در آستانه یک‌سالگی دولت، نه‌تنها نرخ تورم کاهش نیافته؛ بلکه تاخت‌وتاز تورم به بحران اصلی برای مردم و چالش برای مردان کابینه تبدیل شده است. دولت از مدت‌ها پیش برای مثبت نشان‌دادن عملکردش به اقدام عجیبی روی آورده؛ اقدامی به‌ظاهر ساده اما نادرست، یعنی بدتر نشان‌دادن وضعیت در دولت گذشته.

به گزارش قرن نو، سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در آخرین مصاحبه تلویزیونی خود اعلام کرد: کشور را با تورم شصت‌درصدی تحویل گرفته، این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان و آمارهای رسمی هیچ‌گاه تورم در ایران به شصت درصد نرسیده است.

در مرداد‌ماه سال ۱۴۰۰، زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم، نرخ تورم ماهانه ۳٫۲ درصد، تورم نقطه به نقطه ۴۳٫۲ درصد و تورم سالانه هم ۴۵٫۲ درصد بوده است. 

رئیسی در اولین روزهای تیرماه اعلام کرد: «از بانک مرکزی استقراض نکردیم و پایه پولی را افزایش ندادیم»؛ اما بر اساس داده‌های بانک مرکزی در سال ١۴٠٠، مبلغ 1275تریلیون تومان به حجم نقدینگی اضافه شده و نقدینگی به رقم 4750تریلیون تومان رسیده است. پایه پولی نیز در همین بازه زمانی از 455هزار میلیارد تومان به رقم 594هزار میلیارد تومان رسیده است؛ این یعنی افزایش 30.5درصدی پایه پولی.

از ابتدای امسال تاکنون نیز نقدینگی از 4750تریلیون تومان به حدود 5000تریلیون تومان رسیده که بیانگر رشد نقدینگی از طریق افزایش پایه پولی و‌ قدرت خلق پول بانک‌هاست.

در حالی که رئیس‌جمهور و مردان اقتصادی بر عدم استقراض از بانک مرکزی تأکید دارند. محمود جامساز، کارشناس اقتصادی، می‎گوید: دولت راه استقراض از سایر بانک‌ها را مسدود نکرده و در تأمین منابع برای جبران کسر بودجه به بانک‌های دولتی متوسل می‌شود؛ به این ترتیب، دولت مستقیماً از خط قرمزش که استقراض از بانک مرکزی است عبور نمی‌کند؛ اما با استقراض از بانک‌های دولتی به تأمین کسری منابع خود می‌پردازد و مسیر استقراض را غیرمستقیم کرده است. 

از سوی دیگر، رئیسی در ٢٣ تیرماه در کرمانشاه با اشاره به عملکرد دولتش اعلام کرد: سعی کردیم پول چاپ نکنیم؛ این در حالی است که در اردیبهشت‌ماه سال جاری ناصر همتی گفته بود: «بر اساس آمار بانک مرکزی، دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰،  ۱۴۲هزار میلیارد تومان پول چاپ کرده و شایسته عنوان «فوق‌سلطان چاپ پول» شده است. 

5965

۲۰:۳۱ ,۰۸ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت سیزدهم به صورت مستقیم سفره مردم را به تحریم ها گره زده است و در نبود درآمدهای نفتی فشار را مستقیم به مردم منتقل ...

یک فعال سیاسی با انتقاد از وضعیت بد معیشتی مردم جامعه به قرن نو گفت: دولت سیدابراهیم رئیسی پس از گذشت هشت ماه هنوز نتوانسته یک برنامه مشخص اقتصادی ...

جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به پرسش ابراهیم رئیسی درباره گرانی‌های اخیر پاسخ داد.

در دولت اول آقای روحانی، تورم از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۶ به ترتیب با نرخ‌های ۳۲.۱ درصد، ۱۴.۸ درصد، ۱۱.۳ درصد، ۶.۸ درصد و ۸.۱ درصد کاهش یافته و به ...

نظر خود را ثبت کنید