جریان گاز طبیعی از روسیه به اروپا در روز جمعه ادامه یافت و خریداران در ایتالیا، آلمان، اتریش و اسلواکی حجم بسیار کمتری نسبت به معمول دریافت کردند.

قرن نو_ گروه اقتصادی_ نگارعلی: جریان گاز از آلمان به فرانسه به طور کامل متوقف شده است.

کاهش تحویل گاز روسیه به مشتریان اروپایی که با طرح روبل به گاز مورد درخواست پوتین موافقت کرده‌اند، توسط مسکو توضیح داده می‌شود که زیمنس انرژی بازگشت یک توربین گاز تعمیر شده از کانادا را به دلیل تحریم‌های روسیه به تاخیر انداخت. 

علاوه بر این، الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم، در اظهاراتی آتشین که احتمالاً زنگ خطر را در سراسر بلوک به صدا درآورده است، روز پنجشنبه گفت که روسیه طبق قوانین خود پس از نصف شدن عرضه‌های این شرکت به آلمان عمل خواهد کرد.

به گزارش مسکو تایمز، میلر در طی یک جلسه میزگرد در مجمع بین المللی اقتصاد سن پترزبورگ گفت: "محصول ما، قوانین ما. ما با قوانینی که خودمان خلق نکرده ایم بازی نمی کنیم."

با این حال، رهبران اروپایی می گویند که توضیح رسمی روسیه دروغ است و تحویل کمتر یک حرکت سیاسی از سوی کرملین بوده است.

روز جمعه، ایتالیا کاهش بیشتری را برای تحویل اعلام کرد و گفت که تنها نیمی از حجم درخواستی در روز را دریافت خواهد کرد. اوایل این هفته، عرضه روسیه به ایتالیا 15 درصد کاهش یافت.

اسلواکی همچنین اعلام کرد که روز جمعه کمتر از نیمی از حجم گاز معمول روسیه را از طریق نورد استریم دریافت می کند. فرانسه به نوبه خود گفت از روز چهارشنبه گازی از آلمان دریافت نکرده است.

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، روز پنج‌شنبه در مورد کاهش عرضه از روسیه گفت که «دلایل فنی» روسیه برای کاهش تحویل «دروغ» است.
دراگی گفت:" آلمان، ما و دیگران معتقدیم که این توضیحات دروغ است و از گاز به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می‌شود، درست مانند غلات."

کاهش عرضه روسیه در حالی صورت می‌گیرد که اروپا به دنبال پر کردن مجدد ذخایر گاز خود و جلوگیری از جیره‌بندی صنایع در زمستان است. پس از قطع شدن پایانه صادراتی فریپورت LNG در ایالات متحده و کاهش قابل توجه عرضه گاز روسیه به مصرف کنندگان عمده در اروپا، قیمت گاز اروپا طی یک هفته بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

روسیه زنگ خطر را بر سر عرضه گاز به صدا در‌می‌آورد

هشدار غول انرژی روسیه، گازپروم، ترس از زمستان پرتلاطم دیگری برای عرضه گاز اروپا را برانگیخته است؛ همزمان با موج گرمای تابستان در اروپای غربی در این هفته، سیاستگذاران این منطقه در تلاش هستند تا انبارهای زیرزمینی را با ذخایر گاز طبیعی پر کنند تا برای خانوارها سوخت کافی برای روشن نگه داشتن چراغ ها و گرم نگه داشتن خانه ها قبل از بازگشت سرما فراهم کنند.

ترس از کمبود شدید گاز در زمستان ناشی از خطر قطع کامل عرضه به اتحادیه اروپا است که تقریباً 40 درصد گاز خود را از طریق خطوط لوله روسیه دریافت می کند. این بلوک در تلاش است تا به سرعت وابستگی خود به هیدروکربن های روسیه را در پاسخ به حمله تقریباً چهار ماهه کرملین به اوکراین کاهش دهد.

نگرانی برای بسیاری این است که با ادامه درگیری ها و تحریم های اقتصادی، جریان گاز روسیه به اروپا چقدر قابل اعتماد است. در واقع، مسکو قبلاً عرضه گاز به فنلاند، لهستان، بلغارستان، Orsted دانمارکی، شرکت هلندی GasTerra و غول انرژی شل را به دلیل قراردادهای آلمانی خود، به دلیل اختلاف پرداخت گاز در برابر روبل، کاهش داده است.

اخیراً، گازپروم روسیه تصمیم گرفت عرضه را از طریق خط لوله نورد استریم 1 که از روسیه به آلمان در زیر دریای بالتیک می رود، محدود کند و جریان به ایتالیا را کاهش دهد.
 

۱۱:۳۰ ,۲۹ خرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد به دلیل تقویت ارزش دلار، در صورت عدم پوشش ریسک، راهکار فروش نفت به چین و هند و دریافت پول ملی آن‌ها موجب زیانی به ...

در بحبوحه تداوم تنش‌ها در مرزهای شرقی اروپا، نخست‌وزیر انگلیس هشدار داد که غرب، به‌زودی ناچار است بین وابستگی‌اش به گاز روسیه و حمایتش از ...

همزمان با نگرانی خریداران نفت روسیه از نقض تحریم‌های مالی علیه این کشور، سیاستمداران آمریکایی خواستار ممنوعیت واردات نفت روسیه به آمریکا ...

باتوجه به اینکه گاز طبیعی مایع (ال ان جی) از ایالات متحده و قطر، و همچنین حجم خط لوله از الجزایر به آذربایجان، برای جبران نبود گاز روسیه در کوتاه ...

یک شرکت نفت و گاز دولتی چین یک برنامه سرمایه گذاری نیم میلیارد دلاری خود در روسیه را با هدف دور زدن تحریمها لغو کرده است.

نظر خود را ثبت کنید