کشته‌شدن ایمن الظواهری، ایدئولوگ و نفر اول القاعده، گمانه‌زنی‌ها درباره جانشین او و همچنین، استراتژی سازمان در عصر جدید فعالیتش را افزایش داده است.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: مردی که به‌عنوان ایدئولوگ اصلی القاعده توصیف می‌شد کشته شد و این گروه شبه‌نظامی را بدون رهبر و گرفتار در چالشی استراتژیک رها کرد. به گمان کارشناسان البته، کشته‌شدن الظواهری بیشتر ضربه‌ای نمادین به پیکر القاعده است؛ زیرا این سازمان در چند سال اخیر کمتر توسط رهبری مرکزی هدایت می‌شده و شاخه‌های محلی و منطقه‌ای القاعده، روزانه اهداف عمدتاً محلی خود را تعیین می‌کرده‌اند. همچنین، الظواهری بیشتر مسئولیت‌های اجرایی را به دیگر رهبران القاعده تفویض کرده بود. این پزشک مصری و این جهادی باسابقه هرچند نسبت به سلف خود بن‌لادن رهبری کاریزماتیک نبود؛ اما سابقه جهادی و موقعیت خاص او در القاعده و همچنین نفوذش بر شبکه جهانی و وابستگان القاعده، به او نقشی ویژه در این گروه بخشیده بود و نبودش فقدان مهمی برای القاعده است. 

انتخاب رهبر بعدی القاعده کاری دشوار است؛ زیرا شخصی که تجربه و ارتباط الظواهری با شبه‌نظامیان طرفدار این گروه در جهان را داشته باشد، در این سازمان وجود ندارد؛ با این حال اما در گزارش شورای امنیت سازمان ملل درباره القاعده که ماه گذشته منتشر شد از چند نفر به‌عنوان جانشینان احتمالی او نام برده شده است. اولین و محتمل‌ترین جانشین، سیف العدل 62ساله، فرمانده سابق ارتش مصر و رئیس تیم امنیت بن‌لادن است که از سال 2011 و به‌واسطه ایفای نقش در بمب‌گذاری در سفارتخانه‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا، تحت تعقیب اف‌بی‌آی است.

سیف العدل در حال حاضر، رئیس برنامه‌ریزی‌های نظامی القاعده است و به‌واسطه سابقه عملیاتی و ارتباطاتش با شبه‌نظامی‌ها، گمان می‌رود که اعضای سازمان به‌سرعت با او بیعت کنند. تنها تردید در مورد او، مشخص‌نبودن محل استقرارش است. محتمل‌ترین و قوی‌ترین نامزد بعدی، عبدالرحمن المغربی، رئیس عملیات رسانه‌ای القاعده است. او داماد الظواهری و مهندس کامپیوتر است. دو نامزد بعدی جانشینی الظواهری، یزید مبارک الجزایری و احمد دیریه امیر الشباب هستند.

5965

منبع: میدل ایست آی

۱۶:۰۴ ,۱۳ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


پیتر ارد فریز، خبرنگار معروف هلندی مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

سخنگوی قوه قضائیه گفت : اقدامات خوبی در قوه قضائیه و دولت برای محاکمه عاملان ترور شهید سلیمانی و همراهان ایشان انجام شده است.

شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین ژاپن، مهم‌ترین سیاستمدار این کشور در دهه اخیر بوده است؛ فردی که همه تلاش خود را برای خلاصی ژاپن از محدودیت‌های ...

ایمن الظواهری که پس از کشته‌شدن بن‌لادن رهبری القاعده را به‌دست گرفت، در حفظ سرشاخه‌های اصلی و همچنین حفظ وفاداری وابستگان القاعده در جهان ...

نظر خود را ثبت کنید