براساس گزارش جدید سازمان ملل متحد، بیش از پانصد میلیون نفر در هند و بیش از هشتاد درصد از کل جمعیت ترکمنستان، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و ایران در معرض کیفیت هوای نامناسب و طوفان های شن و گرد و غبار هستند.

قرن نو ـ گروه اقتصادی ـ نگار علی: طوفان‌های گرد و غبار یک اتفاق رایج برای جمعیت‌های ساکن در محیط‌های خشک و نیمه‌خشک است و می‌تواند منجر به انواع تأثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت شود.

صنعت کشاورزی در تیررس طوفان‌های شن و گرد و غبار

طوفان‌های شن و گرد و غبار تأثیرات منفی زیادی بر بخش کشاورزی دارد که از آن جمله می‌توان به کاهش عملکرد محصول ازطریق دفن نهال‌ها در زیر رسوبات شن و ماسه، از بین رفتن بافت گیاهی و کاهش فعالیت فتوسنتزی در نتیجه سندبلاست و تأخیر در توسعه گیاه اشاره کرد.

خطر خشکسالی، ایجاد آسیب و کاهش بهره‌وری دام، افزایش فرسایش خاک و تسریع روند تخریب زمین و بیابان‌زایی، پر شدن کانال‌های آبیاری از رسوبات، پوشاندن مسیرهای مواصلاتی، تأثیر بر کیفیت آب رودخانه‌ها، نهرها و تأثیر بر کیفیت هوا از دیگر تبعات طوفان‌های شن و گرد و غبار است.

تأثیر اقتصادی کوتاه‌مدت طوفان‌های گرد و غبار قابل‌توجه است؛ اما با بلایای طبیعی بزرگ که کل شهرها را ویران می‌کنند، رقابت نمی‌کند؛ برای مثال، خسارت ناشی از طوفان‌های گرد و غبار در چین به‌طور متوسط حدود 6.5 میلیارد دلار در سال است و این درحالی است که یک زمین‌لرزه بزرگ می‌تواند صدماتی به اندازه پنج برابر این رقم وارد کند. بااین‌حال، کارشناسان استدلال می‌کنند که تعیین تأثیر اقتصادی واقعی طوفان‌های گرد و غبار، به‌ویژه طوفان‌هایی که از مناطق بیابانی سرچشمه می‌گیرند، به دلیل عواقب بلندمدتی که بر معیشت مردم ساکن در این منطقه دارند، دشوار است.

هنگامی‌که طوفان‌های گرد و غبار در زمین‌های خشک کشاورزی که تخریب شده‌اند شروع می‌شود، خاک سطحی را از میان می‌برد که باعث بیابان‌زایی بیشتر می‌شود. در نتیجه امرار معاش کشاورزان به معنای واقعی کلمه از بین می‌رود. این چرخه، اگر کنترل نشود، موجب جا‌به‌جایی جمعیت عظیم کشاورزان خواهد شد.

این طوفان‌های عظیم گرد و غبار همچنین می‌توانند با ریشه‌کن کردن درختان، سقوط خطوط برق و آسیب رساندن به ساختمان‌ها و خانه‌ها ضربه‌های مهلکی به اقتصاد کشور بزنند.

کدام مناطق بیشترین آسیب را از طوفان‌های شن متحمل می‌شوند؟

طوفان‌های گرد و غبار قادر به انتقال رسوب در طول هزاران کیلومتر هستند، اما به دلیل نزدیکی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به صحرای بزرگ آفریقا این مناطق یکی از غبارآلودترین مناطق در جهان هستند. درحالی‌که منابع طبیعی مانند صحرا عامل اصلی طوفان‌های گرد و غبار در این مناطق است، تغییرات کاربری زمین و تغییرات آب‌وهوایی ناشی از فعالیت‌های انسانی نیز در این امر بی‌تأثیر نبوده‌ است.

مطالعات صورت‌گرفته حاکی از آن است که رشد اقتصادی در غرب آفریقا به دلیل قرار گرفتن در معرض گرد و غبار طی دو سال سه درصد کاهش یافته و ازطرف‌دیگر تولید محصولات کشاورزی در این منطقه در اثر گرد و غبار به‌طور متوسط دو درصد کاهش یافته است؛ اثراتی که می‌تواند عاملی مؤثر در کاهش توسعه اقتصادی در غرب آفریقا باشد.

علاوه‌بر اثرات مخرب طوفان‌های شن و گرد و غبار بر سلامتی، گرد و غبار بر محیط زیست، کشاورزی، حمل‌ونقل و زیرساخت‌ها نیز تأثیر می‌گذارد. در سطح جهانی، خسارات رفاهی ناشی از گرد و غبار تقریباً 3.6 تریلیون دلار است.

علاوه‌بر سرمایه‌گذاری در سیستم‌های هشدار زودهنگام، دولت‌ها در سراسر جهان در حال طراحی سیاست‌هایی برای کاهش تأثیر طوفان‌های شن و گرد و غبار، هم در سطح ملی و هم در سطح منطقه‌ای هستند. سازمان جهانی هواشناسی (WMO) یک سیستم هشدار طوفان شن و گرد و غبار راه‌اندازی کرد که هدف آن ارائه پیش‌بینی‌های قابل‌اعتماد طوفان گرد و غبار از طریق شبکه‌ای از سازمان‌های تحقیقاتی در سراسر جهان است. 

هشتاد درصد جمعیت ایران در معرض گرد و غبار

براساس گزارش جدید سازمان ملل متحد، بیش از پانصد میلیون نفر در هند و بیش از هشتاد درصد از کل جمعیت ترکمنستان، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و ایران در معرض کیفیت هوای نامناسب و طوفان‌های شن و گرد و غبار هستند.

دراین‌بین بسیج اقدامات منطقه‌ای هماهنگ برای کاهش خطر و تقویت انعطاف‌پذیری در برابر تأثیر منفی برون‌مرزی طوفان‌های شن و گرد و غبار بسیار مهم است.

اثرات تجمعی طوفان‌های شن و گرد و غبار بر جامعه قابل‌توجه است؛ به‌ویژه به این دلیل که طوفان‌های شن و گرد و غبار بیشتر از سایر انواع خطرات طبیعی رخ می‌دهند. تأثیرات آنها پیچیده است و نشان‌دهنده یک مسئله نوظهور مهم برای سیاست‌گذاران در منطقه آسیا و اقیانوسیه است.

5965

۱۱:۳۰ ,۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و احتمال وقوع طوفان شن در ۱۰ استان هشدار داد و از مردم خواست از تردد غیرضروری در این استان‌ها خودداری ...

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت چرخند حاره‌ای شاهین در نزدیک سواحل استان سبب شد تا از ۳۵ ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی در ۱۰ ...

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ریزگردها یکی از ۱۱ مخاطره اصلی کشور است، گفت: دشمن در حال برنامه ریزی برای ایجاد نارضایتی عمومی از ...

گرد و غبار و ریزگردها در هفته‌های اخیر از غرب وارد کشور شد و شماری از مردم را راهی بیمارستان‌ها کرد.

کارشناس سازمان هواشناسی از تداوم بارش باران در شمال غرب و غرب کشور خبر داد و گفت: بازگشت آلودگی هوا برای شهرهای صنعتی و تهران در روز سه‌شنبه ...

نظر خود را ثبت کنید