قیمت طلا امروز، با افزایش ارزش دلار به بالاترین حد در دو دهه اخیر در حالی که بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده نیز افزایش یافت، کاهش یافت و اشتیاق سرمایه‌گذاران به این پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاری را مهار کرد.

قرن نو _ گروه اقتصادی _ نگار علی: هر اونس طلا در بازار جهانی امروز 3 دلار و 82 سنت ارزان شد و هزار و 817 دلار قیمت خورد؛ قیمت این فلز گران‌بها در یک ماه گذشته 152 دلار و 33 سنت کاهش یافته است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22 دلار و 11 سنت ارزان تر است.

روند ریزشی قیمت طلا از اواسط ماه آوریل آغاز شد زمانی که فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی سیاست های خود را برای مبارزه با تورم تشدید کردند. فشار پولی، بازدهی اوراق قرضه دولتی آمریکا را به بیش از 3 درصد رسانده است و باعث افزایش ارزش دلار برای پنج هفته متوالی شده است و از طرف دیگر از جذابیت طلا برای سرمایه گذاری کاسته است.

سرمایه گذاران همچنین داده هایی از چین را در روز دوشنبه دریافت کردند که نشان دهنده آسیب ناشی از قرنطینه پاندمی کرونا در دومین اقتصاد بزرگ جهان است. صادرات و واردات این کشور در ماه آوریل به دلیل بدتر شدن شیوع ویروس دچار تغییراتی شد و و از طرف دیگر کاهش تقاضا، تضعیف تولید و اختلال در لجستیک چین رخ داده است.

تاثیر افزایش ارزش دلار و بازدهی اوراق قرضه بر روی قیمت طلا در بازارهای جهانی انکار ناپذیر است و از طرفی تنش ها میان اوکراین و روسیه و همچنین نگرانی ها در خصوص دومین اقتصاد بزرگ دنیا تاکنون نتوانسته است اعتماد سرمایه گذاران برای خرید طلا را جلب کند.

زور جنگ به ریزش قیمت طلا نرسید

طلا سال 2021 را با قیمت 1828.60 دلار در هر اونس به پایان برد که 2.9 درصد ارزان‌تر از ابتدای سال 2021 است زیرا سرمایه گذاران انتظار افزایش نرخ بهره را داشتند.

قیمت این فلز گران‌بها در 25 ژانویه به 1855 دلار در هر اونس رسید، سپس در 28 ژانویه به 1786.60 دلار بازگشت. بازده اوراق قرضه افزایش یافت و جذابیت فلزات گرانبها را کاهش داد، زیرا نگهداری آنها سودی را به همراه ندارد. اما تنش بین روسیه و اوکراین و تعداد بیکاری بالاتر از حد انتظار در ایالات متحده، قیمت را به یک روند صعودی سوق داد. در 24 فوریه زمانی که نیروهای روسی وارد خاک اوکراین شدند، قیمت آن به 1926 دلار رسید.

با افزایش نرخ بهره اما روند صعودی متوقف شد و زور جنگ به ریزش قیمت طلا نرسید و این اتفاق در حالی افتاد که بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که پس از دو سال وقفه، خرید طلا خود را از سر می گیرد، زیرا جامعه بین المللی دور جدیدی از تحریم ها را علیه سیستم بانکی این کشور اعمال کرده است.

چه آینده‌ای در انتظار فلز زرد است؟

جنگ در اوکراین پیامدهای مهم و آشکاری بر قیمت کالاها دارد که می‌تواند منجر به شوک تورمی پایداری شود؛ اختلالات مداوم در زنجیره تامین بیشترین تاثیر را بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت و تورم نیز به عنوان مالیات بر مصرف کنندگان عمل خواهد کرد.

کارشناسان بر این باورند که فدرال رزر به افزایش نرخ بهره برای مقابله با تورم ادامه خواهد داد که مسیر قیمت طلا را تعیین خواهد کرد؛ با این حال انقباض پولی ممکن است برای طلا بد نباشد. پیش از این، زمانی که فدرال رزرو شروع به افزایش نرخ بهره کرد، طلا به طور کلی در 6 و 12 ماه آینده افزایش قیمت را تجربه کرد.

از دهه 1980، چرخه‌های افزایش نرخ که در سال‌های 1986، 1999، 2004 و 2015 آغاز شد، همگی با افزایش قیمت طلا همراه شدند و طی شش ماه پس از افزایش نرخ بهره، 10 تا 20 درصد قیمت طلا افزایش یافت. استثناها در سال 1983 بود که قیمت بیش از 11 درصد کاهش یافت و سال 1994 زمانی که قیمت 3 درصد کاهش یافت.

در بلندمدت، Scotiabank کانادا پیش بینی کرده است که قیمت طلا در سال 2022 به طور متوسط 1850 دلار در هر اونس و در سال 2023 نزدیک به 1700 دلار در هر اونس خواهد بود.

از طرف دیگر تحلیلگران ANZ نیز چشم انداز بلندمدت قیمت طلا را کاهش دادند. آنها پیش بینی کردند که قیمت می تواند تا پایان ژوئن به 1750 دلار و تا پایان دسامبر به 1600 دلار در هر اونس برسد که میانگین آن 1725 دلار در سال خواهد بود. آنها پیش بینی کردند که قیمت می تواند تا پایان سپتامبر 2023 به 1400 دلار کاهش یابد و به طور میانگین در سال آینده به 1458 دلار برسد.
 

۱۶:۵۱ ,۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


هر دلار آمریکا در صرافی های رسمی به قیمت ۲۶ هزار و ۷۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد می شود .

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه به احتمال زیاد امسال آیین نامه مبادله طلا در فضای مجازی تدوین می شود، گفت: تا زمانی که بستر خرید ...

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه حباب سکه به ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافته است،‌گفت: این روزها طلا و سکه دیگر خریداری ندارند.

در آخرین روز دی ماه، هر دلار آمریکا در صرافی های رسمی به قیمت ۲۱ هزار و ۵۹۰ تومان و هر یورو ۲۶ هزار و ۱۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است.

قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، چهارشنبه تحت تأثیر افت ارزش دلار آمریکا و امید سرمایه‌گذاران به تصویب بسته کمک مالی این کشور، به رشد خود ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی