سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده به تایوان، ریختن بنزین بر روی آتش تنشی بود که میان چین و تایوان در حال زبانه کشیدن است، امّا چین در حال حاضر آمادگی حمله به این جزیره را ندارد و احتمالاً به گزینه های اقدام جایگزین خواهد اندیشید.

قرن نو-گروه بین الملل: دیدار نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایوان، همانطور که انتظار می رفت، خشم شدید چین را برانگیخته است. وزارت خارجه چین نسبت به عواقب جدی این سفر هشدار داده است و دولت چین، در حال آماده کردن بسته تحریم های اقتصادی و تجاری علیه تایوان است. همچنین، احتمالاً از امروز (4 آگوست) مانور نظامی گسترده چین با استفاده از مهمّات جنگی آغاز خواهد شد. پلوسی امّا چندان نقشی در تشدید این تنش ها ندارد و به باور کارشناسان، حتی اگر او در طول تور آسیایی اش به تایوان نیز نمیرفت، تنش ها بر سر این جزیره به دلایل مختلف در حال تشدید است. 

چین و شخص شی جین پینگ، رئیس جمهور این کشور به اتحاد تایوان با چین متعهد است و این برای شی، هدفی بلند مدت و دستاوردی بزرگ است. امّا شی به خوبی میداند که شکست نظامی در تایوان، تهدیدی وجودی برای موقعیت حزب کمونیست چین خواهد داشت. بنابراین، برای تضمین پیروزی چین در جنگ احتمالی علیه تایوان، نخست اقتصاد این کشور باید تاب آوری خود در مقابل فشارهای غرب را افزایش دهد و دوّم، چین باید به میزانی از توان نظامی دست یابد که بتواند مانع مداخله ایالات متحده به نفع تایوان شود. این آمادگی ها حداقل یک دهه زمان خواهد برد و تا آن زمان، چین مایل به رویارویی نظام تمام عیار با تایوان و متحدش ایالات متحده نیست. چین امّا قصد دارد تا پیامی روش و واضح به تایوان و متحدان غربی اش بدهد، پیامی مبنی بر اینکه رفتارشان برای چین غیر قابل قبول است و اگر مسیر خود را تغییر ندهند با واکنش خشن چین روبرو خواهند شد. 

امّا چرا تنش میان چین و تایوان در ماه ها و سال های اخیر افزایش داشته است؟ تا همین اواخر، رهبران چین وضعیت تایوان را نامطلوب امّا قابل تحمّل می دانستند. تا زمانی که چین توسط حزب سنتی طرفدار چین KMT اداره می شد، دولت چین سعی داشت تا بصورت تدریجی و از طریق همگرایی اقتصادی، انزوای دیپلماتیک تایوان و فشار نظامی، برای تایوان گزینه ای جز اتحاد صلح آمیز با چین باقی نگذارد. امّا در ژانویه 2016، حزب دموکراتیک پیشرو و طرفدار استقلال در تایوان به قدرت رسید و رؤیای چین برای اتحاد صلح آمیز با تایوان تقریباً از دست رفت. در این میان، متحدان غربی تایوان و مشخصاً ایالات متحده (در دوران ترامپ) نیز سیاست خود را تغییر دادند و حمایت های دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی بیشتری از تایوان بعمل آوردند.در این راستا، ترامپ محدودیت های تماس میان مقامات آمریکایی و همتایان تایوانی شان را لغو کرد. این سیاست ها در دوران جو بایدن نیز ادامه یافت و سال گذشته، تفنگداران دریایی آمریکا، ارتش تایوان را آموزش دادند و بایدن صراحتاً اعلام کرد که در صورت حمله چین به تایوان، ایالات متحده مداخله نظامی خواهد کرد، ادّعایی که البته کاخ سفید بلافاصله آن را پس گرفت. 

در حقیقت، جنگ اوکراین این احساس را در میان رهبران غربی ایجاد کرده است که تایوان در خطر جدی و فوری است و تنها راه ایجاد بازدارندگی در مقابل چین، حمایت صریخ و فوری از تایوان شامل بازدیدهای سطح بالا و کمک های نظامی است، اما این سیاست بسیار تحریک آمیز خواهد بود و احتمال اقدام خشن چین را در پی خواهد داشت. چین هر چند در حال حاضر مایل به جنگ با تایوان نیست، امّا میداند که اگر پاسخ درخوری به رهبران تایوان و حامیان غربی شان ندهد، کنترل خود بر اوضاع را از دست می دهد. 

منبع: وب سایت تحلیلی پراجکت سیندیکیت

۱۰:۲۵ ,۱۳ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


نهاد قانونگذاری ارشد چین یک قانون ضد تحریم به تصویب رساند که پشتوانه حقوقی برای تدابیر چین برای مقابله با تحریمهای خارجی را فراهم می‌کند.

منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی، پس از توافق با دادستان‌های آمریکایی برای مختومه کردن پرونده کلاهبرداری بانکی او به منظور کاهش تنش در روابط ...

چین و شخص شی جین پینگ با نیم نگاهی به تایوان، به بحران اوکراین می نگرد و بر اساس چگونگی واکنش غرب به روسیه، هزینه-فایده اقدام احتمالی اش علیه ...

نشریه پولیتیکو گزارش داد، گفت‌وگوی تلفنی بین روسای جمهوری‌ آمریکا و چین نشان‌دهنده تعمیق مواضع اختلاف‌برانگیز میان دو کشور در مسائل مربوط ...

نظر خود را ثبت کنید