چند روز پیش اظهاراتی از سوی معاون پارلمانی رئیسی مطرح شد که احتمالات را برای فیلترشدن اینستاگرام بیشتر کرد و برخی از آن به‌عنوان ضربه جدید دولت به فضای مجازی و اینترنت یاد کردند.

قرن نو ـ گروه سیاسی ـ نیلوفر مولایی: ماه‌ها از تلاش تندروها برای تصویب طرح صیانت از فضای مجازی می‌گذرد؛ تلاشی که اگرچه تااکنون به‌دلیل مخالفت مردم و برخی طیف‌های سیاسی به‌صورت رسمی به ثمر ننشسته است؛ اما برخی‌ها دلیل کاهش سرعت اینترنت و همچنین فعال‌شدن safe search را اجرای چراغ خاموش طرح صیانت می‌دانند.

اما، در روزهایی که علاوه بر تکذیب مسئولان درباره اجرای طرح صیانت، خبرهای متنوعی درباره فضای مجازی و فیلتر اپلیکیشن‌هایی همچون واتس‌آپ و اینستاگرام شنیده می‌شود، دولتمردان سیزدهم بیشتر به‌سمت فضای مجازی رفته و از طریق آن گزارش عملکرد و اقدامات خود را به گوش مردم می‌رسانند. 

رئیسی مخالف فیلترینگ فضای مجازی؟

در روزهای تبلیغات انتخاباتی، ابراهیم حضوری پررنگ در فضای مجازی داشت و برخی این حضور و تأکید او بر داشتن فالوور دومیلیون نفری را نشانه همراهی او با فضای مجازی و مخالفت با فیلترینگ برداشت کردند.

در همان روزهایی که بهارستانی‌ها در تلاش برای تصویب طرح صیانت از فضای مجازی بودند، فیلمی از او که آن روزها هنوز رئیس‌جمهور منتخب بود و رسماً وارد پاستور نشده بود، در فضای مجازی منتشر شد که نشان از مخالفتش با فیلترینگ می‌داد. رئیسی در این فیلم می‌گوید: «فضای مجازی زمینه کسب‌وکار مردم است. فضای مجازی امروز ابزار کار مردم شده و از این طریق کسب درآمد می‌کنند. آیا کسی می‌آید محل درآمد مردم را تعطیل کند. دختران من خیلی وقت‌ها از طریق این فضا خرید می‌کنند، می‌گویند هم ارزان‌تر است هم راحت‌تر است، هم می‌توانیم به کالای مناسب دست پیدا کنیم. فضای مجازی باید گسترش پیدا کند. هر فضایی نیاز به امنیت دارد، امنیت یعنی اینکه سرقت نشود، یعنی اطلاعاتی که مردم می‌گذارند سرقت نشود.» 

ابراهیم رئیسی بعد از ورود به پاستور و در دی‌ماه سال 1400، در اولین واکنش به طرح صیانت وعده داد: «مردم نگران نباشند و مشکلات اینترنت حل می‌شود.»

با این وجود اما رئیسی که رئیس شورای عالی فضای مجازی است در اقدامی مهم در اواخر اسفندماه سال گذشته، توپ بررسی طرح صیانت را به زمین مجلس فرستاد و تصمیم‌گیری در این خصوص را در حیطه اختیارات مجلس ارزیابی کرد. 

توئیتر فیلترشده، اپلیکیشن محبوب مسئولان است!

مُهر قرمز فیلترینگ بر روی توئیتر زده شده؛ اما بستری برای اظهارنظرهای مختلف مسئولان و مدیران شده است. گاهی در آن خبری را منتقل می‌کنند و زمانی هم با طعنه و کنایه و تنها با 280 کاراکتر، به جنگ مخالفان خود رفته و طوفان به راه می‌اندازند. ارتباط مستقیم با مردم و سرعت انتشار پیام هم باعث شده که مسئولان، قانون فیلترینگ را دور بزنند و عضو ثابت آن باشند. 

در این میان، مسئولانی مانند سیداحسان خاندوزی، وزیر اقتصاد؛ محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری؛ انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور؛ و همچنین علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، از جمله دولتمردانی هستند که بیشترین استفاده را از توئیتر دارند. 

گفتنی است که حجت‌الله عبدالملکی نیز که پیش از این سکانداری وزارت کار را بر عهده داشت، استعفای خود از وزرات را در توئیتر فیلتر اعلام کرد. 

اینستاگرام فیلتر می‌شود؟

فارغ از محبوبیت توئیتر در بین دولتمردان، چند روز پیش سیدمحمد حسینی، در مراسم افتتاحیه نخستین کنفرانس بین‌المللی رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری با اشاره به اهمیت رسانه و فراگیری آن در دنیای امروز، گفت: «امروز رسانه فراتر از کتاب، سخنرانی، منبر و تریبون بوده و به فرد و زمان خاصی محدود نمی‌شود و همه می‌توانند از رسانه اجتماعی استفاده کرده و اثرگذار باشند. شایسته کشور نیست که بیرون از مرزهای کشور در خصوص صفحه‌های شخصی مردم در شبکه‌های اجتماعی تصمیم بگیرند و مثلاً اگر یادی از قهرمان ملی کشور خود کنند اینستاگرام صفحه آنها را مسدود کند.»

وی ادامه داد: «هیچ مانعی ندارد که اگر پلتفرم‌ها و شبکه‌های جهانی بخواهند در فضای سایبری ایران حضور داشته باشند اما باید در داخل ایران دفتر و نمایندگی داشته باشند و پاسخگو باشند تا اگر کسی بستر شبکه آنها را محل کلاهبرداری و یا تزاحم برای مردم قرار داد پاسخگو باشند. اکنون این اتفاق در بسیاری از کشورها از جمله ترکیه افتاده است.»

این اظهارات حسینی در حالی مطرح می‌شود که احتمالات را برای فیلترشدن اینستاگرام بالا برد و برخی از آن به‌عنوان ضربه دولت به اینترنت یاد کردند؛ اما نکته شایان‌توجه حضور فعال دولتمردانی همچون ابراهیم رئیسی، عزت‌الله ضرغامی و حسین امیرعبداللهیان در اینستاگرام است. 

حال باید صبر کرد و دید آیا ابراهیم رئیسی برخلاف وعده‌های خود به مردم، با فیلترشدن فضای مجازی موافقت می‌کند یا در برابر خواست تندروها می‌ایستد و از خواست مردم حمایت می‌کند؟

5965

۱۲:۲۵ ,۰۷ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


با شروع سال 1401 و آغاز قرن جدید عملکرد برخی نهادهای سیاسی چون شورای نگهبان، مجمع تشخیص و نیروهای نظامی و... را زیر ذره‌بین قرار دادیم و درباره ...

فریدون عباسی گفت: قالیباف جلوی استیضاح‌ها را نمی‌گیرد؛ یعنی یک نفر، که نمی‌تواند جلوی استیضاح‌ها را بگیرد. برخی نمایندگان یک تحلیل و نظری ...

با استعفای عبدالملکی، حال نگاه ها خیره به پاستور است تا ببیند وزیر پیشنهادی رئیسی برای وزارت کار چه کسی است.

شمارش معکوس برای استیضاح فاطمی امین آغاز شده و چند ساعت تا بررسی طرح استیضاح او در کمیسیون صنایع و معادن باقی مانده است. آیا نمایندگان از خواسته ...

نظر خود را ثبت کنید