سوئد و فنلاند درخواست عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را امروز و به صورت رسمی در مقر این سازمان نظامی در بروکسل بلژیک تحویل دادند.

پیش‌بینی می‌شود با وجود آنکه فرآیند عضویت این دو کشور شمال اروپا تنها دو سه هفته به طول انجامد، روند موافقت مجالس ۳۰ کشور عضو تا یک سال زمان برد. 

ینس استولتنبرگ امروز درخواست عضویت فنلاند و سوئد را تاریخی خواند و این دو کشور را نزدیک‌ترین شرکای این اتحادیه دانست که عضویت آن‌ها به افزایش امنیت مشترک ناتو منجر خواهد شد. 

ماگدالنا اندرسون نخست‌وزیر سوئد دیروز (۲۷ اردیبهشت) در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور فنلاند در استکهلم اظهار داشت: ۲ کشور به طور مشترک درخواست خود را فردا به مقر ناتو در بروکسل ارائه می‌کنند. 

نخست‌وزیر سوئد اضافه کرد: خوشحالم که مسیری یکسان را در پیش گرفته‌ و می‌توانیم با هم این کار را انجام دهیم. 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پریروز (۲۶ اردیبهشت) اعلام کرده بود که با عضویت سوئد و فنلاند در پیمان نظامی ناتو مخالف است؛ چراکه به سرانجام این کار خوشبین نیست و آن را بر خلاف منافع مشترک همپیمانان ناتو می‌داند. 

استولتنبرگ در واکنش به مخالفت آنکارا ابراز امیدواری کرد که این مسئله با حمایت تمامی اعضا به سرعت حل شود. 

برای پذیرش عضو جدید در این ائتلاف نظامی، رسیدن به اجماع در میان همه اعضا الزامی است؛ بنابراین از نظر تئوری، ترکیه قادر به جلوگیری از الحاق سوئد و فنلاند است. 

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۲:۰۰ ,۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


حمله روسیه به اوکراین، فنلاند و سوئد را به کنار گذاشتن سیاست بی‌طرفی خود در مناقشات نظامی و پیوستن به پیمان ناتو ترغیب کرد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه گفت که برای «تقویت امنیت اروپا» با سوئد و فنلاند به توافق‌های تازه‌ای دست یافته که بر اساس ...

در حالی که فنلاند و سوئد به تلاش هایشان برای عضویت در ناتو شدت بخشیده اند، مخالفت ترکیه با این درخواست، امید این دو کشور شمال اروپا به عضویت ...

روسیه "تهدیدهای تازه‌ای" درخصوص عضویت فنلاند در ناتو انجام داده است؛ اقدامی که به گفته معاون کمیته دفاعی پارلمان روسیه می‌تواند این کشور ...

در حالی‌ که روسیه به بهانه ممانعت از توسعه بال شرقی ناتو، درگیر جنگ با اوکراین است، عضویت قریب‌الوقوع فنلاند و سوئد در بال شمالی ناتو یک چالش ...

نظر خود را ثبت کنید