شورای نگهبان پاسخگوی یک سؤال منطقی درباره تأیید صلاحیت‌ها باشد

دردسر پسر میرسلیم برای شورای نگهبان | حقیقت‌پور: عقاید سیاسی باعث ردّ صلاحیت لاریجانی شد

یک فعال سیاسی اصول‌گرا در واکنش به بازداشت پسر میرسلیم و چرایی تأیید صلاحیت او توسط شورای نگهبان گفت: دختر آقای لاریجانی قبل از فتنه سال 88 و به تمکین از شوهرش برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت؛ اما پدر را فاقد صلاحیت اعلام کردند. یکی پسرش را به جرم همکاری با منافقین بازداشت می‌کنند؛ اما او تأیید صلاحیت می‌شود. این سؤال منطقی است؛ اما شورای نگهبان باید پاسخگو باشد.

قرن نو ـ گروه سیاسی ـ نیلوفر مولایی: ماجرای بازداشت پسر مصطفی میرسلیم، نماینده مردم تهران به جرم همکاری با منافقین از جمله خبرهای مهم و جنجالی چند ساعت اخیر دنیای سیاست است. 

میرسلیم با تأیید این خبر درباره دلیل همکاری پسرش با منافقین گفته است؛ «فرزندم بسیار عاطفی، ساده‌لوح و سست ‌اراده است؛ این ضعف موجب ناتوانی در تأمین وضعیت معیشتی او شده و منافقین نیز با استفاده از همین موارد توانستند او را جذب کنند و به انحراف بکشانند و مأموران امنیتی نیز گمان کرده بودند که او عنصر اثرگذاری است. من به‌عنوان پدرش، حتی بعد از پنجاه سال ابا دارم که بگویم او ضعیف است تا مبادا به شخصیت او اهانت شود؛ ولی واقعیت همین است و اکنون اغلب کسانی که با این پرونده سروکار داشته‌اند این نقاط ضعف را به‌خوبی می‌دانند.»

این نماینده مجلس گفته است؛ «مهدی در دوران بازجویی متوجه شد که فریب خورده و به دام افتاده و کاملاً نادم و افسرده شد؛ به‌گونه‌ای که دائم پس از بازجویی و به‌ویژه در زندان احساس غربت می‌کرد و شب و روز را با اشک و ناله می ‌گذراند و هم‌بندی‌هایش او را وادار کرده بودند از قرص‌های آرام‌بخش استفاده کند و همین موجب شد ضعف جسمانی‌اش تشدید شود و حتی تعادلش را از دست بدهد.»

سؤال منطقی از شورای نگهبان

در این میان اما برخی می‌پرسند چرا شورای نگهبان صلاحیت علی لاریجانی را برای انتخابات ریاست‌جمهوری تأیید نکرد؛ اما صلاحیت میرسلیم تأیید شده است. 

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توئیتی در واکنش به ماجرای بازداشت پسر میرسلیم، نماینده مردم تهران نوشت: «این یکی از ویران‌گرترین تبعیض‌هایی است که در ساختار سیاسی ایران و نزد اصول‌گرایان حاکم وجود دارد. نه‌تنها دراین‌باره سکوت کردند؛ بلکه سعی کردند آن را لاپوشانی کنند؛ ولی وای اگر کوچک‌تر از این، نزد منتقدانشان رخ داده بود.»

همچنین، غلامرضا تاجگردون در توئیتی با هشتگ قالیباف نوشت: «آقاي ميرسليم يادته روزهاي اول مجلس با پررويي به من چي مي‌گفتي. بهت گفتم دنيا دار مكافاته. بنشين و ببين. هنوز مونده و روزي خواهم گفت در مورد قاليباف چي گفتي و او چي گفت.»

عقاید سیاسی باعث ردّ صلاحیت لاریجانی شد

منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصول‌گرا دراین‌باره به قرن نو، گفت: این را باید از شورای نگهبان پرسید. عقاید سیاسی در عدم تأیید آقای لاریجانی نقش داشت. رهبری نیز به‌صورت شفاف فرمودند که به آقای لاریجانی ظلم شده است. 

شورای نگهبان باید پاسخگو باشد

این سیاستمدار اصول‌گرا در پاسخ به این سؤال که چرا شورای نگهبان پس از تذکر رهبری، ظلم به لاریجانی را جبران نکرد و یکی از دلایل ردّ صلاحیت ایشان اقامت فرزندشان در خارج از کشور مطرح شد؛ اما کسی که پسرش پرونده امنیتی دارد، تأیید صلاحیت می‌شود؛ گفت: بحث زیاد است و بستگان یکی از اعضای شورای نگهبان نیز در دعوا با منافقین کشته شد و آنان باید پاسخگو باشند.

وی گفت: گناه به گردن خیلی‌هاست که فرموده صریح رهبری را روی زمین گذاشتند و کسی به‌دلیل انتخابات به آن توجه نکرد. دختر آقای لاریجانی قبل از فتنه سال 88 و به تمکین از شوهرش برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت؛ اما پدر را فاقد صلاحیت اعلام کردند؛ یکی پسرش را به جرم همکاری با منافقین بازداشت می‌کنند؛ اما او تأیید صلاحیت می‌شود. این سؤال منطقی است؛ اما شورای نگهبان باید پاسخگو باشد.

5965

۱۳:۳۶ ,۲۸ تیر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


علی لاریجانی قصد عقب‌نشینی ندارد و حالا که شورای نگهبان حاضر به بیان دلایل ردّ صلاحیت او نیست تصمیم گرفته تا به همه شبهات این شورا مکتوب پاسخ ...

یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی معتقد است: روزی فراخواهد رسید که حتی مخالفان علی لاریجانی نیز از دستاوردهای وی تمجید کنند.

علی ربیعی با اشاره به نامه شورای نگهبان به علی لاریجانی در مورد دلایل ردصلاحیت وی، نوشت: مهم‌ترین فراز نامه شورای نگهبان، در بند هفتم علل رد ...

اعتماد نوشت:ماجرای انتشار نامه شورای نگهبان به آقای لاریجانی که ممهور به مهر محرمانه بود، اکنون به‌جای پرداختن به اصل محتوای آن، وارد یک مساله ...

نظر خود را ثبت کنید