پس از توافق اخیر برای صادرات غلات اوکراین، بعد از ظهر جمعه نخستین کشتی باری در بندر چورنومورسک اوکراین با غلات صادراتی بارگیری شد.

به گزارش قرن نو، روسیه و اوکراین اخیرا توافقی را با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل منعقد کردند تا زمینه صادرات غلات و کود به منظور پایان دادن به بحران جهانی غذا فراهم شود. 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین جمعه در جریان بارگیری نخستین کشتی غلات این کشور به همراه سفیران کشورهای گروه ۷ در بندر چورنومورسک حضور یافت.

او گفت: «این نخستین کشتی است که در دوران جنگ بارگیری می‌شود. این کشتی ترکیه است. همه چیز از طرف ما آماده است. ما فقط منتظر سیگنال ترکیه و سازمان ملل برای آغاز صادرات هستیم.»

رییس جمهور اوکراین تاکید کرد: «برای ما مهم است که اوکراین همچنان به عنوان یکی از ضامنان امنیت غذایی جهانی باشد.»

در تصاویر ویدئویی یک کشتی باری ترکیه‌ای به نام پولارنت دیده می‌شود.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری اوکراین آمده است که صادرات می‌تواند در «روزهای آینده» بر اساس این طرح آغاز شود که هدف آن امکان ارسال میلیون‌ها تن غلات اوکراینی است که در حال حاضر به دلیل محاصره دریایی روسیه در سواحل دریای سیاه اوکراین به بازارهای جهانی از آزادسازی مسدود شده‌اند.

این کشتی در بندر چورنومورسک در ساحل شمال غربی دریای سیاه در جنوب غربی اودسا لنگر انداخته بود. 

الکساندر کوباکوف، وزیر زیرساخت اوکراین گفت که در مجموع ۱۷ کشتی در بنادر دریای سیاه اوکراین قبلاً با غلات بارگیری شده اند و یک کشتی دیگر اکنون در حال بارگیری است. او به خبرنگاران گفت که امیدوار است اولین کشتی‌ها بندر را ترک کنند.

زلنسکی همچنین در یک سخنرانی ویدئویی در پایان روز جمعه بمباران ادعایی زندان محل نگهداری اسرای اوکراینی توسط روسیه، را "جنایت جنگی" دانست و در گفت: "امروز گزارش هایی درباره حمله به اولنیوکا در منطقه دونتسک شنیدم. این یک جنایت جنگی عمدی روسیه بود، یک قتل عمدی جمعی از اسرای جنگی اوکراینی. بیش از ۵۰ نفر کشته شدند."

وزارت دفاع روسیه اما گفته است که نیروهای کی‌یف این حمله را انجام داده‌اند.

زلنسکی از واشنگتن خواست پس از این حمله، روسیه را به عنوان کشور حامی "تروریسم" اعلام کند.

زلنسکی با بیان اینکه سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ باید اقدامات بیشتری را برای حفاظت از اسرای اوکراینی انجام دهند، گفت: "من به ویژه از ایالات متحده آمریکا درخواست می‌کنم. اکنون موقع تصمیم گیری است."

 در همین حال، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت که به دنبال دسترسی به این مرکز است و پیشنهاد کمک به تخلیه مجروحان را داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۰:۵۳ ,۰۸ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


دفتر ریاست جمهوری فرانسه از آمادگی این کشور برای همکاری با اوکراین در عملیات رفع محاصره بندر اودسا خبر داد.

توافق بازگشایی بنادر اوکراین به منظور صادرات غلات روز جمعه با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه میان روسیه و اوکراین در شهر استانبول امضا شد. ...

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در حالی که مقامات ترکیه به نقل از روسیه اعلام کرده‌اند هیچ ارتباطی با حملات به بندر اودسا در اوکراین ندارند، ...

قیمت گندم و ذرت پس از انتشار اخباری مبنی بر اینکه اولین کشتی غلات اوکراین به مقصد خود رسید و انتظارات برای کاهش محدودیت‌ها بر صادرات محصولات ...

نظر خود را ثبت کنید