به نظر می‌رسد که رهبران اروپا به این نتیجه رسیده‌اند که ارسال سلاح‌های بیشتر و پیشرفته‌تر به اوکراین، ورق جنگ را به نفع این کشور بر نمی‌گرداند و تنها خسارت‌های تقابل با روسیه را بیشتر و ادامه‌دارتر می‌کند.

قرن نو - گروه بین‌الملل: در حالی که جنگ در شرق اوکراین به نفع روسیه در جریان است، ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور و دیگر مقامات اوکراینی، کماکان خواهان دریافت تجهیزات نظامی بیشتر و پیشرفته تر از سوی غرب هستند. امّا در حالی که زلنسکی به ادامه دادن به جنگ و باز پس گیری مناطق اشغالی فکر میکند، به نظر می رسد که رهبران اروپا، بیش از همیشه به گزینه آتش بس، حتی به قیمت از دست رفتن بخش هایی از سرزمین اوکراین می اندیشند. در این رابطه، گزارش ها حاکی از سفر قریب الوقوع رؤسای سه کشور اروپایی: آلمان، فرانسه و ایتالیا به کیف پایتخت اوکراین است، سفری که در عین نمایش اتّحاد و حمایت این کشورها از اوکراین، به نظر با هدف پایان دادن به جنگ صورت می گیرد. پرسش امّا اینجاست که در شرایطی که سابقه حکمرانی بد و فساد در اوکراین، رهبران اروپا را در رابطه با تسهیل روند عضویت این کشور در اتحادیه اروپا مردّد کرده است، چگونه می توان زلنسکی و یارانش را به پذیرش چنین آتش بسی متقاعد کرد؟

اوکراین مدّعی است که برای دست یابی به توان نظامی برابر با روسیه به 300 سامانه متحرّک پرتاب موشک، 1000 هویتزر و 500 تانک احتیاج دارد، درخواستی که به هیچ وجه واقع بینانه نیست. از سوی دیگر، رهبران اروپا نگران طولانی شدن جنگ اوکراین با روسیه هستند و آگاه اند که تحقیر روسیه به نفع اروپا نخواهد بود. بر این اساس  و در حداقلی ترین وضعیت ممکن، این رهبران به دنبال ایجاد یک آتش بس موقت به منظور پیدا کردن راه حلّی برای از سر گیری صادرات غلات از اوکراین و  تأمین امنیت انرژی شان هستند. در این رابطه حتّی پیشنهاد یک اسکورت دریایی برای انتقال غلات از اوکراین و از بندر اودسا به اروپا مطرح شده است.

مأموریت دشوار پیش روی رهبران اروپایی، پیدا کردن راه میانه ای است که در آن هم اوکراین و هم روسیه بتوانند ادّعای پیروزی کنند، چرا که در غیر این صورت، دو طرف هیچ توجیهی برای هزینه های مادّی و معنوی که در این مدت متحمّل شده اند نخواهند داشت. 

منبع: نیویورک تایمز

۰۸:۴۸ ,۲۶ خرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


ارسلا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا با افشای جزییاتی از طرح تحریم روسیه از سوی غرب، گفت ممکن است دسترسی این کشور به بازارهای بین المللی مالی ...

درحالی‌که رهبران اروپایی در ظاهر تمام تلاش خود را برای کمک به اوکراین انجام می‌دهند، شواهد حاکی از آن است که آنها خواستار آتش‌بس هرچه سریع‌تر ...

از زمان امضای توافق هسته‌ای با ایران در سال 2015، اروپا همواره حامی سفت و سخت آن بوده است. تجاوز روسیه به اوکراین و پررنگ شدن تهدید هسته‌ای امّا، ...

یک نظر سنجیِ اخیراً انجام‌شده، به بررسی دیدگاه‌های مردم چین درباره ایالات متحده، روسیه، اروپا، آفریقا، ژاپن و سنگاپور پرداخته است.

نظر خود را ثبت کنید