رئیس بزرگ‌ترین شبکه بشردوستانه معتقد است پذیرش سریع اوکراینی‌هایی که از جنگ روسیه فرار می‌کنند از سوی اروپایی‌ها در مقابل عدم استقبال آن‌ها از افراد فرار کرده از خشونت‌ها در آفریقا، خاورمیانه و جاهای دیگر «استاندارد دوگانه» اروپا در قبال مهاجران را برجسته می‌کند.

فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت‌های هلال احمر، گفت که فکر نمی‌کند "هیچ تفاوتی" بین فردی که از منطقه دونباس در شرق اوکراین فرار می‌کند و فردی که از گروه افراطی بوکوحرام در نیجریه فرار می‌کند، وجود داشته باشد.

روکا که سازمانش در بیش از ۱۹۲ کشور با برخورداری از تقریبا ۱۵ میلیون نیروی داوطلب فعالیت می‌کند، اظهار کرد: با کسانی که از خشونت می‌گریزند، کسانی که به دنبال حمایت هستند، باید به طور یکسان رفتار شود.

او در سخنانی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که برای کمک به مردمی که از خشونت و ناآرامی‌ها فرار می‌کنند، "ضرورتی اخلاقی" وجود دارد، و "واکنش سیاسی، عمومی و بشردوستانه به بحران اوکراین نشان داده است که وقتی انسانیت و منزلت در اولویت باشد و همبستگی جهانی وجود داشته باشد چه چیزهایی امکانپذیر است.

روکا خاطرنشان کرد: "ما امیدوار بودیم که بحران اوکراین نقطه عطفی در سیاست‌های مهاجرتی اروپا باشد. اما متأسفانه اینطور نبود."

وی اضافه کرد که ۲۷ عضو اتحادیه اروپا هنوز رویکردهای متفاوتی در قبال مهاجرت در مرز شرقی آن و از سمت اوکراین وهمچنین از سمت مرز جنوبی خود و از سمت دریای مدیترانه اعمال می‌کنند.

روکا بیان کرد که در مقابل مهاجران، آوارگان و پناهجویانی که تلاش می‌کنند به اروپا برسند، همچنان جانشان را از دست میدهند، گرفتار سوء استفاده ها می‌شوند و در تلاش برای دسترسی به خدمات ضروری با مشکل مواجه می‌شوند.

وی افزود: "قومیت و ملیت نباید عاملی تعیین کننده برای تصمیم گیری در قبال نجات زندگی باشد."

روکا تاکید کرد: یک استاندارد دوگانه وجود دارد. این مشهود است. این در برابر چشمان ما است و ما نمی‌توانیم آن را وقتی مساله بر سر جستجوی محافظت باشد انکار کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۲:۴۷ ,۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در صحبت هایی در یک مرکز تجاری در سنگاپور از آماده بهره برداری بودن بخش اول این پروژه خبر داد.

بحران انرژی تقریباً همه نقاط جهان را تحت‌ِتأثیر قرار داده است؛ بحرانی که محصول سیاست‌های نادرست اروپا و آمریکا است. در حقیقت، بی‌توجهی اروپا ...

شورای پناهندگان نروژ اعلام کرد محدودیت‌های اقتصادی وضع شده علیه کابل سبب بروز مشکلات در انتقال پول از طریق بانک‌ها از خارج به افغانستان شده ...

اقتصاد آشفته ترکیه و نزدیکی به زمان برگزاری انتخابات در این کشور، اهرم مخالفت با مهاجران را به اهرمی پرکاربرد برای سیاستمداران ترک تبدیل کرده ...

نظر خود را ثبت کنید