در حالی که جنگ در اوکراین کماکان پر شدت پیش می‌رود، روسیه و اوکراین، هر کدام در حال تبلیغ روایت خود از این جنگ هستند.

قرن نو - گروه بین‌الملل: در حالی که جنگ در اوکراین کماکان ادامه دارد، روسیه و اوکراین هر کدام در حال ساخت روایت خود از آن هستند، روایتی که بارها و بارها در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌شود. 

در سمت روسیه، پوتین به مثابه شاگرد خلف قهرمان تاریخی خود،  «پتر کبیر» در تلاش برای ثبت نام خود در تالار مشاهیر نظامی و مدرن کردن جاه طلبی‌های نظامی تاریخی روسیه است. او به مانند پیشینیان خود که در سال 1709، امپراتوری قدرتمند سوئد را از خاک اوکراین بیرون راندند، ادعای بیرون راندن نازی‌ها از اوکراین را دارد. نمادها در این رابطه بسیار گویا هستند. برای نمونه، لباس نظامیان روس با الهام از پوشش سربازان این کشور در دوران تزاری و اضافه کردن المان‌های مدرن به آن طراحی شده است. مشخص‌ترین ترکیب تاریخ، اساطیر و ارتش امّا، در رونمایی دو سال قبل روسیه از یک کلیسای بزرگ نظامی جدید و تلاش برای ایجاد پشتوانه مشروعیت الهی برای عملیات ارتش این کشور، متجلّی است. در این راستا پوتین مدعی است که برای دفاع از روس‌هایی که هدف نسل کشی در اوکراین قرار گرفته‌اند و بازسازی سرزمین تاریخی روسیه، وارد جنگ شده است. 

در سوی دیگر امّا اوکراین نیز در حال ساخت روایت خود از جنگ است. جنگ سبب تقویت هویّت ملی اوکراینی‌ها و معرفی اوکراین به عنوان «کشور امید» به جهان شده است. دولت، رسانه‌ها و مردم اوکراین همچنین در حال ساخت تصویری از افسانه جنگجوی اوکراینی هستند، سربازانی که تا پای جان برای حفاظت از جزیره مار جنگیدند و خلبان مرموزی که چندین جت جنگنده روسی را بر فراز آسمان کیف سرنگون کرد. در این راستا، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از تبحّر خود در زمینه تبلیغات بهره میبرد و حتی موزیسین‌ها و نوجوانان اوکراینی را نیز در این بازی تبلیغاتی، به خدمت گرفته است. اشاره او به اینکه امروز موزیسین‌های اوکراینی به جای تاکسیدو، یونیفورم نظامی می‌پوشند و تشویق نوجوانان و جوانان اوکراینی به مستند‌سازی جنگ، همه و همه در این راستا هستند.  

منبع: اندیشکده بریتانیایی «RUSI»

۰۸:۳۵ ,۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


وزیر امور خارجه روسیه از همتای ترکیه‌ای خود خواست تا نگرانی‌های مسکو درباره همکای فنی نظامی ترکیه با اوکراین را جدی بگیرد، زیرا این همکاری ...

وزیر دفاع بریتانیا گفته که بسیار دور از ذهن است که لندن و متحدان آن، در صورت حمله روسیه به اوکراین، برای دفاع از این کشور نیرو اعزام کنند.

روسیه با تمرکز نیروهای خود در مرز اوکراین جوامع غربی را به چالش کشیده است. اما چرا آمریکا قادر نیست تحریم‌هایی در حد فشار حداکثری به آن اعمال ...

حمله کلاسیک روسیه به اوکراین، با نبردی دیگر در عرصه رسانه های اجتماعی همراه شده است، نبردی که این بار دیگر روسیه در آن دست بالا را ندارد.

نظر خود را ثبت کنید