ارتش اوکراین امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که فرایند تخلیه تمام نیروهای باقیمانده در آخرین پایگاهشان در بندر محاصره‌شده ماریوپل در حال انجام است؛ بدین‌ترتیب پس از ماه‌ها بمباران، کنترل این شهر در اختیار روسیه قرار می‌گیرد.

این روند تخلیه احتمالاً پایان طولانی‌ترین و خونین‌ترین نبرد جنگ اوکراین و شکستی قابل‌توجه برای اوکراین است. ماریوپل پس از محاصره روسیه که به گفته اوکراین جان ده‌ها هزار تن را در این شهر گرفته، اکنون ویران شده است.

درحالی‌که بقیه ماریوپل کاملاً در دست روسیه است، صدها سرباز و غیرنظامی اوکراینی در زیر کارخانه فولاد آزووستال این شهر حضور داشتند. غیرنظامیان مانده در آنجا در هفته‌های اخیر تخلیه شدند و بیش از ۲۶۰ سرباز که برخی از آنها زخمی هستند، اواخر روز دوشنبه این کارخانه را به مقصد مناطق تحت کنترل روسیه ترک کردند.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین در بیانیه‌ای با اعلام تخلیه نیروها گفت: پادگان ماریوپل مأموریت رزمی خود را تکمیل کرده است. فرماندهی عالی نظامی به فرماندهان واحدهای مستقر در آزووستال دستور داد تا جان پرسنل را نجات دهند... مدافعان ماریوپل قهرمانان زمان ما هستند.

معاون وزیر دفاع اوکراین گفت ۵۳ سرباز مجروح از کارخانه فولاد آزووستال به بیمارستانی در شهر نووازوفسک تحت کنترل روسیه در ۳۲ کیلومتری شرق منتقل شدند. آنا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین گفت که ۲۱۱ تن دیگر به شهر اولنیوکا در منطقه تحت کنترل جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه منتقل شدند. او افزود که همه افراد تخلیه‌شده در معرض تبادل احتمالی زندانیان با روسیه خواهند بود.

مشخص نیست چه تعداد نیرو در آزووستال باقی مانده‌ است. ارتش اوکراین اعلام کرد که تلاش‌ها برای تخلیه افرادی که هنوز داخل آنجا هستند، در جریان است.

درهمین‌حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین بامداد امروز با تأیید روند تخلیه گفت: امیدواریم که بتوانیم جان افرادمان را نجات دهیم. برخی از آنها به‌شدت مجروح شده‌اند. آنها مراقبت می‌شوند. اوکراین به قهرمانان اوکراینی زنده نیاز دارد.

از زمانی که روسیه حمله خود را در ۲۴ فوریه آغاز کرد، ویرانی‌های ماریوپل هم به نماد «مقاومت» اوکراین تبدیل شده است. اولین مرحله تخلیه شامگاه دوشنبه و ساعاتی پس از آن انجام شد که روسیه گفت با تخلیه سربازان اوکراینی مجروح به یک مجتمع درمانی موافقت کرده است.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۸:۳۰ ,۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


رمضان قدیروف رهبر جمهوری چچن اعلام کرد بیش از یک هزار تفنگدار دریایی اوکراین در شهر بندری ماریوپل تسلیم شده اند.

روسیه به افراد مسلح باقیمانده در مناطق شهری بندر ماریوپل هشدار داده است که میان مرگ و تسلیم یکی را انتخاب کنند.

منابع خبری از آغاز خروج غیرنظامیانی که در کارخانه فولادِ شهر ماریوپل و دیگر نقاط این شهر پناه گرفته بودند، تحت نظارت سازمان ملل و صلیب سرخ ...

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که محوطه آزوف‌استال به‌طور کامل آزاد شده است.

نظر خود را ثبت کنید