویکرد تقابل با روسیه را در پیش گرفته است. همچنین لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، نیز در سفرش به کی‌یف و دیدار با ولودیمیر زلنسکی، به صراحت اشاره کرد که هدف اکنون ایالات متحده، تضعیف توان روسیه (به شکلی غیر قابل بازگشت) به‌اندازه‌ای است که دیگر قدرت حمله به کشور دیگری را نداشته باشد. در واکنش به این تغییر سیاست غرب و مشخصا ایالات متحده، لاوروف (وزیر خارجه روسیه) در اظهار نظری هشدار داد که واشنگتن و غرب وارد یک جنگ نیابتی با روسیه شده‌اند؛ جنگی که ممکن است به جنگ جهانی سوم و البته این بار نوع هسته‌ای آن، منجر شود. پوتین نیز مجددا بر احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای تأکید کرد.  

بسیاری از جمله راسموسن (دبیر کل پیشین ناتو) از این تغییر سیاست ایالات متحده و ناتو استقبال کرده‌اند. به گفته این مقام اسبق، اشتباه غرب در دست کم گرفتن جاه‌طلبی‌های گذشته پوتین بوده است. متحدان ایالات متحده چون آلمان نیز به نظر با این سیاست همراه شده‌اند و در این راستا، اولاف شولتز (صدراعظم آلمان) سرانجام با ارسال 50 تانک به اوکراین، موافقت کرد.  

راهبرد جدید آمریکا و غرب اما عبور از خط قرمز روسیه است و احتمال انجام دادن اقدامی انتحاری از سوی پوتین را بالا می‌برد. در این رابطه و در انتقاد به این سیاست جدید، گفته می‌شود این راهبرد احتمال دست‌یابی به راه حل سیاسی برای حل بحران اوکراین را از بین می‌برد. از نگاه این دسته، بهترین راهبرد، ادامه فشار تحریمی علیه روسیه و البته ارسال این پیام به روسیه است که تحریم‌ها می‌توانند متناسب با رفتار روسیه برداشته شوند. در این میان، افزایش کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین، اهرم مهمی در پیشبرد این سیاست غرب است.  

منبع: فارین پالیسی

۰۸:۰۰ ,۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


لشکرکشی پوتین به مرز اوکراین بایدن را با این انتقاد مواجه کرده است که به مقدار کافی علیه کرملین سختگیر نیست.

آمریکا سال‌ها است شیوه‌نامه مشخصی درباره مدیریت بحران‌ها با پوتین دارد. بایدن خوشبختانه از این شیوه پیروی می‌کند.

رؤسای‌جمهور آمریکا و روسیه تلاش کردند از اختلاف بر سر اوکراین فراتر روند و درباره حل مشکلات اساسی بین دو کشور به چارچوبی برای دیپلماسی دست ...

روسیه یک پایگاه نظامی لجستیکی مهم در مرز اوکراین و لهستان را مورد حمله موشکی قرار داد؛ حمله‌ای که با هدف اخلال در روند کمک‌رسانی نظامی به ...

نظر خود را ثبت کنید