یک فعال سیاسی گفت: دولت آقای رئیسی به این نتیجه رسیده که اگر تحریم ها برداشته نشوند، کشور همچنان گران اداره خواهد شد.

 سیدابراهیم رئیسی با شعار گره نزدن اقتصاد و معیشت مردم به مذاکرات برجامی پیروز انتخابات شد و در 11 ماه گذشته نیز این شعار را با جدیت دنبال کرد اما امروز این سئوال مطرح می شود که چقدر دولت او نتوانسته به شعار رئیس جمهور جامه عمل بپوشاند.

مهرداد لاهوتی درباره میزان تحقق شعار گره نخوردن اقتصاد به مذاکرات گفت: امروز دنیا مثل حلقه های زنجیر به هم پیوسته است، ما وقتی تحریم نباشیم، نزدیک به سه میلیون بشکه نفت صادر می کنیم. الان که تحریم هستیم امکان دارد یک میلیون بشکه نفت صادر کنیم اما با 20 تا 30 درصد قیمت کمتر این اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه هیچ تردیدی درباره گره خوردن تحریم ها به اقتصاد ما وجود ندارد، افزود: اگر تحریم نباشیم پول مان در نظام بانکی دنیا راحت جا به جا می شود اما الان به سختی این کار را انجام می دهیم. کلا کشور را داریم گران اداره می کنیم. آقای رئیسی نیز به این واقعیت پی برده و تلاش می کند که ضمن حفظ ارزش های حاکم بر انقلاب با دنیا تعامل داشته باشیم و تحریم ها را حذف کنیم.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: تصمیم درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات و لغو تحریم ها را حاکمیت می گیرد و دولت واسطه ای بین حاکمیت و عرصه مذاکرات است بنابراین فقط نمی تواند براساس نگاه خودش مذاکرات را پیش ببرد. اگر در دولت نخست آقای روحانی نیز مذاکرات به نتیجه رسید، به دلیل آن بود که حاکمیت نگاهش به سوی حل موضوع هسته ای بود.

وی با اشاره به سخنان نوروزی رهبر معظم انقلاب گفت: حاکمیت هم به دنبال آن است که مذاکرات به نتیجه برسد. دولت آقای رئیسی هم به این نتیجه رسیده که اگر تحریم ها برداشته نشوند، کشور همچنان گران اداره خواهد شد. گرچه طی 40 سال گذشته کشور تحریم بود و این موضوع هزینه هایی برای ما در پی داشت اما امروز به مرحله ای رسیدیم که اداره کشور در وضعیت تحریم خیلی سخت است.

این نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه امروز میزان و شدت تحریم ها افزایش پیدا کرده، گفت: دولت آقای رئیسی در چارچوب اجازه ای که شورای عالی امنیت ملی داده، تلاش خود را برای لغو تحریم ها انجام می دهد اما کار سختی است چون طرف های مقابل نیز منافع خودشان را فقط می بینند. علی رغم اینکه خیلی ها بدبین هستند اما معتقدم چون اراده حاکمیت بر حل موضوع است بنابراین مذاکرات به نتیجه خواهد رسید.  

۱۰:۰۰ ,۱۴ تیر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ادعای برخی از افراد مبنی بر اختلاف دولت و مجلس درست نیست و ما به دنبال مهار تورم و رفع مشکلات مردم ...

دولت رئیسی و عملکرد انتقادبرانگیزش در حوزه اقتصادی برخی حامیان این دولت در مجلس را به صف منتقدین فرستاده است. برخی پیش بینی می کنند به زودی ...

مصطفی هاشمی‌طبا در یادداشتی به انتقاد از رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس پرداخت.

اختلافات گاه‌وبیگاه مجلس و دولت که در چند ماه اخیر شدت نیز گرفته به چه علت است؟ آیا پای انتخابات مجلس دوازدهم در میان است یا عملکرد انتقادبرانگیز ...

نظر خود را ثبت کنید