مقام‌های طالبان پنج نهاد کلیدی دولت سابق تحت حمایت آمریکا ازجمله کمیسیون حقوق بشر این کشور را منحل کردند.

مقامات طالبان اعلام کردند با توجه به بحران اقتصادی که افغانستان با آن مواجه است، این نهادها در دولت غیرضروری هستند. 

مقام‌های طالبان روز شنبه هنگام اعلام اولین بودجه ملی سالانه خود از زمان به قدرت رسیدن در ماه اوت سال گذشته میلادی اعلام کردند که افغانستان در سال مالی جاری با کسری بودجه معادل ۴۴ میلیارد افغانی (۵۰۱ میلیون دلار) مواجه است. 

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی دولت موقت طالبان گفت: این ادارات ضروری تشخیص داده نشده و در بودجه گنجانده نشده‌اند و به‌همین‌دلیل منحل شده‌اند. 

ازجمله ادارات منحل‌شده دیگر شورای عالی آشتی ملی و کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی افغانستان است. 

شورای عالی آشتی ملی آخرین بار توسط عبدالله عبدالله، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان اداره می‌شد و برای مذاکره صلح میان دولت اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین تحت حمایت آمریکا و طالبان تلاش می‌کرد. 

به گزارش ایرنا، طالبان پس از دست یافتن به قدرت در کابل برای سفر مقام‌های حکومت پیشین ازجمله حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه حکومت پیشین و عبدالهادی مسلمیار، رئیس پیشین مجلس سنا محدودیت‌هایی ایجاد کردند.

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۸:۳۸ ,۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


آن‌چه طالبان را غیرقابل‌پیش‌بینی و ترسناک می‌کرد، جزم‌اندیشی بود و ناآگاهی از احوال جهان و انعطافی که نداشتند. گویی در جهان موازی دیگری ...

پیشروی‌های ادامه‌دار طالبان و تصرف یکی پس از دیگری ولسوالی‌ها (استان‌ها) توسط جنگجویان این گروه، نگرانی‌ها درباره سرنوشت زنان افغان را ...

طالبان درحال‌حاضر در افغانستان به قدرت رسیده، اما بزرگ‌ترین چالش امنیتی آن یک گروه اسلام‌گرای افراطی دیگر است: داعش خراسان.

شماری از فرماندهان و فعالان سیاسی و نظامی افغانستان همزمان با حملات سنگین طالبان برای کنترل استان پنجشیر تهدید کردند در صورتی که حملات به ...

نظر خود را ثبت کنید