هاوال انگار اطمینان دارد که با تغییرات نه چندان جدی، سگ بزرگ همچنان مشتریان اش را حفظ می‌کند. به همین دلیل دست به تغییر جدی در فرم طراحی، فضای داخلی کابین و بخش فنی این آفرودر نزده است. به نظر می‌رسد که خودروساز چینی قصد دارد در گام اول قیمت این خودرو را در همان محدوده قدیم خود نگه دارد و در گام دوم، مشتریان را به خرید نسخه اسپرت‌تر و جذاب‌تر تشویق کند.

شرکت چینی هاوال، قصد دارد نسخه تازه‌ای از محصول پرطرفدار خود یعنی بیگ داگ را با پسوند هانتینگ ادیشن ظرف یک ماه آینده عرضه کند. این آفرودر که نخستین بار سال ۲۰۲۰  وارد بازار چین شد، به سرعت میان مردم این کشور محبوب شد. اما به دلیل تحریم‌ها شرکای تجاری هاوال در ایران نتوانستند قدمی برای مونتاژ این شاسی بلند بردارند.

در ایران هاوال را با چهار مدل M۴ و H۲ و H۶ و H۹ می‌شناسند. شاسی بلند‌هایی که دیار خودرو و بهمن موتور بین سال‌های ۹۷ تا ۹۸ مونتاژ و به بازار عرضه کردند. اما پس از آن به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ادامه همکاری هاوال و دو شرکت ایرانی به مشکل خورد. به همین دلیل همچنان شاهد تردد تعداد محدودی از محصولات شرکت هاوال در جاده‌های کشور هستیم.

در مورد آفرودر پرطرفدار تازه هاوال نیز بعید به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها شاهد حضورش در ایران باشیم.

اما با این حال چینی‌ها و طرفداران هاوال در خاورمیانه، آفریقا، روسیه و آمریکای لاتین طی ماه‌های آینده می‌توانند بیگ داگ هانتینگ ادیشن را خریداری کنند.

البته هاوال هنوز قیمت نسخه جدید سگ بزرگ را اعلام نکرده است. اما رسانه‌های چینی مدعی اند که قیمت آفرودر در چین از ۱۱۹ هزار و ۹۰۰ یوان شروع می‌شود و به ۱۶۱.هزار و ۹۰۰ یوان ختم می‌شود که معادل ۱۷ هزار و ۸۲۵ دلار تا  ۲۴ هزار و ۶۸ دلار خواهد بود. به پول ما این شاسی بلند و با حساب دلار ۲۹ هزار تومانی بین ۵۱۶ میلیون تومان تا ۶۹۷ میلیون تومان برای خریدار آب می‌خورد.

تغییرات بیگ داگ هانتینگ ادیشن نسبت به مدل پیشین

هاوال مطمئن است که با تغییرات نه چندان جدی، سگ بزرگ همچنان مشتریان اش را حفظ می‌کند. به همین دلیل دست به تغییر جدی در فرم طراحی، فضای داخلی کابین و بخش فنی این آفرودر نزده است. به نظر می‌رسد که خودروساز چینی قصد دارد در گام اول قیمت این خودرو را در همان محدوده قدیم خود نگه دارد و در گام دوم، مشتریان را به خرید نسخه اسپرت‌تر و جذاب‌تر تشویق کند.

در واقع آنچه ما در نسخه جدید بیگ داگ می‌بینم تغییرات اندکی است که در بخش جلوی این شاسی بلند رخ داده است. درواقع نسخه جدید سگ بزرگ یک جلوپنجره جدید و بزرگتر دارد که با یک لبه پلاستیکی گسترده تکمیل شده است. علاوه بر این مدل تازه، یک سپر جلوی تقویت شده با معماری پیچیده و مه شکن‌های فشرده به دست آورده است.

در نمای کناری نیز، بخش پایین بدنه با کیت پلاستیکی پهن و با پرچ‌های فراوان تزیین شده است. رینگ‌ها نیز برخلاف گذشته بزرگ‌تر شده و گرافیک آلومینیومی داخل آن نیز به چشم می‌آید. علاوه بر این رنگ دستگیره‌های در نیز با رنگ بدنه هماهنگ شده است.

بخش عقب خودرو نیز به استثنای سپر و اسپویلر بدون تغییر باقی مانده است. سپر در نسخه جدید حجیم‌تر شده است و نمای عقب‌تر را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. فضای داخلی کابین نیز همچنان بدون تغییر باقی مانده است.

مشخصات فنی نسخه جدید سگ بزرگ

هاوال برای بخش فنی بیگ داگ هانتینگ ادیشن تغییر جدیدی در نظر نگرفته است؛ بنابراین دو پیشرانه توربو شارژ ۱.۵ و ۲ لیتری در دسترس خریداران قرار می‌گیرد. موتور ۱.۵ لیتری قدرتی معادل ۱۶۹ اسب بخار با گشتاور ۲۸۵ نیوتن متر تولید می‌کند. قدرت نیز از طریق یک جعبه هفت سرعته دو کلاچه به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

نسخه دو لیتری نیز قدرت ۲۱۱ اسب بخاری با گشتاور ۳۲۵ نیوتن متر دارد. اما برخلاف نسخه ۱.۵ لیتری، قدرت از طریق جعبه دنده هفت سرعته دو کلاچه به تمامی چرخ‌ها می‌رسد.

منبع: فرارو

۱۴:۴۷ ,۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


خودروی Vision EQXX مرسدس بنز در یک آزمایش جالب ۱۰۰۰ کیلومتر مسافت را با یک شارژ طی کرد.

سال گذشته با تمام فراز و نشیب‌های متعدد از جمله اپیدمی کرونا و بحران جهانی کمبود تراشه به پایان رسید و آمار مربوط به سودآورترین خودروسازهای ...

شرکت خودروسازی ایکس‌پنگ در طول حیات کوتاه‌مدت خود، موفقیت‌های زیادی کسب کرده است. این شرکت موفق شد تا در ژوئن امسال به رکورد فروش دویست هزار ...

مفهوم «گردش آسان» (Easyturn) که توسط یک شرکت آمریکایی-آلمانی توسعه یافته است، چرخش چرخ‌های جلوی خودرو را تا زاویه ۸۰ درجه ممکن می‌کند تا دور زدن ...

نظر خود را ثبت کنید