مصطفی هاشمی‌طبا با اشاره به حملات نمایندگان مجلس به روحانی گفت: متأسفانه، مجلس ما مدت‌هاست از حرف‌های زشت، بی‌خود و تهمت استفاده می‌کند. اگر آقای روحانی کار خلافی کرده است باید محاکمه شود و در دادگاه به اتهامات او بررسی کند.

قرن نو ـ گروه سیاسی: هفته گذشته بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهور دولت‌های یازدهم و دوازدهم، در دیدار عیدانه با مسئولان دولت سابق، گفت: «پس از انقلاب، کشور با مشکلات زیادی روبه‌رو شده و از همه این مشکلات توانسته به‌نحوی عبور کند. پس از جنگ تحمیلی و ترور، معضل بزرگی به‌نام تحریم برای مردم ایجاد شده و تاکنون با همه آسیب‌ها و مشکلات توانسته‌ایم از این مراحل گذر کنیم. خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌ها نیز از این دست مسائل بوده که قطعاً این مسئله و رفع مجدد تحریم‌ها قابل‌حل بود و ای کاش دچار ۹/۱۱ (۱۱ آذر ۹۹) و مصوبه هسته‌ای مجلس نمی‌شدیم تا می‌توانستیم در اسفند ۱۳۹۹ تحریم‌ها را پایان دهیم.»

این اظهارات روحانی با انتقادات و حملات زیادی از سوی برخی نمایندگان مجلس روبه‌رو شد. به‌طور مثال، روز گذشته، حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی، نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی پارلمان در تذکری شفاهی خطاب به قالیباف گفت: ما می‌دانیم مصوبه مجلس در باب مذاکرات مصوبه‌ای بود که مهر تأیید مقام معظم رهبری را داشت و مصوبه‌ای بود که به‌نوعی برگ برنده را به تیم مذاکره‌کننده داده بود؛ اما امروز متأسفانه کسی که پس از هشت سال، بانی وضع موجود است، می رود گعده می‌گیرد، کسی که امروز باید پشت میله‌های زندان و پشت میز محاکمه باشد و محاکمه شود این مصوبه مجلس را مسبب عدم لغو تحریم‌ها می‌داند!

این اما اولین بار نیست که حسن روحانی تهدید به زندان و محاکمه می‌شود. او حتی در روزهایی که در پاستور حضور داشت هم تهدید به اعدام شد و حملات آنقدر بالا گرفت که تذکر رهبری به تندروها را در پی داشت.

مجلس مدت‌هاست درگیر حرف‌های زشت و تهمت است

بر همین اساس، مصطفی هاشمی‌طبا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، با اشاره به حملات تند نمایندگان به روحانی با وجود پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش، به قرن نو گفت: ادبیات تند از نظر اسلام محکوم است. خداوند در قرآن خطاب به مسلمانان می‌گوید: «وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّه» یعنی به غیرمشترکان دشنام ندهید. حضرت علی(ع) نیز به لشکریان خود فرمودند به لشکر معاویه دشنام ندهید، با آنان بجنگید. 

وی ادامه داد: ادبیات بسیار زشت و تهمت‌ها محکوم است، حتی به کسی که محاکمه می‌شود نیز نباید دشنام داد. متأسفانه، مجلس ما مدت‌هاست از حرف‌های زشت، بی‌خود و تهمت استفاده می‌کند. اگر آقای روحانی کار خلافی کرده است باید محاکمه و در دادگاه اتهامات او بررسی شود. در مجلس باید تفکر کنند و راهی برای مشکلات مردم پیدا کنند. به این برخوردها، برخوردهای مذبوحانه می‌گویند و از نظر شرعی نیز محکوم است. 

اگر کسی خطا کرد باید محاکمه شود

هاشمی‌طبا، درباره محاکمه رؤسای‌جمهور گفت: حتی اگر فردی خطا کرد، کسی حق اهانت ندارد، باید محاکمه شود. ما قانون داریم و نباید کسی تهمت بزند. کسی که خیانت و خلاف کرده باید محاکمه شود. 

همان برجام را هم نمی‌توانند به کرسی بنشانند

این فعال سیاسی با اشاره به مذاکرات احیای برجام، بیان کرد: برجام در مجلس تصویب شده است، مصوبه که در مجلس تصویب شده نباید مورد تهاجم قرار بگیرد. متأسفانه، همان برجام را نمی‌توانند به کرسی بنشانند. نمی‌دانم برجام به ثمر می‌نشیند یا نه؛ اما سلیقه‌های فعلی در آن تأثیر می‌گذارد.

5965

 

۰۸:۲۰ ,۰۳ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


رئیس جمهور گفت: ارقام رشد تولید در بخش های مختلف صنعتی کشور، بهترین شاهد بر بی ثمر بودن سیاست فشار حداکثری آمریکا است که خود آنها را به اعتراف ...

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد تصویب FATF گفت: اگر FATF تصویب نشود همچنان با روابط بانکی و کشورهای دنیا مشکل داریم و تجارت خارجی ما مشکل جدی خواهد ...

شکستن سکوت و دیدارهای گاه و بی‌گاه حسن روحانی زمانی با متحدین سیاسی‌اش و زمانی هم با وزرا، معاونین و مشاورینش در دولت دوازدهم این گمانه را ...

نظر خود را ثبت کنید