درحالی‌که رهبران اروپایی در ظاهر تمام تلاش خود را برای کمک به اوکراین انجام می‌دهند، شواهد حاکی از آن است که آنها خواستار آتش‌بس هرچه سریع‌تر و دستیابی به یک راه‌حل دیپلماتیک، حتی به قیمت از دست رفتن بخش‌هایی از خاک اوکراین هستند.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: در آخرین دور از مسابقات آواز موسوم به «یورو ویژن»، اروپایی‌ها از فرصت استفاده کردند تا یک‌بار دیگر همبستگی خود را با اوکراین به رخ روسیه بکشند، اما به‌نظر می‌رسد پایتخت‌های اروپایی رویه دیگری در پیش گرفته‌اند. پس از هفته‌ها نگرانی درباره اینکه اگر روسیه اوکراین را درهم بکوبد چه می‌شود، قدرت‌های بزرگ اروپایی و مشخصاً فرانسه، آلمان و ایتالیا اکنون نگران این هستند که اگر اوکراین پیروز بشود چه اتفاقی می‌افتد؟

هرچند رهبران اروپایی در ظاهر و البته در عمل، از اوکراین در برابر تجاوز روسیه حمایت می‌کنند، موفقیت‌های اخیر ارتش اوکراین در بازپس‌گیری مناطق اشغالی، باعث نگرانی رهبران اروپایی از احتمال (هرچند کماکان ضعیف) شکست روسیه و تحقیر این کشور شده است. چنین اتفاقی در صورت وقوع، عادی‌سازی روابط غرب با روسیه (به‌ویژه در حوزه‌هایی چون انرژی) در دوران پس از جنگ را بسیار دشوار می‌کند و روسیه را بسیار غیرقابل پیش‌بینی‌تر از قبل می‌کند. به‌همین‌دلیل است که رهبران فرانسه، آلمان و ایتالیا در اظهارنظرهای اخیر خود، از راه‌حل دیپلماتیک برای پایان مناقشه، حتی به قیمت از دست رفتن بخش‌هایی از سرزمین اوکراین حمایت می‌کنند.

دراین‌رابطه، هرچند امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و اولاف شولتز، صدراعظم المان بر لزوم تعیین شرایط آتش‌بس توسط اوکراین تأکید کرده‌اند، به ترجیح خود برای برقراری آتش‌بس فوری نیز اشاره کرده‌اند. دراین‌رابطه، ماکرون در سخنرانی اخیر خود در پارلمان اروپا در استراسبورگ، صراحتاً اظهار داشت که اروپا با روسیه در جنگ نیست. شولتز نیز پس از گفت‌وگوی تلفنی‌اش با پوتین، صحبت از ضرورت برقراری آتش‌بس فوری کرد؛ امّا هیچ اشاره‌ای به لزوم عقب‌نشینی فوری و خروج هرچه سریع‌تر نیروهای روسی از خاک اوکراین نکرد. او همچنین و به‌رغم مشارکت در کمپین فشار تحریمی علیه روسیه، ارسال سلاح‌های سنگین به اوکراین را به تعویق انداخته است. ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا نیز پس از دیدار با جو بایدن، خواستار برقرای هرچه سریع‌تر صلح میان اوکراین و روسیه شد. همچنین نظرسنجی‌های اخیر در سه کشور آلمان، فرانسه و ایتالیا نشان از حمایت قریب به پنجاه درصدی افکارِعمومی از برقراری صلح با روسیه دارد. 

سیاست ایالات متحده البته به نظر متفاوت است و این کشور کماکان به تجهیز هرچه بیشتر ارتش اوکراین ادامه می‌دهد.

5965

منبع: پولیتیکو

۰۹:۳۶ ,۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


ارسلا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا با افشای جزییاتی از طرح تحریم روسیه از سوی غرب، گفت ممکن است دسترسی این کشور به بازارهای بین المللی مالی ...

تهاجم روسیه به اوکراین خطرات بزرگی را برای اقتصاد جهانی به همراه دارد که هنوز به‌طور کامل از شوک همه‌گیر بهبود نیافته است.

از زمان امضای توافق هسته‌ای با ایران در سال 2015، اروپا همواره حامی سفت و سخت آن بوده است. تجاوز روسیه به اوکراین و پررنگ شدن تهدید هسته‌ای امّا، ...

به نظر می‌رسد که رهبران اروپا به این نتیجه رسیده‌اند که ارسال سلاح‌های بیشتر و پیشرفته‌تر به اوکراین، ورق جنگ را به نفع این کشور بر نمی‌گرداند ...

نظر خود را ثبت کنید