آیا آلمان دغدغه های محیط زیستی را فدای نیازهای عاجل انرژی اش می کند؟

اجرایی شدن توافق گازی قطر و آلمان از سال 2024

بر اساس قرارداد امضا شده میان قطر و آلمان، یک شرکت تابعه قطر در خلیج مکزیک در تگزاس، گاز مایع (LNG) را به آلمان ارسال خواهد کرد.

قرن نو-گروه بین الملل: هفته گذشته، آلمان و قطر قراردادی برای تعمیق مشارکت در حوزه انرژی و مشخصاً گاز مایع، امضا کردند. گاز مایع یا همان LNG مهم ترین بخش صادرات قطر است و آلمان نیز که به شدت محتاج واردات انرژی و کاهش وابستگی اش به گاز روسیه است، به قطر به عنوان یکی از منابع جایگزین گاز روسیه نگاه می کند. آلمان همچنین با احتمال قطع یک طرفه عرضه گاز توسط مسکو روبرو است، اقدامی که مسکو پیشتر در قبال لهستان، بلغارستان و فنلاند نیز انجام داده است. دولت آلمان همچنین، به دلیل ناتوانی اش در مدیریت ذخیره گازی در زمستان گذشته و افزایش 30 درصدی هزینه های انرژی برای مصرف کننده، مورد انتقاد شدید قرار گرفته است و بدتر شدن شرایط می تواند حتی دولت ائتلافی را تهدید کند. بنابراین، معامله با قطر برای دولت اولاف شولتز، یک ترفند کوتاه مدت است. 

قطر سالانه حدود 107 میلیارد متر مکعب گاز تولید می کند که 80 درصد این گاز تولیدی، بر اساس تعهدات بلند مدت قطر، از قبل فروخته شده است. بنابراین، قطر تنها امکان عرضه 20 درصد از ظرفیت تولید اش به اروپا را دارد. از سوی دیگر، 56 درصد گاز آلمان توسط روسیه و از طریق دو خط لوله «نورد استریم (1) » و «ترک استریم» تأمین می شود و در سال 2021، آلمان 71 میلیارد متر مکعب گاز از شرکت گاز پروم روسیه وارد کرده است. این داده ها نشان میدهند که قطر حداقل در کوتاه و میان مدت، نمی تواند جایگزین گاز روسیه برای آلمان باشد. افزون بر این، شرایط اضطراری پیش روی آلمان سبب شده است تا این کشور، گاز را با قیمت بالاتری خریداری کند و در این رابطه، قیمت تحویل فوری و یکجای گاز، نسبت به سال گذشته، 176 درصد افزایش یافته است.

یکی دیگر از جنبه های پیچیده این معامله این است که این گاز از کجا می آید و چگونه استخراج می شود. قطر در حال توسعه تأسیاست استخراج و تولید گاز مایع تا سال 2026 است و در این راستا، پروژه های گازی اش در آمریکا از اهمیت بسزایی برخوردار است. چالش دیگر این است که شیوه استخراج گاز در این پروژه ها، بر اساس متد «فراکینگ» یا شکست هیدرولیکی است، شیوه ای که با وارد کردن آب، ماسه و مواد شیمیایی با فشار به درون اعماق زمین، گاز را استخراج می کند. این روش، سبب فعال شدن گسل ها، مسموم شدن آب های زیرزمینی و آسیب به محیط زیست و حیات وحش می شود. آلمان استخراج گاز به این روش را ممنوع کرده است و وزیر اقتصاد و محیط زیست این کشور که از اعضای حزب سبزها است، حتی استفاده از فراکینگ برای بهره برداری از پایانه گاز طبیعی آلمان در دریای شمال را ممنوع اعلام کرده است. حال باید دید آیا آلمان بواسطه نیازهای عاجل انرژی اش، چشم خود را بر روی شیوه استخارج گاز توسط قطر می بندد یا خیر؟

چالش بعدی، اختلاف نظر میان آلمان و قطر بر سر مدت زمان قرارداد است. قطر مشتاق یک قرارداد 20 ساله و ساخت ایستگاه های تبدیل گاز مایع به گاز طبیعی در بنادر آلمان است، امّا آلمانی که هدف حذف سوخت های فسیلی از سبد انرژی اش در آینده نزدیک را تعقیب می کند، می خواهد یک قرارداد 10 ساله امضا کند. 

منبع: میدل ایست آی

۰۸:۰۰ ,۰۹ خرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


در آستانه تماس روسای جمهوری آمریکا و روسیه که انتظار می‌رود در جریان آن جو بایدن نسبت به تبعات اقتصادی جدی علیه روس‌ها در صورت حمله به اوکراین ...

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که آمریکا دیگر حمله به اوکراین را «قریب‌الوقوع» نمی‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: علی‌رغم حمله روسیه به اوکراین به تعامل با مسکو در خصوص برجام ادامه می‌دهیم.

وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع دیپلماتیک آشنا با گفت‌وگوها گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن، به ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور ...

نظر خود را ثبت کنید