وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که کنترل سفارت افغانستان در واشنگتن و کنسولگری‌های این کشور در نیویورک و کالیفرنیا را به دست می‌گیرد.

حدود ۱۰۰ دیپلمات که در ساختمان‌های دیپلماتیک افغانستان در آمریکا کار می‌کردند، چندین ماه امورات خود را با تکیه بر پس‌اندازهایشان گذرانده و قبوض این ساختمان‌ها را پرداخت نکرده‌اند. آن‌ها مدعی بودند تا زمانی که چراغ‌ها خاموش شود، به رسیدگی به مراحل اداری مهاجران افغان ادامه می‌دهند.

روز دوشنبه، این چراغ‌ها بالاخره خاموش شد.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: تا اطلاع ثانوی، دفتر نمایندگان خارجی ایالات متحده رأساً مسئولیت تضمین حفاظت و نگهداری از دارایی‌های نمایندگان مذکور را بر عهده گرفته است؛ از جمله تمامی دارایی‌های ملموس و غیرمنقول، اثاثیه، آرشیوها و دارایی‌های مالی سفارت افغانستان یا کنسولگری‌های این کشور در آمریکا.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این اماکن با «محدودیت‌های مالی شدیدی مواجه هستند که ادامه فعالیت‌ها را ناپایدار کرد».

قانونی بودن این اقدام هنوز مشخص نیست، اما به طور بالقوه می‌تواند قاون بین‌المللی مصونیت سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها تحت «قرارداد وین درباره روابط سیاسی» را نقض کند.

در پی خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و تصرف کابل به دست نیروهای طالبان در ماه اوت سال گذشته، واشنگتن هنوز دولت طالبان را به عنوان دولت جدید افغانستان به رسمیت نشناخته است. آمریکا حساب‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرده و دیگر بانک‌ها را نیز تهدید کرد که اگر با حساب‌های دولتی افغانستان چنین نکنند، با مجازات روبرو خواهند بود. در نتیجه این تهدید آمریکا، «سیتی‌بانک» در ماه ژانویه دسترسی سفارت افغانستان به حساب‌هایش را مسدود کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۵:۱۱ ,۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


سخنگوی گروه طالبان از پیشنهاد طرح صلح این گروه به دولت افغانستان در ماه‌های آینده خبر داد؛ طرحی که به نظر می‌رسد به دنبال چانه‌زنی‌های دولت ...

گزارش‌ها حاکی است جو بایدن (رئیس‌جمهور آمریکا)، دستور حمله هواپیماهای بمب‌افکن سنگین بی‌-52 و همچنین جنگنده «اسپکتر» را به مواضع طالبان صادر ...

وقایع اخیر در افغانستان همه نگاه‌ها را به خود جلب کرده است؛ در عین حال که موجب نگرانی اکثر افغانستانی‌ها از پیشروی طالبان شده است، واکنش‌های ...

رییس‌جمهور فراری افغانستان در یک گفت‌وگوی رسمی پس از خروج از این کشور، با بیان اینکه آمریکا به او اجازه نداد با طالبان گفت‌وگو کند، اذعان ...

نظر خود را ثبت کنید