بر اساس نتایج نهایی اعلام‌شده توسط وزارت کشور لبنان، حزب‌الله لبنان و جنبش امل در کنار هم 31 کرسی به دست آورده‌اند.

همچنین حزب «القوات اللبنانیه» به رهبری سمیر جعجع با دستیابی به 20 کرسی بر حزب جریان ملی آزاد به رهبری جبران باسیل که 18 کرسی به دست آورده پیش افتاد و  و این به معنای از دست دادن جایگاه خود در مجلس سابق به عنوان بزرگ‌ترین فراکسیون مسیحی است.

همچنین حزب ترقیخواه سوسیالیست به رهبری «تیمور جنبلاط» نیز 9 کرسی در مجلس به دست آورده است.

نیروهای جامعه مدنی لبنان که شامل گروه‌های برآمده از تظاهرات و احزاب غیر سنتی می‌شود نیز توانسته‌اند 13 کرسی در مجلس به دست آورند.

با این نتایج، حزب الله و متحدانش در جریان 8 مارس اکثریت پارلمان را که در سال‌های گذشته از آن برخوردار بودند از دست دادند.

13 نماینده مستقل نیز به مجلس راه یافته‌اند که همه آنها برای اولین بار وارد مجلس لبنان می‌شوند.

ناظران تأکید می‌کنند که در وضعیت عدم تغییر حجم فراکسیون‌های شیعه و سنی و مسیحی در مجلس، نیروهای مستقل می توانند به عنصری تأثیرگذار در صحنه سیاسی لبنان تبدیل شوند.

«آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل، با انتشار بیانیه‌ای ضمن تبریک برگزاری موفق انتخابات تأکید کرد که انتظار دارد که دولت جدید هرچه سریع‌تر تشکیل شود تا بتوان مذاکرات جاری با صندوق بین‌المللی پول را به نتیجه رساند و لبنان را از وضعیت اسفناک اقتصادی خارج کرد.

این انتخابات اولین انتخابات در لبنان پس از چند حادثه سرنوشت‌ساز در تاریخ لبنان یعنی تظاهرات مردمی بی‌سابقه و فروپاشی اقتصادی و انفجار بندر بیروت بود.

در این انتخابات 719 نامزد در 103 لیست انتخاباتی برای دستیابی به 128 کرسی مجلس رقابت می‌کردند.

منبع: سایت میدل ایست نیوز

۱۵:۴۷ ,۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


ابراهیم رئیسی گفت: هرکسی احساس تکلیف کرده است که در میدان حضور پیدا کند حضور خود را ادامه بدهد.

رهبر انقلاب فرمودند: شورای محترم نگهبان بر طبق وظیفه‌ خودش آنچه را باید انجام بدهد و لازم می‌دانست انجام داد، نامزدها را مشخص کرد.

یکی از اصولگرایان در سخنی عجیب مدعی شدحتی تبعیت از تصمیم غلط شورای نگهبان هم الزامی است!

وزیر کشور لبنان از اعلام نتایج آرای 7 حوزه انتخابیه پس از پایان شمارش آرا خبر داد.

نظر خود را ثبت کنید