وزارتخانه‌های خارجه آمریکا و تروئیکای اروپا با استقبال از اقدام سیاسی شورای حکام در تصویب قطعنامه ضدِایرانی، آن را پیامی صریح به تهران خواندند.

در این بیانیه با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس، از ایران خواسته شده به تعهدات قانونی خود عمل کرده و با آژانس همکاری کند.

در ادامه آمده است که تصویب قطعنامه شورای حکام پیامی صریح به ایران ارسال می‌کند که باید به تعهدات پادمانی خود عمل کرده و شفاف‌سازی‌های فنی معتبری درباره مسائل باقیمانده ارائه کند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته (چهارشنبه) قطعنامه ضدِایرانی که مدعی عدم همکاری ایران با آژانس است را تصویب کرد.

این قطعنامه با مخالفت چین و روسیه رو‌به‌رو شد. کشورهای هند، پاکستان و لیبی به آن رأی ممتنع داده و سی کشور نیز از آن حمایت کردند.

این قطعنامه ضدِایرانی پیش از این توسط سه کشور اروپایی عضو برجام و آمریکا به شورای حکام ارائه شده بود.

تروئیکای اروپا با تکرار برخی ادعاها درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، طی بیانیه‌ای به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده‌اند که پیشرفت ابعاد این فعالیت‌ها، احیای برجام را با مانع رو‌به‌رو می‌کند.

این سه کشور اعلام کرده‌اند که ایران درحال‌حاضر با دو هزار سانتریفیوژ پیشرفته قدرتمند در حال غنی‌سازی است و با استفاده از این سانتریفیوژها توان غنی‌سازی چندین برابر سریع‌تر از الگوی مجاز در قالب برجام، فراهم شده است.

در این بیانیه همچنین ادعا شده است که غنی‌سازی بیست و شصت درصدی اورانیوم و تولید اورانیوم فلزی توسط ایران توجیه معتبر غیرنظامی ندارد و این امر، عاملی برای «نگرانی شدید» است؛ زیرا این اقدام‌ها، زمان دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای را کوتاه‌تر کرده و بی‌اعتمادی به تهران را افزایش می‌دهد.

تروئیکای اروپا طی درخواستی مداخله‌جویانه مدعی شده‌اند که ایران باید اقدام‌های خود درباره اورانیوم فلزی به‌ویژه در رابطه با تبدیل یو اف- ۶ به یو اف- ۴ برای تولید اورانیوم فلزی را متوقف کند.

در ادامه ادعا شده است که در نتیجه فعالیت‌های ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه بین‌المللی درحال‌حاضر نمی‌دانند که این کشور چه تعداد سانتریفیوژ در فهرست موجودی خود دارد و این مسائله دقیقا همزمان با فعالیت‌های ایران برای ساخت قطعات و مونتاژ سانتریفیوژ است.

فرانسه، آلمان و بریتانیا مدعی شده‌اند که فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با توافق هسته‌ای برجام، در نتیجه تصمیم ایران برای توقف اجرای تعهداتش به‌طور جدی تحت‌ِتأثیر قرار گرفته است.

5965

منبع: خبرگزاری ایلنا

۰۹:۱۰ ,۱۹ خرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای عصر دوشنبه اعلام کرد قصد معرفی قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس اتمی را ندارد.

لارنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال از قول منابع خود نوشت که در جلسه آینده شورای حکام قطعنامه علیه ایران صادر نمی‌شود. نورمن این خبر را در ...

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از دیپلمات‌ها نوشته تروئیکای اروپا به‌علاوه آمریکا در حال لابی با دیگر کشور‌های عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی ...

قطعنامه تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران را به‌دلیل همکاری ناکافی با این نهاد مورد انتقاد قرار می‌دهد. این در حالی است که ایران همچنان ...

نظر خود را ثبت کنید