پایگاه خبری هیل اعلام کرد، شورای امنیت سازمان ملل در ژوئن سال جاری میلادی تحریم‌ها علیه طالبان افغانستان را مورد بازبینی قرار می‌دهد.

پایگاه خبری هیل همچنین اعلام کرد، تحریم‌های سازمان ملل علیه طالبان افغانستان در سال‌های گذشته شامل ممنوعیت سفرهای بین‌المللی رهبران آن است اما شورای امنیت این ممنوعیت را سه سال قبل و بابت پیشبرد روند سازش در افغانستان تعلیق کرد.

تحلیلگران بر این باورند که آمریکا تحریم‌هایی را علیه این گروه وضع نمی‌کند اما هنوز این احتمال وجود دارد.

یکی از تحلیلگران سیاسی گفته است: آمریکا از این تحریم‌ها به عنوان اهرم استفاده می‌کند اما احتمال تعلیق آن هم وجود دارد چون ایالات متحده هنوز به یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای افغانستان امیدوار است و سفر کردن رهبران طالبان افغانستان هم برای این مساله مهم است.

پایگاه خبری هیل همچنین گزارش کرد، رهبران طالبان افغانستان از آزادی سفر خود برای امضای قراردادها و معاملاتی جداگانه با روسیه،‌ چین و سایر کشورهای همسایه و تقویت دولت خود بهره می‌برند و در ضمن از گفت‌وگو و مذاکره با مقام‌های دولت منتخب افغانستان هم طفره می‌روند.

یکی دیگر از تحلیلگران سیاسی نیز گفت: یک نشست کلی در شورای امنیت سازمان ملل برگزار می‌شود و اعضای شورا با یکدیگر دیدار می‌کنند.

طالبان افغانستان تاکنون درباره آن اظهارنظری نکرده است.

بر اساس قطعنامه ۱۹۹۸ شورای امنیت سازمان ملل ممنوعیت سفر علیه رهبران طالبان افغانستان در کنار تحریم‌های مالی و ممنوعیت تسلیحاتی قرار گرفته است. اما شورای امنیت در آوریل ۲۰۱۹ ممنوعیت سفر را علیه رهبران ارشد این گروه لغو کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۵:۰۵ ,۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


مقام‌های افغانستان دیروز (یکشنبه) اعلام کردند، با فرار و عقب‌نشینی نیروهای افغان، نیروهای طالبان توانسته‌اند کنترل مناطق بیشتری را در شمال ...

پیشروی‌های ادامه‌دار طالبان و تصرف یکی پس از دیگری ولسوالی‌ها (استان‌ها) توسط جنگجویان این گروه، نگرانی‌ها درباره سرنوشت زنان افغان را ...

دیلی‌میل تصاویر خروج آمریکاییان در افغانستان به وسیله بالگرد را منتشر کرد.

دبیرکل ائتلاف ناتو در مصاحبه‌ای به دویچه وله گفت این ائتلاف نیازمند "ارتباطات عملیاتی تاکتیکی" با طالبان در افغانستان خواهد بود. او همچنین ...

نظر خود را ثبت کنید